Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.
Kradzież danych została wykryta przez Safeonweb - inicjatywę prowadzoną przez Belgijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa. Dark web, w przeciwieństwie do otwartej sieci, umożliwia użytkownikom ukrycie swojej tożsamości. W efekcie dark web jest siedliskiem nielegalnej działalności.
Jak poinformował Brussels Times, dane są kupowane i sprzedawane, a następnie wykorzystywane do atakowania osób za pomocą smishingu, czyli fałszywych wiadomości tekstowych (SMS) mających na celu oszukanie odbiorców, lub vishingu, innej formy phishingu przez połączenie telefoniczne.
Wezwanie do zachowania czujności
Safeonweb wezwał użytkowników WhatsAppa do zachowania czujności w przypadku połączeń lub wiadomości z nieznanych numerów.
Nieoczekiwane prośby o informacje powinny być traktowane z podejrzliwością i nie należy udostępniać żadnych poufnych danych online. W przypadku podejrzenia incydentu phishingu użytkownicy powinni skontaktować się ze swoim bankiem, aby zatrzymać wszelkie oszukańcze przelewy, a także poinformować policję.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock