Koniec taniego latania? Francuzi szukają poparcia dla swojego pomysłu

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters
Samoloty Ryanair na lotnisku w Dublinie. Wideo archiwalne
Samoloty Ryanair na lotnisku w Dublinie. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveSamoloty Ryanair na lotnisku w Dublinie. Wideo archiwalne

Francja szuka poparcia dla swojego pomysłu wprowadzenia ceny minimalnej za bilety lotnicze w Unii Europejskiej. Według źródeł agencji Reutera, inicjatywa spotkała się z pozytywną odpowiedzią ze strony Belgii i Holandii. Przypomniano, że podobne rozwiązanie proponowała Austria. Francuskiemu pomysłowi sprzeciwia się stowarzyszenie Airlines for Europe, zrzeszające unijne linie lotnicze.

Francuski minister transportu Clement Beaune zapowiedział, że Francja będzie dążyć do uzyskania wsparcia ze strony innych krajów Unii Europejskiej, które pozwoli na wprowadzenie ceny minimalnej za bilety lotnicze w celu ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że posunięcie to, jeśli wejdzie w życie, uderzy w tanie linie lotnicze, jak np. Ryanair.

Celem Francji jest "otwarcie debaty na temat uczciwej społecznej i środowiskowej ceny biletu lotniczego" - powiedział Beaune. - To nie kwestia pomnożenia ceny biletów razy dziesięć. Dlaczego? Ponieważ są też ludzie, którzy lecą samolotem raz w życiu, którzy nie mają dużo pieniędzy - to także wolność, środek transportu, który nie może być zarezerwowany tylko dla bogatych - zastrzegł minister transportu.

Cena minimalna za bilety lotnicze?

Zdaniem unijnych urzędników, z którymi rozmawiała agencja Reutera, francuski pomysł zasadniczo popierają Belgia i Holandia. Przypomniano, że wcześniej wprowadzenie cen minimalnych proponowała Austria.

- Myślę, że jest to dyskusja, którą musimy przeprowadzić na szczeblu unijnych - ocenił Clement Beaune.

Agencja Reutera oceniła, że uzyskanie szerszego poparcia dla tej inicjatywy może się okazać wyzwaniem. Zwrócono bowiem uwagę na impas w rozmowach np. o zniesieniu zwolnienia z podatku od paliwa lotniczego w odniesieniu do lotów wewnątrz UE. Zauważono, że niektóre rządy sprzeciwiają się przyjęciu środków, które mogłyby podnieść koszty życia obywateli, zwłaszcza przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wskazano też na możliwy sprzeciw zwłaszcza krajów wyspiarskich, które w głównej mierze opierają się na transporcie lotniczym oraz których branża turystyczna jest napędzana przez tanie bilety lotnicze.

Branża lotnicza przeciwna

Ponadto pomysłowi Francji sprzeciwiają się organizacje branżowe.

Stowarzyszenie Airlines for Europe, zrzeszające unijne linie lotnicze, w ubiegłotygodniowym piśmie podkreślały, że cena minimalna naruszałaby prawo wspólnotowe, które pozwala przewoźnikom na swobodne ustalanie cen. "Nie popieramy inicjatyw, które naruszałyby ustanowione na mocy prawa UE prawa linii lotniczych" - napisało stowarzyszenie w liście cytowanym przez agencję.

Reuters poinformował, że irlandzka linia lotnicza Ryanair nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Przypomniano jednak, że irlandzki przewoźnik ubiegłej zimy zamknął bazę na lotnisku w Brukseli. Linia tłumaczyła tę decyzję wprowadzeniem w Belgii podatku w wysokości 10 euro za jednego pasażera w przypadku lotów na trasach krótszych niż 500 km oraz opłatą w wysokości 2 euro za pasażera korzystającego z trasy wewnątrz Wspólnoty.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: OlegRi/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Osoby, które w tym roku z zakupem choinki zamierzają czekać do Wigilii Bożego Narodzenia, mogą być zaskoczone. To efekt nowych przepisów, zgodnie z którymi 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu, co obejmuje też punkty zajmujące się sprzedażą choinek. Jednocześnie w ustawie są zapisane pewne wyjątki.

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP