Londyńskie lotnisko Gatwick znalazło się na czele europejskich portów notujących najwięcej utrudnień w połączeniach. W czerwcu średnio co drugi lot był opóźniony o więcej niż 15 minut lub został odwołany. Tak wynika z raportu firmy AirHelp, o którym napisała agencja Bloomberg. Dobrym wynikiem może się za to pochwalić Lotnisko Chopina w Warszawie, które znalazło się w czołówce lotnisk notujących najmniej zakłóceń.
Agencja Bloomberg napisała w poniedziałek, że lotniska w Europie starają się uniknąć powtórki z zeszłorocznego chaosu, kiedy to strajki i braki pracowników były tak dotkliwe, że m.in. londyńskie lotnisko Heathrow wprowadziło limity pasażerów. W lipcu i sierpniu podróżni ponownie zapełnią porty na Starym Kontynencie. Liczba pasażerów może powrócić do poziomu sprzed pandemii COVID-19 lub nawet go przekroczyć - zwrócił uwagę Bloomberg.
Agencja w przededniu wakacyjnego szczytu przywołała wyniki raportu firmy AirHelp, która przyjrzała się sytuacji na europejskich lotniskach w czerwcu 2023 roku. Pod uwagę wzięto opóźnienia przekraczające 15 minut i odwołania rejsów. W zestawieniu pojawiły się wyłącznie lotniska, które obsłużyły co najmniej 5 tys. lotów w minionym miesiącu.
Lotniska w Europie - zakłócone loty
Z zebranych danych wynika, że najgorzej wypadło lotnisko Gatwick, gdzie aż 54 proc. rejsów było zakłóconych, zgodnie z kryteriami przyjętymi przez AirHelp. Na drugim biegunie znalazło się lotnisko w Helsinkach, gdzie zakłócenia dotyczyły 18 proc. wszystkich czerwcowych lotów.
Jedno z najbardziej zatłoczonych lotnisk w Europie, czyli amsterdamski port Schiphol, znalazł się w środku stawki. Przypomniano przy tym, że port w 2019 roku obsłużył 72 miliony pasażerów. W minionym miesiącu zakłócenia dotyczyły 36 proc. rejsów w tym porcie.
W przypadku londyńskiego Heathrow, które w 2019 roku obsłużyło prawie 81 milionów pasażerów, wskaźnik wyniósł prawie 40 proc.
Agencja Bloomberg podała, że od końca kwietnia popyt na loty do Europy wśród podróżnych z USA wzrósł aż o 20 proc. w porównaniu do 2019 roku. Tak wynika z badań portalu Hopper, który służy do rezerwacji podróży. Jednocześnie - jak podano - wzrosły również ceny biletów z USA do Europy, do najwyższego poziomu od sześciu lat.
Gwałtowny wzrost liczby turystów dotyczy w szczególności Hiszpanii. W maju ten kraj odwiedziło 8,2 miliona osób, co stanowi wzrost o 18 proc. względem analogicznego miesiąca przed rokiem, a także wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2019 roku - podał hiszpański urząd statystyczny.
Lista europejskich lotnisk notujących najwięcej utrudnień w połączeniach w czerwcu 2023 roku:
- Port lotniczy Londyn-Gatwick (LGW) - 54,08 proc. zakłóconych lotów (opóźnionych o więcej niż 15 minut lub odwołanych),
- Port lotniczy Humberto Delgado w Lizbonie (LIS) - 51,04 proc. lotów,
- Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (CPH) - 50,88 proc. lotów,
- Port lotniczy Paryż-Charles de Gaulle (CDG) - 50,60 proc. lotów,
- Port lotniczy Antalya (AYT) - 47,34 proc. lotów,
- Port lotniczy Stambuł-Sabiha Gokcen (SAW) - 46,85 proc. lotów,
- Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO) - 44,05 proc. lotów,
- Port lotniczy Manchester (MAN) - 43,78 proc. lotów,
- Port lotniczy Mediolan-Malpensa (MXP) - 43,66 proc. lotów,
- Port lotniczy we Frankfurcie nad Menem (FRA) - 42,99 proc. lotów.
Lista europejskich lotnisk notujących najmniej utrudnień w połączeniach:
- Lotnisko Helsinki-Vantaa (HEL) - 18,33 proc. zakłóconych lotów,
- Port lotniczy w Duesseldorfie (DUS) - 22,26 proc. lotów,
- Port lotniczy Oslo-Gardermoen (OSL) - 23,09 proc. lotów,
- Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW) - 23,35 proc. lotów,
- Port lotniczy Wiedeń (VIE) - 27,22 proc. lotów,
- Port lotniczy Madryt-Barajas (MAD) - 28,38 proc. lotów,
- Lotnisko Barcelona-El Prat (BCN) - 28,45 proc. lotów,
- Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (ARN) - 30,54 proc. lotów,
- Lotnisko Havalimani w Stambule (IST) - 32,15 proc. lotów,
- Port lotniczy Berlin-Brandenburg (BER) - 34,17 proc. lotów.
Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock