Wartość akcji JSW spadła w poniedziałek o blisko 5 procent, a Bogdanki o blisko 2 procent. "Możliwe jest, że rynek gra pod potencjalną negatywną informację dotyczącą sektora energetycznego (nowa odsłona windfall tax?), która może się pojawić w najbliższych dniach" - napisał w komentarzu Maciej Kietliński z domu maklerskiego XTB. W poniedziałek o podatku od nadzwyczajnych zysków mówił premier Mateusz Morawiecki.
Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej w poniedziałek straciły na wartości 4,82 proc. Bogdanka zakończyła poniedziałkową sesję ze spadkiem o 1,50 proc. Maciej Kietliński z domu maklerskiego XTB zwrócił uwagę, że wydarzeniem poniedziałkowej sesji "był znaczący spadek notowań węglowych gigantów".
"Chociaż nie pojawiła się żadna informacja mogąca w wiarygodny sposób fundamentalnie usprawiedliwić te spadki (cena węgla koksowego odnotowuje długoterminowe wzrosty), to możliwe jest, że rynek gra pod potencjalną negatywną informację dotyczącą sektora energetycznego (nowa odsłona windfall tax?), która może się pojawić w najbliższych dniach" - napisał Kietliński.
Pod kreską poniedziałkową sesję na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyły też akcje Taurona (-2,07 proc.), PGE (-1,66 proc.), KGHM (-0,37 proc.) i PKN Orlen (-0,13 proc.).
Premier o podatku od nadzwyczajnych zysków
Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek spotkał się w Sztokholmie z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. W czasie konferencji po spotkaniu szefowie rządów zostali zapytani o wprowadzenie tzw. windafall tax - podatku od nadzwyczajnych zysków firm - na szczeblu europejskim od firm energetycznych.
Morawiecki w odpowiedzi stwierdził, że "już pewne mechanizmy zostały wdrożone". - Takie, które można zakwalifikować jako specjalny podatek dla firm energetycznych. Ustanowiliśmy także limity cen - mówił premier, wskazując, że zyski z tych podatków trafią do "innych firm oraz obywateli", by obniżać koszty związane z kryzysem energetycznym.
- Jeśli chodzi o ogólne opodatkowanie wielkich koncernów międzynarodowych, to my opowiadamy się za takim rozwiązaniem - dlatego też wspieramy takie rozwiązanie, między innymi w ramach OECD - wskazał polski premier.
Premier Kristersson podkreślił, że istnieją ramy prawne dla wprowadzania tego typu podatków od nadzwyczajnych zysków. - My także je stosujemy; już w ubiegłym roku te zyski były wysokie, także w tym roku to spore dochody, które trafiają do kieszeni szwedzkich konsumentów - zaznaczył.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Lach/JSW