Latający samochód AirCar dostał certyfikat bezpieczeństwa od słowackiego urzędu transportu. Maszyna pomyślnie latała przez 70 godzin i ma za sobą ponad 200 startów i lądowań - podały media.
Latający samochód AirCar z certyfikatem
- Tym samym zostały spełnione normy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), a AirCar ma otwarte drzwi do masowej produkcji - stwierdził wynalazca maszyny Stefan Klein, który jest również pilotem testowym i szefem zespołu rozwojowego.
Przekształcenie samochodu w samolot zajmuje dwie minuty i 15 sekund. Pojazd z silnikiem BMW może osiągnąć prędkość ponad 160 kilometrów na godzinę i latać na pułapie do 2500 m nad ziemią. Do latania AirCarem trzeba mieć licencję pilota.
Latem 2021 r. Klein przeleciał około 75 kilometrów, od stolicy Bratysławy do Nitry, w czasie około pół godziny. Wówczas uznał, że lot był kamieniem milowym w projekcie. Kolejny lot AirCar zaplanowany jest między Paryżem i Londynem.
"Certyfikacja AirCar otwiera drzwi do masowej produkcji"
"Testy w locie obejmowały pełen zakres manewrów i wydajności oraz wykazały zdumiewającą stabilność statyczną i dynamiczną w trybie samolotu" - przekazała firma portalowi stacji CNN.
Samochody latające
Podobnym projektem samochodu latającego jest PAL-V Liberty. To wiatrakowiec holenderskiej firmy, który może służyć także jako pojazd drogowy. Otrzymał już pełną podstawę do certyfikacji przez EASA, ale według strony internetowej holenderskiej firmy nie przeszedł jeszcze ostatniego etapu "demonstracji zgodności" - podał portal stacji CNN.
Dodał, że również firma Terrafugia uzyskała certyfikat zdatności do lotu od amerykańskiego regulatora FAA Special Light-Sport Aircraft (LSA) dla swojego pojazdu przejściowego, który pozwala użytkownikom prowadzić i latać - jak wynika z komunikatu prasowego ze stycznia zeszłego roku.
Źródło: PAP, CNN
Źródło zdjęcia głównego: www.klein-vision.com