"Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna"

Źródło:
PAP
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektu
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24
wideo 2/5
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski zaalarmował w sprawie rosnącej liczby ataków na przemysłowe systemy sterowania, które są krytycznymi komponentami w wielu sektorach gospodarki. Eksperci Stormshield, europejskiego dostawcy rozwiązań do ochrony ocenili, że "sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna".

We wtorek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował o rosnącej liczbie ataków na przemysłowe systemy sterowania (ICS/OT) dostępne z internetu. Zaznaczył, że niektóre z nich miały wpływ na rzeczywiste działanie systemów, a ich skutki odczuli odbiorcy usług.

Przemysłowe systemy sterowania to zintegrowane systemy sprzętowe i programowe wykorzystywane do monitorowania i kontrolowania procesów przemysłowych. Systemy te są krytycznymi komponentami w sektorach takich jak produkcja, energia, uzdatnianie wody i transport.

Minister cyfryzacji przypomniał w komunikacie, że urządzenia przemysłowe często łączą się z internetem przez routery sieci komórkowych, a przypisane im adresy IP wskazują na operatorów sieci mobilnych, których karty SIM są używane w urządzeniach. Nie ma wówczas możliwości kontaktu z właścicielem systemu, można tylko przekazać informacje do operatora telekomunikacyjnego.

Jasny sygnał płynący z diagnozy

Gawkowski wydał szereg zaleceń dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów publicznych, a także zasugerował dodatkowe środki bezpieczeństwa. W środę odnieśli się do nich eksperci cyberbezpieczeństwa z firmy Stormshield. Jak zaznaczył dyrektor zarządzający firmy w Polsce Paweł Śmigielski, przedstawiona w komunikacie pełnomocnika diagnoza, odnosząca się do skali zagrożeń wynikających z połączenia systemów przemysłowych z internetem, jest jasnym sygnałem, że "sytuacja jeszcze nigdy nie była tak poważna". - Niestety geopolityka przyspieszyła, co może za sobą pociągać wzmożenie wrogich działań wymierzonych w jednostki samorządowe i podmioty publiczne. Przedstawione zalecenia są jak najbardziej słuszne, ponieważ pozwalają minimalizować ryzyko. Osoby odpowiedzialne za kwestie bezpieczeństwa IT i OT (technologii operacyjnej) mogą potraktować je jako listę kontrolną, aby krok po kroku sprawdzić, jak dany aspekt wygląda w ich organizacji - wskazał Śmigielski.

Czytaj także: Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Dwa proste kroki, które podnoszą cyberbezpieczeństwo

Jak uściślił, do skutecznego skonfigurowania poszczególnych zaleceń można wykorzystać odpowiedni firewall. Jeśli dla serwisantów urządzeń funkcjonujących w sieci jest skonfigurowany dostęp zdalny przez VPN, warto sprawdzićm czy połączenie wykorzystuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe i dopytać dostawcę technologii bezpieczeństwa o możliwości w tym zakresie. W kolejnym kroku warto sprawdzić, czy dostęp VPN jest ograniczony do konkretnych podsieci lub adresów IP, z których łączą się serwisanci. Korzystając z funkcji geolokalizacji na firewallu, można ograniczyć ruch przychodzący tylko do Polski. - Te dwa proste kroki wydatnie podniosą bezpieczeństwo. Komunikat nie stoi przy tym w sprzeczności z założeniami niedawnego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, które obniżyły wymagania dla części podmiotów publicznych. Ustawa opisuje wymagania na bardziej ogólnym poziomie, a w (…) komunikacie ujęto wytyczne stricte techniczne, oparte na dobrych praktykach, do natychmiastowego zastosowania w swojej sieci - wybił Śmigielski.

Sprawdź także: Metoda na skarbówkę. Takie wiadomości wysyłają oszuści

Wysoka skala potencjalnych zagrożeń

Inżynier w Stormshield Aleksander Kostuch dodał, że faktycznie wiele istotnych urządzeń ICS/OT jest dostępnych bezpośrednio z poziomu internetu, a skala wynikających z tego potencjalnych zagrożeń jest bardzo wysoka - ataki są bowiem stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. - Komunikat tym samym potwierdza to, co można zaobserwować w przestrzeni publicznej. W ostatnich miesiącach celem cyberprzestępców w naszym kraju były m.in. oczyszczalnie ścieków, instalacja spalania biomasy czy stacje uzdatniania wody - i w każdym z tych przypadków były to ataki skuteczne - zaznaczył Kostuch. Wskazał, że kluczowe rekomendacje obejmują tu przede wszystkim eliminację bezpośredniego dostępu z internetu do systemów ICS/OT. - Podstawą jest właściwa architektura sieci, w której systemy OT są odseparowane od sieci biurowej i internetu (...). Pomóc w tym mogą firewalle przemysłowe oraz segmentacja sieci. Wydzielenie stref, np. sieci IT i sieci OT pozwala zminimalizować punkty styku z internetem i ograniczyć komunikację do niezbędnych połączeń - zasugerował ekspert. Przypomniał, że istotna jest jednocześnie regularna aktualizacja oprogramowania zabezpieczeń, w tym firewalli, co pozwala łatać ewentualne luki bezpieczeństwa, zanim wykorzystają je agresorzy.

Czytaj też: Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Prawo łagodzi formalności, ale o podstawach nie wolno zapominać

Kostuch uznał, że wtorkowe zalecenia pełnomocnika wydają się spójne z duchem ostatniego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Wskazują bowiem na konkretne, najistotniejsze zagrożenia i opisują praktyczne środki zaradcze, czyli to, na czym powinny się skoncentrować ważne podmioty publiczne. - Jednocześnie komunikat jasno wskazuje, że fundamentalnych zasad cyberbezpieczeństwa nie można pomijać, nawet jeśli prawo łagodzi formalności. Ataki na ICS/OT pokazują, że zagrożenie jest realne, a stawką jest nie tylko bezpieczeństwo danych, lecz ciągłość usług publicznych i fizyczne bezpieczeństwo mieszkańców - skonkludował Kostuch.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ivanova Ksenia / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP