Rachunek za telefon może zaskoczyć. "Powinieneś otrzymać SMS"

Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Kunz o najpopularniejszych kierunkach wyjazdów wakacyjnych (materiał z lipca 2023)
Paweł Kunz o najpopularniejszych kierunkach wyjazdów wakacyjnych (materiał z lipca 2023)TVN24
wideo 2/6
Wakacje 2023. Paweł Kunz o najpopularniejszych kierunkach wyjazdówTVN24

Wakacje trwają. Część osób w tym okresie zdecyduje się na wyjazd za granicę, na tereny przygraniczne albo podróż promem. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w związku z tym ostrzega przed słonymi rachunkami za wykonywanie połączeń telefonicznych, SMS-y i internet. UKE w opublikowanym poradniku wakacyjnym radzi, jak uniknąć większych wydatków.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował "Poradnik wakacyjny UKE 2023", w którym poruszono temat opłat za usługi telekomunikacyjne, zarówno podczas podróży po Unii Europejskiej, jak i wyjazdów do tak zwanych krajów trzecich, czyli poza Wspólnotę. Jak przypomniano, operatorzy komórkowi muszą informować swoich klientów o kosztach realizacji usług w danym kraju, niezależnie czy jest on częścią Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czy też nie.

"Powinieneś otrzymać SMS z informacją za każdym razem, gdy przekraczasz granicę danego państwa" - podkreślono.

Bezpłatny roaming

Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o włączenie roamingu, czyli usługi, która pozwala na korzystanie z zasięgu sieci lokalnego operatora podczas wyjazdu do innego kraju. W efekcie możemy wykonywać i odbierać połączenia, wysyłać i odbierać SMS-y oraz korzystać z transmisji danych. Włączenie usługi jest bezpłatne, można to zrobić m.in. poprzez kontakt z biurem obsługi klienta naszego operatora.

15 czerwca 2017 zaczęła obowiązywać zasada Roam Like At Home (RLAH), zgodnie z którą opłaty w roamingu na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinny być takie same jak za korzystanie z usług w kraju. Zasada obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Należy pamiętać, że od początku 2021 roku grupę tych krajów opuściła Wielka Brytania.

PAP/Maciej Zieliński

Połączenie w roamingu wykonujemy, gdy dzwonimy z polskiego numeru będąc za granicą, np. siedząc na plaży we Włoszech dzwonimy do rodziny we Polsce lub kolegi w Niemczech. Z kolei w sytuacji wykonywania połączenia z Polski do USA czy do Niemiec jest to połączenie międzynarodowe. Za to połączenie płacimy zgodnie z cennikiem dostawcy.

"Kiedy podróżujesz z Polski do innego kraju UE/EOG, dostawca usług nie może naliczać dodatkowych opłat, za wyjątkiem opłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania lub jeżeli dostawca usług uzyskał zgodę Prezesa UKE na stosowanie dodatkowych opłat" - wyjaśnił UKE. Dodano, że zgodnie z zasadą RLAH, opłaty w roamingu powinny być takie same jak opłaty za korzystanie z usług w kraju, a w przypadku dostępu do internetu operator przyznaje określony limit transmisji danych.

Połączenia z Ukrainą

Zapytaliśmy UKE, jak wygląda kwestia roamingu w przypadku podróży np. na Ukrainę, która nie należy ani do UE, ani EOG.

"Kwestia cen w roamingu jest prawnie uregulowana tylko pomiędzy operatorami w ramach EOG. Poza tym obszarem wynika z umów bilateralnych i ceny są kształtowane na podstawie umów bilateralnych między operatorami" - wyjaśniła Klaudia Kieliszczyk z wydziału komunikacji biura prezesa UKE.

"Polscy operatorzy jako jedni z pierwszych, autonomicznymi decyzjami biznesowymi, wprowadzili atrakcyjne cenowo oferty dla naszych wschodnich sąsiadów (często na zasadach, jakby Ukraina była w EOG)" - dodała.

Obowiązek ochrony abonenta

Co ważne, dostawcy usług mają obowiązek ochrony abonenta przed wysokimi kosztami transmisji danych na terenie UE/EOG. "Poza UE/EOG obowiązek taki również istnieje, o ile operator sieci zagranicznej umożliwia monitorowanie zużycia danych" - wyjaśnił Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Jak czytamy, w ramach standardowego mechanizmu ochrony abonentów operatorzy muszą ustawić domyślny limit kwotowy w wysokości równowartości 50 euro miesięcznie oraz równowartości 100 euro miesięcznie na transmisję danych w roamingu. Gdy rachunek za transmisję danych w roamingu osiągnie 80 proc. kwoty 50 euro, to operator ma obowiązek poinformować klienta o tym fakcie.

Z kolei po przekroczeniu kwoty 50 euro, dostawca usług powiadamia w wiadomości SMS o: procedurze, którą należy podjąć w celu kontynuowania usługi dostępu do internetu, a także koszcie związanym z każdą dodatkowo wykorzystaną jednostką danych. "Jeżeli nie udzielisz odpowiedzi na powiadomienie, dostawca ma obowiązek zablokować transmisję danych do momentu, gdy zażądasz kontynuowania lub wznowienia świadczenia usług" - czytamy w poradniku.

Urząd wyjaśnił, że po wznowieniu usługi transmisji danych, gdy rachunek osiągnie 80 proc. kwoty 100 euro, dostawca również ma obowiązek poinformować klienta o tym fakcie. Po przekroczeniu kwoty 100 euro, dostawca usług, podobnie jak po przekroczeniu 50 euro, również powiadamia w wiadomości SMS o procedurze, którą należy podjąć w celu kontynuowania usługi dostępu do internetu oraz koszcie.

"Przed wyjazdem sprawdź koniecznie warunki korzystania z usług u swojego dostawcy" - podkreślili przedstawiciele UKE.

Roaming przygraniczny

Dodatkowo Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przez roamingiem przygranicznym. Wyjaśniono bowiem, że na terenie przygranicznym, jeżeli telefon ma ustawiony automatyczny wybór sieci, może zalogować się do sieci zagranicznego dostawcy usług mającego silniejszy sygnał na danym terenie.

"Pamiętaj, że kiedy jesteś blisko granicy, możesz połączyć się z zagraniczną siecią. Twój dostawca naliczy opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem. Jeśli połączysz się z siecią operatora spoza Unii Europejskiej, opłaty będą znacznie wyższe" - czytamy w poradniku.

Przedstawiciele UKE radzą, by wyjeżdżając na tereny przygraniczne, ustawić w telefonie ręczne wybieranie sieci. "Będziesz mieć pewność, że połączenia będą realizowane w sieci twojego dostawcy usług" - zaznaczono.

Jest jeszcze kilka innych możliwości. Można wyłączyć roaming zagraniczny całkowicie, wówczas telefon nie będzie logował się do sieci zagranicznych. Wyłączyć samą transmisję danych w roamingu zagranicznym. "Wtedy Twój telefon nie będzie łączył się z internetem; Wyłącz również: automatyczne aktualizacje synchronizację danych i pocztę głosową. To pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów za usługi" - wskazano.

Podróż promem lub statkiem

Urząd radzi również, jak skorzystać z usług telekomunikacyjnych na promie lub statku. "Jeśli Twój telefon komórkowy będzie podłączony do naziemnej sieci komórkowej (np. podczas podróży po rzece, jeziorze lub wzdłuż wybrzeża) w jednym z krajów UE, będziesz mógł korzystać z usług roamingu UE. Problem braku zasięgu na otwartych akwenach wodnych rozwiązywany jest dzięki sieciom satelitarnym" - wyjaśniono. Dodano, że unijne przepisy dotyczące roamingu mają zastosowanie wyłącznie do naziemnych sieci komórkowych.

"Jeżeli podczas rejsu usługi telefonii komórkowej będą świadczone za pośrednictwem innych rodzajów sieci radiowych, takich jak np. systemy satelitarne statku, Twoje połączenia, SMS-y i transmisja danych nie będą objęte pułapami cen obowiązującymi w UE. Koszty połączeń głosowych, wiadomości SMS i transferu danych znajdziesz w cenniku dostawcy lub danego operatora sieci satelitarnej" - wskazano.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN

W przypadku zadziałania nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, czyli siły wyższej, turyści mają prawo do zwrotu za niewykorzystane świadczenia - stwierdził na antenie TVN24 Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki (PIT).

Pożary w Grecji i ewakuacja. Jakie prawa przysługują turystom?

Pożary w Grecji i ewakuacja. Jakie prawa przysługują turystom?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 2 lipca zakup domu lub mieszkania na podstawie umowy deweloperskiej w każdym przypadku będzie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to zakończenie dwuletniego okresu przejściowego, który umożliwiał sprzedaż nieruchomości na starych zasadach, bez ochrony DFG.

Kupowanie mieszkań będzie bezpieczniejsze. Od lipca specjalna ochrona

Kupowanie mieszkań będzie bezpieczniejsze. Od lipca specjalna ochrona

Źródło:
PAP

Od poniedziałku w Szwecji obowiązują nowe przepisy, umożliwiające dziadkom pobieranie wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem - donosi "New York Times". Jak dodaje dziennik, chodzi o możliwość przeniesienia części płatnego urlopu rodzicielskiego na innych opiekunów.

Wynagrodzenie za opiekę nad wnukiem. "Babciowe" po szwedzku

Wynagrodzenie za opiekę nad wnukiem. "Babciowe" po szwedzku

Źródło:
"New York Times"

Dostęp do e-papierosów jest praktycznie nieograniczony. Wkrótce ma się to zmienić. Niepełnoletni nie będą mogli ich kupić - zakłada projekt zmiany ustawy. Będzie dotyczył nie tylko sprzedaży przez internet i w automatach, ale i ograniczenia miejsc ich używania - takich jak przystanki. Materiał Natalii Treder z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Niepełnoletni nie będą mogli kupić e-papierosów

Niepełnoletni nie będą mogli kupić e-papierosów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafi prawie 2,7 miliona złotych. Jak podano w komunikacie, wygrana padła w miejscowości Jabłonka (woj. małopolskie). Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 2 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W Polsce w 2022 roku mieliśmy potężną grupę osób pełnoletnich, które nadal mieszkały z rodzicami. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że była to co trzeci osoba w wieku od 24-34 lat. Wśród gniazdowników, bo tak są nazywani, aż 63 procent stanowili mężczyźni.

Nie ma jak u mamy. Gniazdownicy to w większości mężczyźni

Nie ma jak u mamy. Gniazdownicy to w większości mężczyźni

Źródło:
PAP

Członkowie byłego zarządu Taurona bez absolutorium za 2023 rok - taką decyzję podjęło Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki. Akcjonariusze udzielili absolutorium za 2023 roku ówczesnym członkom rady nadzorczej - podano w komunikacie.

Były zarząd Taurona bez absolutorium

Były zarząd Taurona bez absolutorium

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami, które umożliwią konfiskatę auta kierowcom pod wpływem alkoholu, bez względu na to, ile wypili. O tym, jaką karę wymierzyć zadecyduje sąd po indywidualnej ocenie każdego zdarzenia. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Aleksandrę Kąkol.

"Nie kalkulują, nie przewidują i mają w nosie, jaka kara ich spotka". Nowy bat na pijanych kierowców

"Nie kalkulują, nie przewidują i mają w nosie, jaka kara ich spotka". Nowy bat na pijanych kierowców

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Praskie lotnisko imienia Vaclava Havla ma problemy z odprawą bagażu. Część pasażerów odlatuje bez swoich walizek, które są dosyłane następnymi lotami, inni po przylocie czekają na bagaż nawet kilka godzin. Władze lotniska zaapelowały do podróżnych, by ważne leki zabierali ze sobą na pokład samolotu.

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z raportu Knight Frank. Jest to trzeci wynik wśród 56 rynków mieszkaniowych na świecie analizowanych przez wspomnianą firmę.

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Źródło:
PAP

Stwierdzono wysoki poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. Ostrzeżenie o wycofanym produkcie wydał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego taka ilość stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wysoką wygraną o wartości ponad 3,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 2 lipca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl