Zdaniem Billa Gatesa sztuczna inteligencja (AI) nie zabierze nam pracy, ale raczej "odmieni ją na zawsze". Miliarder prognozuje, że technologia może przyczynić się do wprowadzenia trzydniowego tygodnia pracy.
Bill Gates był gościem Trevora Noah w jego podcaście "What Now?" ("I co teraz?"). Gdy gospodarz zapytał go o zagrożenie, jakie niesie sztuczna inteligencja dla rynku pracy, Gates odpowiedział, że może nadejść taki dzień kiedy ludzie "nie będą musieli pracować tak ciężko".
- Jeśli w końcu powstanie społeczeństwo, w którym będziesz musiał pracować tylko trzy dni w tygodniu, prawdopodobnie będzie to w porządku – powiedział Gates.
Sztuczna inteligencja. Gates dostrzega zagrożenia, ale też i pozytywne aspekty
W ocenie założyciela Microsoftu mógłby istnieć świat, w którym "maszyny będą mogły zająć się produkcją jedzenia i innych rzeczy", a ludzie nie muszą pracować ponad pięć dni w tygodniu, aby zarobić na życie.
Choć sztuczna inteligencja może przynieść pozytywne zmiany, Gates już wcześniej przyznał, że technologia stwarza zagrożenie dla ludzkości w przypadku jej niewłaściwego wykorzystania. W lipcu opublikował na swoim blogu wpis na temat potencjalnego wpływu sztucznej inteligencji.
"Nie sądzę, że wpływ sztucznej inteligencji będzie tak dramatyczny jak rewolucja przemysłowa, ale z pewnością będzie tak duży, jak wprowadzenie komputerów osobistych. Aplikacje do edycji tekstu nie wyeliminowały pracy biurowej, ale zmieniły ją na zawsze" - napisał wówczas Gates dodając, że "pracodawcy i pracownicy musieli się dostosować i tak się stało".
Dożywanie 100 lat, koniec raka i 3,5 dnia pracy
Gates nie jest jedynym gigantem biznesu, który przewiduje krótszy tydzień pracy. Dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon stwierdził, że następne pokolenie pracowników będzie miało tylko 3,5-dniowy tydzień pracy ze względu na sztuczną inteligencję.
- Twoje dzieci dożyją 100 lat i dzięki technologii nie będą chorować na raka i prawdopodobnie będą pracować trzy i pół dnia w tygodniu - Dimon powiedział Bloombergowi w październiku.
Gates kiedyś uważał sen za objaw lenistwa i powiedział Noah, że w wieku od 18 do 40 lat jego życie kręciło się wokół Microsoftu. Teraz czuje, że "celem życia jest nie tylko wykonywanie pracy".
Firmy na całym świecie testują efektywność czterodniowego tygodnia pracy. Niektóre z nich przedstawiły pozytywne raporty dotyczące poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz wydajności.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: eurosport