Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.
Władze portu lotniczego Kraków-Balice poinformowały, że najnowsze rozwiązania technologiczne, wykorzystujące tomografię komputerową, mają przede wszystkim podnieść komfort i szybkość obsługi pasażerów. "Przedmiotem procedury jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie dziesięciu sztuk specjalnych, nowoczesnych skanerów CT, dzięki którym pasażerowie nie będą już musieli wyciągać z bagażu płynów ani elektroniki" - poinformował Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.
"Zależy nam - idąc za przykładem innych lotnisk na świecie - na usprawnieniu kontroli i poprawieniu jakość obsługi naszych klientów! Z doświadczenia wiemy, że tomografy świetnie sprawdzają się podczas pracy z bagażem rejestrowanym" - dodał.
Amsterdamski Schipol już wprowadził nowoczesne systemy skanujące CT X-ray, wykorzystujące technologię 3D. Wielka Brytania pod koniec ubiegłego roku zapowiedziała, że do czerwca br. większość brytyjskich lotnisk musi posiadać zaawansowane technologicznie skanery. W ostatnich miesiącach zmiany wprowadzono również m.in. na lotnisku w Helsinkach.
Nie podano, kiedy nowe urządzenia mają się pojawić na lotnisku Kraków-Balice.
Testy na Lotnisku Chopina w Warszawie
W drugiej połowie ubiegłego roku testy jednego nowoczesnego urządzenia do kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych miały miejsce na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Władze stołecznego portu również nie wykluczają zakupu systemów skanujących. "PPL jest na etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi spółki Polskie Porty Lotnicze przesłanej redakcji biznesowej tvn24.pl w połowie marca.
Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że port lotniczy Kraków-Balice w 2023 roku obsłużył blisko 9,4 miliona pasażerów w ruchu krajowym i międzynarodowym, zarówno regularnym, jak i czarterowym. Pod tym względem małopolskie lotnisko zostało wyprzedzone jedynie przez Lotnisko Chopina w Warszawie - około 18,5 miliona pasażerów. Na najniższym stopniu podium znalazło się lotnisko w Gdańsku - prawie 5,9 miliona osób.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Longfin Media/Shutterstock