Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów w reakcji na publikowane najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki, które obudziły na nowo obawy przed recesją. Inwestorzy czekają na wyniki kwartalne największych spółek.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,21 proc. i wyniósł 40.347,97 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 1,37 proc. i wyniósł 5.446,68 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 2,30 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.194,15 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 2,90 proc. do 2.189,67 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 12,59 proc., do 18,42 pkt.
Wpływ danych
- Dane, które otrzymaliśmy od czasu posiedzenia Fed, sygnalizują nagle, że ludzie zaczynają się martwić, że być może nie jest to miękkie lądowanie, a Fed wahał się zbyt długo – powiedział Tom Fitzpatrick, dyrektor zarządzający ds. analiz rynków globalnych w R.J. O'Brien and Associates.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 249 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 236 tys. wobec 235 tys. poprzednio.
Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,877 mln w tygodniu, który skończył się 20 lipca. Analitycy oczekiwali 1,855 mln wobec notowanych poprzednio 1,844 mln, po korekcie z 1,851 mln.
Te słabe dane pojawiły się dzień po tym, jak Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na najwyższym poziomie od dwóch dekad. Prezes Jerome Powell dał nadzieję niektórym inwestorom, sygnalizując, że wrześniowa obniżka stóp procentowych jest na stole.
"Kierunek spowolnienia, jeśli nie recesji"
- Dane gospodarcze nadal toczą się w kierunku spowolnienia, jeśli nie recesji, dziś rano – powiedział Chris Rupkey, główny ekonomista FWDBONDS.
- Rynek akcji nie wie, czy się śmiać, czy płakać, ponieważ podczas gdy w tym roku mogą nadejść trzy obniżki stóp procentowych przez Fed, a rentowności 10-letnich obligacji spadają poniżej 4,00 proc., wiatr recesji nadchodzi mocno - dodał.
Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w lipcu wzrosła o 9,2 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 19,8 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła 25.885. W poprzednim miesiącu liczba ta wyniosła 48.786.
Spadki ważnych wskaźników
Wskaźnik aktywności ISM w przemyśle w USA w lipcu wyniósł 46,8 pkt. wobec konsensusu 48,8 pkt. i 48,5 pkt. w poprzednim miesiącu.
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, spadł w lipcu do 49,6 pkt. z 51,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49,5 pkt.
Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła w drugim kwartale 2024 r. o 2,3 proc. kdk (dane skorygowane sezonowo) - podał Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w II kw. wzrostu wydajności pracy o 1,8 proc. kdk, wobec wzrostu o 0,4 proc. w I kw., po korekcie z 0,2 proc.
Jednostkowe koszty pracy w II kw. 2024 r. wzrosły o 0,9 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Oczekiwano wzrostu o 1,7 proc. wobec 3,8 proc. w I kw., po korekcie z 4,0 proc.
Niewykluczone obniżki stóp procentowych
Oprócz czwartkowych danych, inwestorzy analizują środową wypowiedź przewodniczącego Fedu Jerome'a Powella, który zapowiedział potencjalne cięcie stóp procentowych we wrześniu pod warunkiem braku powrotu presji inflacyjnej. Powell wskazał na ryzyko dalszego osłabienia rynku pracy jako motywację dla cięć.
Akcje Meta Platforms wzrosły prawie 5 proc. po wzroście przychodów w drugim kwartale i optymistycznej prognozie sprzedaży na trzeci kwartał, co wskazuje na możliwość pokrycia kosztów sztucznej inteligencji.
Wśród zniżkujących akcji znajdowały się w czwartek m.in. JPMorgan Chase, Boeing i Nvidia.
Akcje Hershey wzrosły na koniec dnia o 1 proc. pomimo kilkuprocentowych spadków w czasie sesji po tym, jak producent czekolady opublikował wyniki za drugi kwartał poniżej oczekiwań analityków.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,14 proc. do 77,02 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,78 proc. do 80,19 USD/b.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com