Rynki

Na Wall Street zyskują koncerny paliwowe. Ropa naftowa tanieje

Rynki


Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów. Analitycy utrzymują, że huragan Harvey, który w piątek uderzył w wybrzeże Teksasu, nie zaszkodzi rynkom akcji. Rosły akcje koncernów paliwowych i firm farmaceutycznych.

Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,02 proc. do 21 808,40 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,05 proc. do 2444,24 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,28 proc. i wyniósł 6283,02 pkt. Na giełdach w Nowym Jorku zwyżkowały notowania rafinerii. Huragan Harvey spowodował przestoje w działalności wielu zakładów w Houston, stolicy Teksasu, a kontrakty na benzynę poszły w górę o kilka procent.

Przejęcia

W trakcie sesji uwagę inwestorów przyciągały informacje o przejęciach. Gilead Sciences rósł o 2,5 proc. po ogłoszeniu przejęcia Kite Pharma za 11,9 mld dolarów w gotówce. Cena nabycia 29 proc. akcji spółki ma wynieść blisko 30 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. Finalizacja akwizycji planowana jest na IV kwartał. W ślad za Kite Pharma podążały inne spółki z sektora biotechnologicznego i farmaceutycznego, po kilkanaście procent zyskiwały m.in. Bluebird Bio, Juno Therapeutics, Iovance Biotherapeutics, Cellectis.

Uderzenie huraganu

Huragan Harvey uderzył w wybrzeże Teksasu w piątek wieczorem czasu lokalnego. Był to najsilniejszy huragan w tym rejonie USA od ponad pół wieku. Wraz z upływem czasu żywioł znacznie osłabł, ale przekształcił się w burzę tropikalną, która praktycznie przestała się przesuwać. Towarzyszą jej ulewne deszcze, które są przyczyną gigantycznych powodzi. Sam Stovall, strateg globalnych inwestycji z CFRA ocenił, że z historii 15. huraganów w USA, które pociągnęły największe koszty przy usuwaniu skutków, wynika, że Harvey nie zaszkodzi rynkowi akcji, ponieważ takie kataklizmy, choć powodowały znaczne straty, zazwyczaj nie wywoływały spadków na giełdzie. Mediana dla S&P 500 w ciągu miesiąca od nadejścia huraganu to spadek o 0,1 proc., a w ciągu trzech i sześciu miesięcy to wzrost o odpowiednio 4 proc. i 4,5 proc. Zdaniem Stovalla inwestorzy powinni bardziej przejmować się tym, że wrzesień jest statystycznie najgorszym miesiącem dla amerykańskiego rynku akcji. Średni spadek od czasów II wojny światowej wynosi we wrześniu 0,7 proc.

Zniszczenia

Firma reasekuracyjna Hannover Re ocenia, że zniszczenia spowodowane przez huragan Harvey są znacznie mniejsze niż te wywołane przez huragany Katrina w 2005 r. (ok. 80 mld USD) czy Sandy w 2012 r. (ok. 36 mld USD). We wtorek do Teksasu ma się udać prezydent USA Donald Trump, aby na miejscu zapoznać się ze skutkami huraganu Harvey i katastrofalnych powodzi - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Z powodu huraganu ilość ropy wydobywanej przez USA spod dna Zatoki Meksykańskiej spadła w niedzielę o około 22 proc. - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska (BSEE) ministerstwa spraw wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Spadek wydobycia surowca w sobotę wynosił 25 proc.

Ropa naftowa

Analitycy Goldman Sachs oceniają, że w ciągu następnych kilku miesięcy zapasy ropy naftowej wzrosną, gdyż przestoje w pracach rafinerii zmniejszą produkcję benzyny, a tym samym zapotrzebowanie na surowiec. Cena ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku w poniedziałek spadła o 2,7 proc. do 46,6 USD za baryłkę.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości