W mijającym tygodniu rosły kontrakty na ropę, gaz, węgiel, metale i żywność. To między innymi skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która powoduje obawy o dostawy surowców.
Około godziny 18.00 cena ropy WTI oscylowała wokół 111,5 dol. za baryłkę, po wzroście o ponad 3 proc., ropa Brent poszła w górę o ponad 3 proc. do około 114 dol./b. W czasie sesji ceny ropy przekroczyły poziom 120 dol./b i były najwyższe od 2008 r.
W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 93 dol. JPMorgan podał, że ropa Brent może zakończyć rok na poziomie 185 dol. za baryłkę.
Notowania kontraktów na gaz na holenderskim hubie TTF wzrosły w piątek o ok. 18 proc. Po południu notowania kontraktów na najbliższe miesiące przekroczyły 200 euro za MWh. Co oznacza podwojenie ceny sprzed tygodnia.
Europa pobiera od Rosji 1/3 swoich dostaw gazu. Jakiekolwiek zakłócenia w przesyle paliwa na Zachód mogą spowodować utrzymanie się wysokich notowań gazu przez dłuższy czas.
Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE rosną o 23,5 proc. do poziomu 222 dol. za tonę. W tym tygodniu kontrakty na węgiel są na plusie o 57 proc. Niemiecka cena energii na następny miesiąc wzrosła o 6,2 proc. do 365 euro za megawatogodzinę.
Metale coraz droższe
Rosną także ceny metali. Srebro w piątek zwyżkuje o 1,7 proc. do 25,7 dol. za uncję, a złoto idzie w górę o prawie 1,5 proc. do ok. 1967 dol. za uncję. Złoto zmierza do największego tygodniowego wzrostu od maja.
Drożeje aluminium, którego poważnym producentem jest Rosja. Cena aluminium na LME rośnie o ok. 2,3 proc. do rekordowego poziomu 3912 dol. za tonę, przekraczając poprzedni szczyt z czwartku.
Z kolei pallad rośnie na COMEX o niecałe 5 proc. do rekordowego 2907,5 dol. za uncję, co oznacza wzrost w tym tygodniu o około 20 proc., w związku z obawami o potencjalne zakłócenia dostaw, ponieważ Rosja produkuje około 40 proc. tego metalu.
Kontrakty terminowe na rudy żelaza w Singapurze mogą w tym tygodniu zyskać 15 proc. w związku z rosnącymi oczekiwaniami wzrostu popytu ze strony chińskiej gospodarki. Cynk rośnie o prawie 3 proc. do 4111 dol. za tonę. Ceny niklu na wzrosły o 5,5 proc. do 29 733 dol. za tonę.
Rosną ceny żywności
Kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie w Chicago wzrosły w tym tygodniu o 40 proc. – najwięcej w historii – ponieważ wojna Rosji na Ukrainie stwarza ryzyko dla światowych dostaw zboża.
Kontrakty terminowe na kukurydzę skoczyły w tym tygodniu o 17 proc., najwięcej od 2008 roku, a ceny soi wzrosły o 5 proc. Niektóre prognozy wskazują na dalszy wzrost cen, a zmienność na rynku opcji jest bardzo wysoka.
Atak Rosji na Ukrainę
Rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę trwa już dziewiąty dzień. Siły rosyjskie nadal kontrolują budynki władz lokalnych i regionalnych w Chersoniu. Narasta zaniepokojenie ruchami ogromnej kolumny rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem.
W wyniku ostrzału prowadzonego przez rosyjskie wojska w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy wybuchł pożar. W pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej doszło do walk między oddziałami ukraińskimi a wojskami rosyjskimi. Służbom ratunkowym udało się opanować ogień i nie ma na razie bezpośredniego zagrożenia dla elektrowni jądrowej.
Po ostrzelaniu elektrowni atomowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock