Rewolucja jak na dłoni. Chip zamiast klucza i karty płatniczej

Ekspert o chipach wszczepianych pod skórętvn24
wideo 2/2

Zakupy bez gotówki i karty płatniczej czy odblokowanie drzwi. To tylko niektóre ułatwienia, które mogą dać chipy wszczepiane ludziom pod skórę. Na taki krok do tej pory zdecydowało się cztery tysiące Szwedów. Chociaż zastosowaniu tego rozwiązania towarzyszą kontrowersje, to - jak przekonywał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl - jeśli będziemy świadomymi użytkownikami technologicznej rewolucji, to możemy na tym sporo skorzystać.

Chipy pod skórą po raz pierwszy zastosowano w Szwecji w 2015 roku. Od tego czasu zainteresowanie nową technologią rośnie. Zazwyczaj implant jest umieszczony pod palcem wskazującym lub kciukiem.

- Za pomocą małego chipa zmieniasz całkowicie swoje środowisko cyfrowe. Zamiast dziesięciu kart, czterech kluczy i 30 kodów PIN do zapamiętania masz jeden. Życie staje się dużo łatwiejsze - podkreślił Jowan Oesterlund, właściciel firmy Biohax International.

Bjoern Kvamme z działu IT w firmie Tui, zwrócił uwagę, że "technika staje się coraz ważniejsza dla klientów". - Dlatego ważne jest, aby testować i eksperymentować z nową technologią, by dowiedzieć się, co działa, a co trzeba poprawić - ocenił.

Równolegle do pogoni za nowinkami pojawiają się jednak wątpliwości i ostrzeżenia. Zdaniem Jacoba Nordangarda z Uniwersytetu w Sztokholmie, wszczepiane chipy "to pierwszy krok w kierunku społeczeństwa, w którym jesteśmy całkowicie kontrolowani i całkowicie zintegrowani z systemem". - Tak, jest to uproszczenie życia, ale pytanie brzmi, jeśli taki system wpadnie w niepowołane ręce, to dokąd trafią informacje, które zawiera? - zastanawia się.

Chip pod skórą

Temat rewolucji cyfrowej komentował we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Piotr Konieczny z branżowego portalu Niebezpiecznik.pl.

Jak zauważył, jest wiele rodzajów chipów. - Może to bardzo romantycznie brzmi, że Szwedzi korzystają z takiego chipa do otwierania zamków, płacenia i wykonywania wielu różnych czynności, ale w rzeczywistości, gdyby ktoś chciał wykonywać te wszystkie rzeczy musiałby na dzień dzisiejszy wszczepić sobie kilka chipów - wyjaśniał.

Piotr Konieczny tłumaczył, że "takie najprostsze chipy, to po prostu mały układ wszczepiony pod naszą skórę, który jest całkowicie pasywny". - Nie potrzebuje zasilania, dopiero, kiedy zbliżymy go do czytnika, wzbudza się i emituje pewną liczbę. Długi ciąg cyfr jest cały czas taki sam. Systemy, z którymi taki chip wchodzi w kontakt, na przykład zamek w drzwiach, to systemy, które ten numer odczytują, sprawdzają, czy taki numer ma dostęp do tych drzwi, i je otwierają lub nie - wyjaśniał gość TVN24.

- Kradzież tego numeru pozwoli otwierać drzwi w czyimś imieniu - dodał. Jednocześnie zauważył, że "chip spod skóry można sklonować na kartę bądź też taką kartę można sklonować na chip". - To jest po prostu przekazanie identyfikatora, który jest przez taki chip emitowany - stwierdził.

Bezpieczeństwo

Jest też jednak druga strona medalu. - W świecie technologii mówi się o wygodzie i bezpieczeństwie. Rzadko kiedy (jednak) te funkcje ze sobą (współ)egzystują. W przypadku takich chipów jest to bardzo wygodne, mogę wyjść z domu nie biorąc kluczy, portfela, w którym mam kartę zbliżeniową, czy też nie biorąc telefonu, którym mógłbym otworzyć drzwi, mam tylko rękę, pod którą jest chip - wskazał.

Dane z takiego chipa mogą jednak trafić w niepowołane ręce. - Jeśli chciałbym zabezpieczyć się przed utratą identyfikatorów, breloczek (którym dziś otwieram drzwi) mogę schować w zwykłą folię aluminiową, wtedy nie da się zdalnie odczytać tego kodu (...). Trochę gorzej będzie z ręką (z chipem) - podkreślił Piotr Konieczny.

Jak dodał, nikt nie będzie chodził z dłonią obwiniętą folią aluminiową, żeby blokować - w momencie, kiedy nie chcemy go używać - sygnał z chipa, który ktoś mógłby sklonować.

"Mają dużo zalet"

Gość TVN24 przyznał, że tego typu urządzenia niosą ze sobą zagrożenie dla naszej prywatności. - Ale one też mają dużo zalet i jeśli będziemy świadomymi użytkownikami takich rozwiązań, to możemy naprawdę sporo skorzystać - zwrócił uwagę.

- Przykładem rozwiązania, które raczej nie skutkuje utratą jakiejkolwiek prywatności, jest pomyślenie o takim chipie jako pamięci USB, którą mamy pod skórą. Na takim chipie możemy zapisać coś więcej niż identyfikator liczbowy, na przykład grupę krwi albo dane kontaktowe - podkreślił Piotr Konieczny z portalu branżowego Niebezpiecznik.pl.

Autor: mb / Źródło: ENEX, TVN24

Pozostałe wiadomości

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. W tyle konkurencję pozostawiły także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa posłów PiS zwróciła się o zbadanie zgodności z Konstytucją zapisów ustawy o Trybunale Stanu dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP. Posłowie chcą w ten sposób obronić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, którego usunięcie ze stanowiska zapowiadała wielokrotnie obecna opozycja.

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN