Rok-szok. Giełda 2020

Źródło:
TVN24 BiS
TVN24 BiS

To miał być spokojny rok, z solidnym wzrostem PKB, niskim bezrobociem, brakiem deficytu w budżecie, wakacjami, spotkaniami czy weselami. Dla większości z nas będzie najgorszym od dekad. Choć niekoniecznie dla inwestorów. Mateusz Walczak i Jan Niedziałek, gospodarze programu "Byk i Niedźwiedź" w TVN24 BiS, podsumowują rok 2020 na giełdzie.

OGLĄDAJ PROGRAM "BYK I NIEDŹWIEDŹ" W INTERNECIE >>>

Koronakryzys doprowadził do rekordowych spadków giełdowych indeksów, ale też wielkich okazji. Kto wytrzymał emocjonalny rollercoaster, mógł z dość niskich kwot zarobić miliony. Przykłady za chwilę, wcześniej słowo o czarnym łabędziu, czyli czymś nie do przewidzenia. Ekonomista Nassim Taleb w swej książce takie wydarzenie opisał w trzech punktach:

1.      Nietypowe

2.      Wywierające wpływ na naszą rzeczywistość

3.      Jego skutki są wytłumaczalne, ale po fakcie

Do dziś nie wiemy, kiedy dokładnie wirus zaczął się przemieszczać i kiedy zaatakował na większą skalę. Naukowcy z czasopisma Lancet wskazują na 55-latka, który był na targu z żywymi zwierzętami w chińskim Wuhan. Jest uznawany za pacjenta zero.

Oficjalnie zapalenie płuc u kilku osób w tym mieście zgłoszono 7 stycznia. Globalizacja, kontakty, podróżowanie i efekt widoczny w był Europie już 24 stycznia. To pierwsze przypadki na Starym Kontynencie, dokładnie w Paryżu i Bordeaux. Decyzje o ograniczeniu lotów z i do Chin były początkiem wielkiej fali zamykania gospodarek i pierwszych lockdownów. Giełda w Warszawie zaczęła falę spadków wcześniej niż DAX (Niemcy) czy S&P (USA). Kumulacja wyprzedaży to początek marca.

Przypomnijmy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce był 4 marca. To był wstęp do realnych gospodarczych turbulencji, ale i początek nadziei inwestorów.

Potrzebne były stalowe nerwy, żeby zdecydować się na zakup akcji. Ludzie z marketów kartonami wynosili wtedy makaron, mąkę czy ryż, a papieru toaletowego czy mydła często nawet brakowało. Giełda spadała jeszcze przez 6 sesji. Dołek na indeksie WIG20 był na poziomie 1248 pkt. Od szczytu z lutego indeks stracił 43 procent.

Co ciekawe warszawska giełda pierwsza zaczęła spadki i pierwsza odbiła. 15 marca premier Morawiecki zamknął granice, 16 marca mieliśmy giełdowy dołek. Niżej już nie spadło. Proszę spojrzeć na wykres:

stooq.pl

"Bój się, gdy inni są chciwi, bądź chciwy, kiedy inni się boją" - słowa Warrena Buffetta idealnie pasują do końcówki pierwszego kwartału. Tylko co kupić? Jaką branżę wybrać? Nie bać się i zarobić…

Spadało przecież wszystko, od energetyki, spółki paliwowe, banki, przemysł, po restauratorów czy sprzedawców odzieży.

Czas był trudny i zagadkowy, nie wiedzieliśmy, czy pokonamy wirusa, ale liczyła się nadzieja na skuteczną walkę, lek czy szczepionkę. To dawały spółki biotechnologiczne. Ale na warszawskim parkiecie była też firma, która nie miała szans na medyczne odkrycie, ale za to na gigantyczne zamówienia.

Mercator, producent rękawic i odzieży ochronnej, czepków, masek, fartuchów czy kombinezownów. Firma rodzinna, z tradycjami i w czasie pandemii z wielkim potencjałem.

W samym trzecim kwartale Mercator zaksięgowała cztery razy wyższe przychody niż przed rokiem (604,0 mln zł), 46 razy wyższy wynik EBITDA (390,9 mln zł) i 500 razy wyższy wynik netto (355,8 mln zł). Gotówka netto wzrosła o ponad pół miliarda złotych wobec stanu sprzed roku. Takiego roku nawet w zarządzie się nie spodziewano. W reakcji na coraz lepsze wyniki kurs wystrzelił.

Jeśli ktoś na początku pandemii kupił akcje Mercatora, mógł zarobić 9625 procent. Tak, to nie jest pomyłka. Jeszcze w lutym akcja kosztowała 8 zł. W połowie października nawet 770 zł. Upraszczając, poniżej przykładowa kwota inwestycji i wynik w październiku:

100 zł >>> 9625 zł

1000 zł >>> 96250 zł

10000 zł >>> 962500 zł

100000 zł >>> 9625000 zł

Mercator - wykres rocznystooq.pl

Pierwsza część roku to były mocne spadki indeksów z pewnymi spektakularnymi wyjątkami - jak OncoArendi (biotechnologiczna spółka +441 procent w '20; prezesem jest Marcin Szumowski) czy wspomniany już Mercator.

Druga część tego wariactwa zwanego 2020 rokiem upłynęła pod znakiem dwóch dużych spółek związanych z technologiami komputerowymi. CD Projekt, producent sławnej gry Wiedźmin doszedł do kapitalizacji (łącznej wartości wszystkich akcji) wyższej niż Orlen, ba, większej niż cała giełdowa energetyka, by potem szybko cofnąć się z 460 zł za akcję w okolice 200 zł, gdy pojawił się nowy hit spółki - głośny Cyberpunk 2077 i związane z tym hitem problemy.

Tak CDR rósł, gdy ludzie oczekiwali na Cyberpunka:

CD Projekt - 3 latastooq.pl

A tak spadł (proszę spojrzeć na końcówkę wykresu), gdy okazało się, że a) część graczy ze starszymi konsolami nie jest zadowolona z jakości gry, b) Sony zaczęło wycofywać się ze sprzedaży produktu, c) Amerykańscy inwestorzy poszli do sądu zarzucając kierownictwu spółki, że wypuściło na rynek niegotowy produkt i naraziło ich na straty. 

CD Projekt - ostatnie 5 miesięcystooq.pl

Spółka zapowiada "aktywną ochronę przed roszczeniami", sprzedała do 20 grudnia ponad 13 mln sztuk gry netto (po uwzględnieniu zwrotów), będzie naprawiać błędy w grze. Pomijając problemy wokół najnowszej produkcji jej skala jest gigantyczna - miała kosztować ponad miliard złotych (koszty jak podaje CDR zwróciły się w dniu premiery). Firma wchodzi teraz w nowy etap. Jak sobie poradzi? To każdy inwestor oceni indywidualnie, "głosując" swoimi pieniędzmi. 

Z kolei Allegro weszło na giełdę równie mocno, jak zakupy przez internet w nasze życie w ostatnich miesiącach. Założona 20 lat temu w poznańskiej piwnicy spółka jest liderem e-commercu w Polsce. Jej akcje rozeszły się na pniu w jesiennej ofercie - kto zapisał się na 100 akcji dostał 15 (mówi się wtedy, że redukcja wyniosła 85 procent; mówimy o zwykłych ludziach, inwestorach indywidualnych). Pierwszego dnia notowań akcje podrożały o 51 procent z 43 złotych (kurs odniesienia) do 65 zł. Teraz kosztują 86 złotych. 

Allegro zadebiutowało na giełdzie
Allegro zadebiutowało na giełdzieTVN24

Mercator, OncoArendi i CD Projekt to kilka spektakularnych historii tego roku. A jak wygląda cały rynek? WIG20, czyli indeks największych firm spadł o ok. 6 procent. WIG, czyli indeks grupujący kilkaset spółek, wyszedł właściwie na zero. Tonął w pierwszych dwóch miesiącach roku, potem mozolnie dźwigał się na powierzchnię. 

Trochę jak my wszyscy. 

A w co inwestować w 2021? Kilka typów od ekspertów:

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

Mamy pozytywne nastawienie do rynku akcji. WIG w przyszłym roku powinien dojść do 65 tys. pkt. Największymi beneficjentami będę spółki, które mocno ucierpiały w tym roku. Firmy technologiczne powinny odpocząć. Zyskiwać powinny fundusze inwestycyjne, które korzystają z niskich stóp procentowych. 

Dobrze zapowiadają się też banki: mBank, Millenium czy Pekao SA oraz ze spółek paliwowych Lotos. 

Sobiesław Kozłowski, główny analityk Noble Securities

Przyszły rok zapowiada się dobrze. Słaby dolar wspiera rynki wychodzące. Dodatkowo niskie stopy procentowe zmuszą klientów banków do szukania większego zarobku. Będą liczyły się spółki wartościowe, te wzrostowe łapią zadyszkę. Najmocniej wzrosną te najmocniej dotknięte przez pandemię. Wśród naszych typów są m.in. Krynicki Recykling czy TIM.  

Rafał Irzyński, Strefa Inwestorów (rozmawiał Jan Niedziałek)

JN: Jakie tematy inwestycyjne Cię interesują?

RI: Przede wszystkim stawiam na selekcję spółek, nie na myślenie sektorowe.

Ciekawe jest CCC. Spółka przeszła transformację - pod kątem e-commerce. Bardzo silnie rozbudowała tę część swojej działalności i tu ewidentnie w branży odzieżowo-obuwniczej jest liderem.

JN: Ale jest też po przejściach…

RI: Spółka jest po spadkach ze 110 zł od początku 2020 r. do nawet 25 złotych - to efekt koronawirusa. Spółki handlowe notowały spadki po 50 proc. i więcej. Spółka się potem obroniła właśnie sektorem e-commerce. I teraz powinna na tym zyskiwać. W miesiąc urosła o 41 proc. - ale teraz głównym napędem jest wycena e-obuwia. Pod to ustawia się rynek. Ważnym momentem były też dane za październik, które pokazały pierwsze wyraźne wzrosty przychodów rok do roku od dawna. W krótkim terminie głównym bodźcem do wyceny pozostaje jednak e-obuwie, kupione przez CCC kilka lat temu.

JN: Kolejny gorący temat ostatnich miesięcy to biotechnologia…

RI: Tutaj zwracamy uwagę na Pure Biologics. To potencjalny czarny koń polskiej biotechnologii na giełdzie. Dwa lata temu wchodzili na giełdę po ok. 20 zł za akcję, teraz kosztują one 110 zł. Dlaczego oni? Sukces OncoArendi zwrócił uwagę inwestorów na ten segment. Na GPW mamy zaledwie 5. przedstawicieli branży: Celon, Mabion, OncoArendi, Ryvu Therapeutics i Pure.

JN: To dlaczego akurat ta spółka?

RI: Są najmłodsi, z najmniejszą kapitalizacją na GPW - ale mają dobrze zdywersyfikowany portfel projektów.

JN: Co z ryzykiem? Tworzenie leków to pewne wydatki, niepewne rezultaty…

Wszyscy wiedzą, że w tej branży jest ryzyko - cechą charakterystyczną tej spółki jest to, że bazują na technologiach, które mają większe prawdopodobieństwo zadziałania. Chodzi dokładnie o leki biologiczne. Ta spółka jest na wcześniejszym etapie prac nad lekami, dlatego też ma mniejszą kapitalizację niż konkurencja. Spółka urosła o ponad 200 proc. w rok, pozyskała nowy kapitał, ma fundusze z NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) i to jest szansa na nowe otwarcie. Sygnały techniczne, czyli kształtowanie się wykresu, też sprzyjają - jest szansa na kontynuację wzrostów.

Firma ma teraz 6 projektów - każdy awans do kolejnej fazy każdego z nich, powinien przełożyć się na wycenę spółki.

JN: Będziemy grać w gry. Popularność gamingu to nie jest jakaś lampka alarmowa?

Znowu - spółka po ostrych wzrostach. PlayWay. Producent gier. Stawiamy na tę spółkę od 2 lat jako Strefa Inwestorów w rocznych zestawieniach pomysłów inwestycyjnych - to nasz wybór z Pawłem Biedrzyckim. I w tym roku utrzymamy spółkę w tym zestawieniu.

Pod względem kapitalizacji to druga gamingowa spółka po CD Projekcie. PlayWay wyróżnia to, że jest to grupa wielu mocno zróżnicowanych spółek.

Dotychczasowe wyniki finansowe zawdzięczają głównie 2 grom - Car Mechanic Simulator i House Flipper. Robią ponad 100 gier rocznie, ale te pozostałe są małe albo odnoszą mniejsze sukcesy niż dwa flagowce. Teraz się jeszcze bardziej dywersyfikują i w 2021 i w latach kolejnych premierę będą miały tytuły o wyższym potencjale. Ten rok może być game changerem, chociaż przy takim kursie bijącym ciągle rekordy trudno mówić o game changerze. Ciągle rośnie, bo inwestorzy dyskontują to co może się wydarzyć w 2021 i 2022 r. W ’21 PlayWay będzie mocniej wchodził na konsole, co zainicjował w roku ’20, będzie też wchodził na rynek gier mobilnych i wyraźnie wychodzi poza gry symulatorowe. Nowe gry już obecnie mają wysokie tzw. wishlisty - czyli listę klientów oczekujących na zakup gry, tych którzy kliknęli na Steamie albo innym serwisie właśnie na ikonkę „wishlist”. To dobry miernik przyszłego sukcesu gry przed premierą. Gracze z dużym wyprzedzeniem np. 2 kwartały wcześniej deklarują, że będą chcieli kupić grę, a obecne wishlisty dla nowych gier PlayWay-a mają już bardzo dobre wskaźniki i nadal rosną. Grupa ciągle się powiększa i są tworzone nowe spółki zależne i zespoły produkcyjne.

JN: Ryzyko. O to zawsze pytam. Nie boisz się kolejnych szoków, czarnych łabędzi?

Takie wydarzenia jak COVID-19 czy kryzys 2008 roku są bardzo trudne do przewidzenia. Jest pytanie, co z gotówką, która została wpompowana w gospodarkę i w system finansowy. Ona się częściowo przekłada na rynek finansowy.

To widać np. po miedzi - ma najwyższe poziomy od 2013 roku, niedawno było widać bardzo dużą liczbę długich pozycji inwestorów finansowych. Od marca do grudnia cena podskoczyła z 5 tysięcy dolarów do ponad 8 tysięcy. Miedź to typowy surowiec gospodarczy - często miedź zwiastowała też wzrost innych surowców. Może nie ropy naftowej, bo to mocno polityczny surowiec.

JN: Najważniejsza rada?

Grunt to selekcja spółek! Inwestowanie w branże to już historia i nie powinno się kupować koszyka spółek, trzeba wybierać najlepszych z danego sektora.

Autorka/Autor:Mateusz Walczak i Jan Niedziałek, gospodarze programu "Byk i Niedźwiedź" w TVN24 BiS

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Im bliżej majówki, tym drożej na stacjach. Dotyczy to zwłaszcza benzyny bezołowiowej 95 i 98, których ceny poszły w górę o kilka groszy na litrze. Więcej trzeba też zapłacić przy tankowaniu oleju napędowego. Eksperci wskazali na ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Wyjątkiem jest autogaz.

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przedłużyła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu - prezesa zarządu oraz trzech wiceprezesów. Termin składania ofert został wydłużony do 19 kwietnia, a rozmowy z kandydatami będą przeprowadzane od 22 kwietnia.

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Pocztowy - to banki, w których w najbliższych dniach zaplanowano prace serwisowe. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia.

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP