Oskarżenia, kłopoty, bunt. Szef Ubera musi odejść

[object Object]
Uber wozi klientów w PittsburghuAP
wideo 2/2

Prezes Ubera Travis Kalanick zrezygnował we wtorek ze stanowiska po tym, jak doszło do buntu części akcjonariuszy. W 2009 roku Kalanick pomagał w założeniu firmy, która wyrosła na giganta w branży przewozu osób i jest obecnie wyceniana na 68 miliardów dolarów. Zmaga się jednak z długą listą problemów.

We wtorek pięciu głównych akcjonariuszy Ubera zażądało natychmiastowej dymisji Kalanicka. Wśród buntowników znalazła się spółka Benchmark, której jeden z partnerów, Bill Gurley, zasiada w zarządzie przewozowej firmy z San Francisco.

- Kocham Ubera bardziej niż cokolwiek na świecie i w tej trudnej chwili w moim życiu osobistym zaakceptowałem prośbę inwestorów - powiedział Kalanick w opublikowanym oświadczeniu.

Potrzeba zmian

Jak poinformował "NYT" inwestorzy domagali się rezygnacji Kalanicka w liście, w którym argumentowali, że firma potrzebuje zmian w kierownictwie. 40-letni prezes konsultował się z co najmniej jednym członkiem zarządu Ubera i po wielu godzinach rozmów z niektórymi inwestorami zgodził się zrezygnować. Pozostanie jednak w zarządzie firmy.

Pięcioro akcjonariuszy, którzy zażądali rezygnacji Kalanicka, należy do najbardziej prestiżowych firm venture capital, które zainwestowały w Ubera na wczesnym etapie działalności firmy. Oprócz Benchmark są to: First Round Capital, Lowercase Capital, Menlo Ventures oraz Fidelity Investments. Łącznie posiadają 25 proc. akcji Ubera.

- Decyzja Kalanicka była niespodzianką dla wszystkich - poinformował przedstawiciel firmy.

Liczne problemy

Nie ulega wątpliwości, że firma zmaga się z długą listów problemów.

Po pierwsze sprawa Susan Fowler. Była inżynier w Uberze, oskarżyła zarząd o dyskryminację seksualną i tolerowanie molestowania seksualnego. Wywołało to lawinę skarg kolejnych pracowników i zmusiło firmę do wszczęcia wewnętrznego dochodzenia w tej sprawie. Prowadzi je Eric Holder, były prokurator generalny w administracji Billa Clintona. Zwolnionych bądź zmuszonych do odejścia zostało już kilkunastu wysokiej rangi pracowników Ubera.

Oprócz wewnętrznego dochodzenia w sprawie molestowania seksualnego firma musi się bronić przed jeszcze poważniejszymi zarzutami.

Po drugie firma ma na pieńku z korporacją Alphabet Inc. Firma matka giganta internetowego Google oskarżyła Ubera, że ten zastosował do produkcji własnego autonomicznego samochodu Otto wynalazki, skradzione przez Anthony'ego Lewandowskiego, byłego szefa działu Google prowadzącego prace nad autonomicznym pojazdem. Po trzecie kłopot z prowizjami. Na początku roku na procesie w Filadelfii i w ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku zarząd Ubera przyznał, że firma błędnie wyliczała swoją prowizję (wynoszącą z reguły 25 proc. opłaty za kurs), opierając się na wysokości opłaty brutto za przejazd, a nie - jak zgodził się Uber w porozumieniu zawartym ze związkiem kierowców w ub. roku - na wartości netto ceny kursu, tj. po odliczeniu podatku i innych opłat. Zdaniem dziennika "The Wall Street Journal" ten błąd w obliczaniu prowizji firmy będzie kosztował Ubera ponad 45 mln dolarów tytułem odszkodowań dla kierowców i - co może ważniejsze - utratę zaufania kierowców.

Federalne dochodzenie

O wiele poważniejsze konsekwencje niż protesty oszukanych kierowców może mieć rozpoczęte na początku maja przez ministerstwo sprawiedliwości USA dochodzenie dotyczące stosowania przez Ubera, w celu uniknięcia kar i lokalnych inspekcji, aplikacji Greyball.

Kierowcy Ubera stosujący oprogramowanie Greyball mogą się dowiedzieć, czy potencjalny klient nie jest tajnym inspektorem władz lokalnych, który sprawdza przestrzeganie przez kierowców przepisów regulujących działalność firm transportowych takich jak Uber. Dzięki Greyballowi kierowcy Ubera mogli ustrzec się surowych kar w przypadku świadczenia usług przewozowych w miejscowościach, gdzie nie mają do tego prawa.

Uber, w celu uniknięcia odpowiedzialności za łamanie lokalnych przepisów, stosował ten program m.in. w Portland, Bostonie i Las Vegas, a także w Paryżu, w Australii, w Chinach i w Korei Południowej. Śledztwo resortu sprawiedliwości może zdaniem ekspertów prawnych zaowocować przedstawieniem firmie Uber zarzutów kryminalnych.

Straty finansowe

Straty finansowe firmy w pierwszym kwartale bieżącego roku, mimo obrotów wartości 3,4 mld dolarów (o 18 proc. wyższych niż w czwartym kwartale ubiegłego roku), wyniosły 708 mln dolarów.

W czwartym kwartale ub.r. straty Ubera były jeszcze większe - wyniosły 991 mln dolarów.

Zdaniem analityków finansowych cytowanych w serwisie Bloomberg straty Ubera w ubiegłym roku wyniosły w sumie 2,8 mld dolarów, prawie połowę wartości wpływów tej globalnej firmy w roku 2015 ocenianych na 6,5 mld dolarów.

Autor: tol/gry / Źródło: New York Times, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Heisenberg Media/wikimedia.org/(CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP