Rachunek za telefon może zaskoczyć. "Powinieneś otrzymać SMS"

Źródło:
TVN24 Biznes
Paweł Kunz o najpopularniejszych kierunkach wyjazdów wakacyjnych (materiał z lipca 2023)
Paweł Kunz o najpopularniejszych kierunkach wyjazdów wakacyjnych (materiał z lipca 2023)TVN24
wideo 2/6
Wakacje 2023. Paweł Kunz o najpopularniejszych kierunkach wyjazdówTVN24

Wakacje trwają. Część osób w tym okresie zdecyduje się na wyjazd za granicę, na tereny przygraniczne albo podróż promem. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w związku z tym ostrzega przed słonymi rachunkami za wykonywanie połączeń telefonicznych, SMS-y i internet. UKE w opublikowanym poradniku wakacyjnym radzi, jak uniknąć większych wydatków.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował "Poradnik wakacyjny UKE 2023", w którym poruszono temat opłat za usługi telekomunikacyjne, zarówno podczas podróży po Unii Europejskiej, jak i wyjazdów do tak zwanych krajów trzecich, czyli poza Wspólnotę. Jak przypomniano, operatorzy komórkowi muszą informować swoich klientów o kosztach realizacji usług w danym kraju, niezależnie czy jest on częścią Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czy też nie.

"Powinieneś otrzymać SMS z informacją za każdym razem, gdy przekraczasz granicę danego państwa" - podkreślono.

Bezpłatny roaming

Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o włączenie roamingu, czyli usługi, która pozwala na korzystanie z zasięgu sieci lokalnego operatora podczas wyjazdu do innego kraju. W efekcie możemy wykonywać i odbierać połączenia, wysyłać i odbierać SMS-y oraz korzystać z transmisji danych. Włączenie usługi jest bezpłatne, można to zrobić m.in. poprzez kontakt z biurem obsługi klienta naszego operatora.

15 czerwca 2017 zaczęła obowiązywać zasada Roam Like At Home (RLAH), zgodnie z którą opłaty w roamingu na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinny być takie same jak za korzystanie z usług w kraju. Zasada obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Należy pamiętać, że od początku 2021 roku grupę tych krajów opuściła Wielka Brytania.

PAP/Maciej Zieliński

Połączenie w roamingu wykonujemy, gdy dzwonimy z polskiego numeru będąc za granicą, np. siedząc na plaży we Włoszech dzwonimy do rodziny we Polsce lub kolegi w Niemczech. Z kolei w sytuacji wykonywania połączenia z Polski do USA czy do Niemiec jest to połączenie międzynarodowe. Za to połączenie płacimy zgodnie z cennikiem dostawcy.

"Kiedy podróżujesz z Polski do innego kraju UE/EOG, dostawca usług nie może naliczać dodatkowych opłat, za wyjątkiem opłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania lub jeżeli dostawca usług uzyskał zgodę Prezesa UKE na stosowanie dodatkowych opłat" - wyjaśnił UKE. Dodano, że zgodnie z zasadą RLAH, opłaty w roamingu powinny być takie same jak opłaty za korzystanie z usług w kraju, a w przypadku dostępu do internetu operator przyznaje określony limit transmisji danych.

Połączenia z Ukrainą

Zapytaliśmy UKE, jak wygląda kwestia roamingu w przypadku podróży np. na Ukrainę, która nie należy ani do UE, ani EOG.

"Kwestia cen w roamingu jest prawnie uregulowana tylko pomiędzy operatorami w ramach EOG. Poza tym obszarem wynika z umów bilateralnych i ceny są kształtowane na podstawie umów bilateralnych między operatorami" - wyjaśniła Klaudia Kieliszczyk z wydziału komunikacji biura prezesa UKE.

"Polscy operatorzy jako jedni z pierwszych, autonomicznymi decyzjami biznesowymi, wprowadzili atrakcyjne cenowo oferty dla naszych wschodnich sąsiadów (często na zasadach, jakby Ukraina była w EOG)" - dodała.

Obowiązek ochrony abonenta

Co ważne, dostawcy usług mają obowiązek ochrony abonenta przed wysokimi kosztami transmisji danych na terenie UE/EOG. "Poza UE/EOG obowiązek taki również istnieje, o ile operator sieci zagranicznej umożliwia monitorowanie zużycia danych" - wyjaśnił Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Jak czytamy, w ramach standardowego mechanizmu ochrony abonentów operatorzy muszą ustawić domyślny limit kwotowy w wysokości równowartości 50 euro miesięcznie oraz równowartości 100 euro miesięcznie na transmisję danych w roamingu. Gdy rachunek za transmisję danych w roamingu osiągnie 80 proc. kwoty 50 euro, to operator ma obowiązek poinformować klienta o tym fakcie.

Z kolei po przekroczeniu kwoty 50 euro, dostawca usług powiadamia w wiadomości SMS o: procedurze, którą należy podjąć w celu kontynuowania usługi dostępu do internetu, a także koszcie związanym z każdą dodatkowo wykorzystaną jednostką danych. "Jeżeli nie udzielisz odpowiedzi na powiadomienie, dostawca ma obowiązek zablokować transmisję danych do momentu, gdy zażądasz kontynuowania lub wznowienia świadczenia usług" - czytamy w poradniku.

Urząd wyjaśnił, że po wznowieniu usługi transmisji danych, gdy rachunek osiągnie 80 proc. kwoty 100 euro, dostawca również ma obowiązek poinformować klienta o tym fakcie. Po przekroczeniu kwoty 100 euro, dostawca usług, podobnie jak po przekroczeniu 50 euro, również powiadamia w wiadomości SMS o procedurze, którą należy podjąć w celu kontynuowania usługi dostępu do internetu oraz koszcie.

"Przed wyjazdem sprawdź koniecznie warunki korzystania z usług u swojego dostawcy" - podkreślili przedstawiciele UKE.

Roaming przygraniczny

Dodatkowo Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przez roamingiem przygranicznym. Wyjaśniono bowiem, że na terenie przygranicznym, jeżeli telefon ma ustawiony automatyczny wybór sieci, może zalogować się do sieci zagranicznego dostawcy usług mającego silniejszy sygnał na danym terenie.

"Pamiętaj, że kiedy jesteś blisko granicy, możesz połączyć się z zagraniczną siecią. Twój dostawca naliczy opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem. Jeśli połączysz się z siecią operatora spoza Unii Europejskiej, opłaty będą znacznie wyższe" - czytamy w poradniku.

Przedstawiciele UKE radzą, by wyjeżdżając na tereny przygraniczne, ustawić w telefonie ręczne wybieranie sieci. "Będziesz mieć pewność, że połączenia będą realizowane w sieci twojego dostawcy usług" - zaznaczono.

Jest jeszcze kilka innych możliwości. Można wyłączyć roaming zagraniczny całkowicie, wówczas telefon nie będzie logował się do sieci zagranicznych. Wyłączyć samą transmisję danych w roamingu zagranicznym. "Wtedy Twój telefon nie będzie łączył się z internetem; Wyłącz również: automatyczne aktualizacje synchronizację danych i pocztę głosową. To pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów za usługi" - wskazano.

Podróż promem lub statkiem

Urząd radzi również, jak skorzystać z usług telekomunikacyjnych na promie lub statku. "Jeśli Twój telefon komórkowy będzie podłączony do naziemnej sieci komórkowej (np. podczas podróży po rzece, jeziorze lub wzdłuż wybrzeża) w jednym z krajów UE, będziesz mógł korzystać z usług roamingu UE. Problem braku zasięgu na otwartych akwenach wodnych rozwiązywany jest dzięki sieciom satelitarnym" - wyjaśniono. Dodano, że unijne przepisy dotyczące roamingu mają zastosowanie wyłącznie do naziemnych sieci komórkowych.

"Jeżeli podczas rejsu usługi telefonii komórkowej będą świadczone za pośrednictwem innych rodzajów sieci radiowych, takich jak np. systemy satelitarne statku, Twoje połączenia, SMS-y i transmisja danych nie będą objęte pułapami cen obowiązującymi w UE. Koszty połączeń głosowych, wiadomości SMS i transferu danych znajdziesz w cenniku dostawcy lub danego operatora sieci satelitarnej" - wskazano.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny