Limity na karcie, dokładne sprawdzenie bankomatu oraz zaklejenie kodu bezpieczeństwa. To tylko niektóre sposoby na bezpieczne płatności za granicą, o których mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Wojciech Wrzesień, ekspert NASK, państwowego instytutu badawczego nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
- Gotówka jest ciągle popularnym środkiem płatniczym, ale karta ma tę przewagę nad gotówką, że kontrolę nad nią oprócz nas ma jeszcze bank. Bank jest w stanie na przykład myśleć o bezpieczeństwie tej karty, tej transakcji, której dokonaliśmy - podkreślił ekspert NASK.
Jak zaznaczył Wrzesień, "szczególnie banki w Polsce mają świetnie rozwiniętą infrastrukturę elektroniczną". - Tak naprawdę sprawdzają to, w jaki sposób się zachowujemy i wszelkie rzeczy, które odbiegają od naszego normalnego trybu funkcjonowania, są zawsze ostrzeżeniem - tłumaczył.
Jego zdaniem nie powinniśmy się zatem dziwić "zablokowaniu konta, ewentualnie kontaktu z bankiem w momencie, w którym (instytucja finansowa - red.) uzna, że jakaś transakcja może być podejrzana, za duża albo z egzotycznego kierunku".
Ekspert NASK wskazał, że w karcie mamy kilka elementów ważnych dla płatności. - Numer wytłoczony na karcie, data ważności, imię i nazwisko oraz z tyłu mały, prosty kod (CVV/ CVC). Proste zabezpieczenie w postaci zaklejenia tego kodu powoduje, że nie jesteśmy w stanie tej karty sczytać, na przykład przez kamery monitoringu - podkreślił.
Płatności za granicą
Wojciech Wrzesień radzi także, by ustalić limit na karcie, zwłaszcza przed wyjazdem na wakacje w egzotyczne miejsca. Ekspert zwrócił przy tym uwagę na nadal wykorzystywany przez przestępców skimming, czyli przechwytywanie danych karty - na przykład przy korzystaniu z bankomatu.
- Sprawdźmy, czy (...) w czytnik PIN-u lub w to miejsce, w które jest wkładana karta, nie został zamontowany tak zwany skimmer, czyli specjalny czytnik, który sczytuje dane karty - radzi ekspert NASK.
- Jeśli mamy rzeczywiste podejrzenie, że padliśmy ofiarami oszustwa, to odpowiednio wczesne zgłoszenie pozwala bankowi uruchomić całą procedurę międzybankową, żeby taką złą transakcję wyśledzić - dodał Wojciech Wrzesień.
Ekspert zwrócił uwagę, że warto także zwrócić się do banku przed wyjazdem za granicę o wydanie karty walutowej. - To bezpieczeństwo nieprzepłacania - podkreślił.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock