Ryzyko związane ze sztuczną inteligencją jest realne, ale możliwe do opanowania - stwierdził Bill Gates w najnowszym wpisie na swoim blogu. Założyciel Microsoftu pozostaje podekscytowany korzyściami, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, ale jednocześnie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat ryzyka z tym związanego.
We wpisie na blogu Gates zwraca uwagę na pięć zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.
Po pierwsze, generowane przez sztuczną inteligencję dezinformacje i deep fake (stworzone lub zmienione przez AI materiały wideo) mogą być wykorzystywane do oszukiwania ludzi, a nawet wpływania na wyniki wyborów. Po drugie, sztuczna inteligencja mogłaby zautomatyzować proces wyszukiwania luk w systemach komputerowych, drastycznie zwiększając ryzyko cyberataków. Po trzecie, sztuczna inteligencja może zabierać ludziom pracę. Po czwarte, stwierdzono już, że systemy AI fabrykują informacje i wykazują stronniczość. Wreszcie dostęp do narzędzi AI może oznaczać, że uczniowie nie nauczą się podstawowych umiejętności, takich jak pisanie esejów, a także zwiększone zostaną różnice w edukacji.
Tych kwestii Gates nie poruszył
Jak zauważa "Times", Gates zwraca uwagę na ryzyko, że sztuczna inteligencja "odzwierciedla lub nawet pogarsza istniejące uprzedzenia", jednocześnie nie zajmuje się kwestią nierówności związanych z rozwojem systemów sztucznej inteligencji.
"Nie omówił też kwestii prawnych, z jakimi borykają się twórcy AI, którzy do rozwijania swoich systemów wykorzystują duże ilości danych z internetu. Artystka komediowa Sarah Silverman i dwóch innych autorów pozwało ostatnio Meta i OpenAI za naruszenie praw autorskich, oskarżając firmy o wykorzystywanie ich książek do szkolenia systemów sztucznej inteligencji bez ich zgody" - stwierdza "Time".
Ani ponuro, ani różowo
Bill Gates może mieć większy wpływ na sztuczną inteligencję, niż niektórym się zdaje. Microsoft, którego jest współzałożycielem i nadal posiada w nim udziały, jest jednym z kluczowych inwestorów w OpenAI - firmie przodującej w rozwoju sztucznej inteligencji i twórcy ChatGPT.
Chociaż Gates przyznaje, że "nikt nie zna wszystkich odpowiedzi", pozostaje optymistą, że ludzie są w stanie poradzić sobie z tym ryzykiem. "Przyszłość sztucznej inteligencji nie jest tak ponura, jak sądzą niektórzy, ani tak różowa, jak sądzą inni" — pisze.
Źródło: "Times"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock