Bez względu na sankcje USA budowa Nord Stream 2 zostanie ukończona - podkreślił w poniedziałek w rozmowie z agencją RIA Nowosti wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Pankin.
- Jesteśmy przekonani, że mimo presji wywieranej przez USA budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie pomyślnie ukończona. MSZ Rosji zamierza to maksymalnie wspierać - powiedział Pankin.
Rosyjski wiceminister powtórzył stanowisko Moskwy, która określa działania Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 jako przejaw "nieuczciwej konkurencji" na europejskim rynku energetycznym.
Nord Stream 2 - sankcje
W zeszłym tygodniu niemiecki dziennik "Handelsblatt" podał, że Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2, gdyby Rosja chciała spróbować na własną rękę dokończyć gazociąg.
W Rosji przypuszcza się, że do ukończenia układania gazociągu koncern Gazprom mógłby wykorzystać należący do niego statek Akademik Czerski. Media w Rosji podały w poniedziałek, że jednostka ta wypłynęła z portu Nachodka na Dalekim Wschodzie, gdzie przechodziła modernizację i kieruje się do Singapuru.
W grudniu 2019 roku z Bałtyku odpłynęły specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Z 2640 km gazociągu do ułożenia pozostało około 160 km.
Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Gazprom w styczniu br. zapowiadał, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.
Nord Stream 2
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 kilometrów dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie.
Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku, jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.
Przeciwne budowie Nord Stream 2 są między innymi Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA. W maju pisaliśmy też o protestach przeciwko budowie Nord Stream 2, gdy grupa aktywistów klimatycznych wdarła się na teren budowy gazociągu Eugal niedaleko Greifswaldu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech. Kilka osób wczołgało się do ułożonych już rur.
W projekt zaangażowane są niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV.
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt