"Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna"

Źródło:
PAP
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektu
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24
wideo 2/5
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski zaalarmował w sprawie rosnącej liczby ataków na przemysłowe systemy sterowania, które są krytycznymi komponentami w wielu sektorach gospodarki. Eksperci Stormshield, europejskiego dostawcy rozwiązań do ochrony ocenili, że "sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna".

We wtorek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował o rosnącej liczbie ataków na przemysłowe systemy sterowania (ICS/OT) dostępne z internetu. Zaznaczył, że niektóre z nich miały wpływ na rzeczywiste działanie systemów, a ich skutki odczuli odbiorcy usług.

Przemysłowe systemy sterowania to zintegrowane systemy sprzętowe i programowe wykorzystywane do monitorowania i kontrolowania procesów przemysłowych. Systemy te są krytycznymi komponentami w sektorach takich jak produkcja, energia, uzdatnianie wody i transport.

Minister cyfryzacji przypomniał w komunikacie, że urządzenia przemysłowe często łączą się z internetem przez routery sieci komórkowych, a przypisane im adresy IP wskazują na operatorów sieci mobilnych, których karty SIM są używane w urządzeniach. Nie ma wówczas możliwości kontaktu z właścicielem systemu, można tylko przekazać informacje do operatora telekomunikacyjnego.

Jasny sygnał płynący z diagnozy

Gawkowski wydał szereg zaleceń dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów publicznych, a także zasugerował dodatkowe środki bezpieczeństwa. W środę odnieśli się do nich eksperci cyberbezpieczeństwa z firmy Stormshield. Jak zaznaczył dyrektor zarządzający firmy w Polsce Paweł Śmigielski, przedstawiona w komunikacie pełnomocnika diagnoza, odnosząca się do skali zagrożeń wynikających z połączenia systemów przemysłowych z internetem, jest jasnym sygnałem, że "sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna". - Niestety geopolityka przyspieszyła, co może za sobą pociągać wzmożenie wrogich działań wymierzonych w jednostki samorządowe i podmioty publiczne. Przedstawione zalecenia są jak najbardziej słuszne, ponieważ pozwalają minimalizować ryzyko. Osoby odpowiedzialne za kwestie bezpieczeństwa IT i OT (technologii operacyjnej) mogą potraktować je jako listę kontrolną, aby krok po kroku sprawdzić, jak dany aspekt wygląda w ich organizacji - wskazał Śmigielski.

Czytaj także: Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Dwa proste kroki, które podnoszą cyberbezpieczeństwo

Jak uściślił, do skutecznego skonfigurowania poszczególnych zaleceń można wykorzystać odpowiedni firewall. Jeśli dla serwisantów urządzeń funkcjonujących w sieci jest skonfigurowany dostęp zdalny przez VPN, warto sprawdzićm czy połączenie wykorzystuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe i dopytać dostawcę technologii bezpieczeństwa o możliwości w tym zakresie. W kolejnym kroku warto sprawdzić, czy dostęp VPN jest ograniczony do konkretnych podsieci lub adresów IP, z których łączą się serwisanci. Korzystając z funkcji geolokalizacji na firewallu, można ograniczyć ruch przychodzący tylko do Polski. - Te dwa proste kroki wydatnie podniosą bezpieczeństwo. Komunikat nie stoi przy tym w sprzeczności z założeniami niedawnego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, które obniżyły wymagania dla części podmiotów publicznych. Ustawa opisuje wymagania na bardziej ogólnym poziomie, a w (…) komunikacie ujęto wytyczne stricte techniczne, oparte na dobrych praktykach, do natychmiastowego zastosowania w swojej sieci - wybił Śmigielski.

Sprawdź także: Metoda na skarbówkę. Takie wiadomości wysyłają oszuści

Wysoka skala potencjalnych zagrożeń

Inżynier w Stormshield Aleksander Kostuch dodał, że faktycznie wiele istotnych urządzeń ICS/OT jest dostępnych bezpośrednio z poziomu internetu, a skala wynikających z tego potencjalnych zagrożeń jest bardzo wysoka - ataki są bowiem stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. - Komunikat tym samym potwierdza to, co można zaobserwować w przestrzeni publicznej. W ostatnich miesiącach celem cyberprzestępców w naszym kraju były m.in. oczyszczalnie ścieków, instalacja spalania biomasy czy stacje uzdatniania wody - i w każdym z tych przypadków były to ataki skuteczne - zaznaczył Kostuch. Wskazał, że kluczowe rekomendacje obejmują tu przede wszystkim eliminację bezpośredniego dostępu z internetu do systemów ICS/OT. - Podstawą jest właściwa architektura sieci, w której systemy OT są odseparowane od sieci biurowej i internetu (...). Pomóc w tym mogą firewalle przemysłowe oraz segmentacja sieci. Wydzielenie stref, np. sieci IT i sieci OT pozwala zminimalizować punkty styku z internetem i ograniczyć komunikację do niezbędnych połączeń - zasugerował ekspert. Przypomniał, że istotna jest jednocześnie regularna aktualizacja oprogramowania zabezpieczeń, w tym firewalli, co pozwala łatać ewentualne luki bezpieczeństwa, zanim wykorzystają je agresorzy.

Czytaj też: Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Prawo łagodzi formalności, ale o podstawach nie wolno zapominać

Kostuch uznał, że wtorkowe zalecenia pełnomocnika wydają się spójne z duchem ostatniego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Wskazują bowiem na konkretne, najistotniejsze zagrożenia i opisują praktyczne środki zaradcze, czyli to, na czym powinny się skoncentrować ważne podmioty publiczne. - Jednocześnie komunikat jasno wskazuje, że fundamentalnych zasad cyberbezpieczeństwa nie można pomijać, nawet jeśli prawo łagodzi formalności. Ataki na ICS/OT pokazują, że zagrożenie jest realne, a stawką jest nie tylko bezpieczeństwo danych, lecz ciągłość usług publicznych i fizyczne bezpieczeństwo mieszkańców - skonkludował Kostuch.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ivanova Ksenia / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP