Kurs najniżej od trzech lat. "Gwałtowny charakter i duża skala" osłabienia

Źródło:
tvn24.pl
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/6
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

W stosunku do złotego dolar jest najtańszy od września 2021 roku. Kurs nie wynika jednak z siły polskiej waluty, ale przede wszystkim z osłabienia amerykańskiej. Zdaniem ekspertów w krótszej perspektywie może czekać nas korekta na rynku ze względu na "gwałtowny charakter i dużą skalę" osłabienia dolara. Jednak w dłuższym okresie amerykańska waluta ma być jeszcze tańsza niż obecnie.

We wtorek około godziny 14.00 dolar kosztował 3,83 złotego. To kontynuacja trendu spadkowego, który jest widoczny na parze USD/PLN od kilku tygodni. W rezultacie kurs dolara osiągnął najniższy poziom od niemalże trzech lat, czyli od września 2021 roku.

W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl eksperci walutowi zwracają uwagę, że wynika to nie tyle z siły złotego, co z osłabienia waluty amerykańskiej, które jest obserwowane także na innych parach walutowych, w tym kluczowej EUR/USD.

Przestrzeń do dalszych spadków

- Ostatnie umocnienie złotego, a tak naprawdę osłabienie dolara do szeregu różnych walut, i to zarówno tych z gospodarek rozwiniętych, jak i rozwijających się, było bardzo mocne - zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.

Ekspert zaznacza, że "ono może wymagać jakiegoś odreagowania", co oznacza możliwość chwilowego osłabienia złotego do amerykańskiej waluty. - Wydaje się, że w tej chwili apetyty inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA są zbyt mocno rozbudzone - ocenił Sawicki. Zwrócił także uwagę na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. - Wydaje się, że inwestorzy nie będą lekceważyć ryzyka powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu - ocenił.

- W szerszym horyzoncie, powiedzmy roku, widzimy przestrzeń do spadku kursu dolara do poziomu 3,75 mniej więcej. Naszym zdaniem najbardziej realnym scenariuszem jest odreagowanie ostatniego osłabienia dolara, które w letnich warunkach miało dosyć gwałtowny charakter i dużą skalę. Na koniec roku dolar w świetle naszych prognoz powinien kosztować mniej więcej tyle, co w tej chwili, czyli 3,83 czy 3,82 złotego - prognozuje.

Także główny analityk CMC Market Polska Daniel Kostecki ocenia, że jest jeszcze przestrzeń do dalszego umocnienia złotego. - Ten trend może być kontynuowany do połowy września, czyli do posiedzenia Fed. Wydaje mi się, że zaobserwujemy poziom 3,77 czy 3,76 za dolara - ocenia.

- Możemy powiedzieć, że to nie jest tylko siła samego złotego, co w zasadzie słabość ogólnoświatowa dolara amerykańskiego. Jak spojrzymy na inne pary ze złotym - jak euro, funt, frank szwajcarski - to takiej siły złotego nie widać - mówił.

Ekspert dodaje jednak, że trudno ocenić, co będzie dalej z kursem. - Wkraczamy w próg nieopłacalności eksportu w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej mogłaby szybciej komunikować cięcie stóp, a wtedy złoty też mógłby zacząć się osłabiać - zwraca uwagę.

"W przyszłym roku czeka nas kontynuacja osłabienia dolara"

Zdaniem Bartosza Sawickiego słabnięcie dolara będzie obserwowane także w 2025 roku. - W przyszłym roku czeka nas kontynuacja osłabienia dolara, w taki bardziej miarowy sposób, wraz z obniżaniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i słabnięciem amerykańskiej gospodarki - mówił.

- Sytuacja złotego jest korzystna od wielu miesięcy, tak naprawdę się niewiele zmienia. Złoty jest silny i odporny na zewnętrzne zawirowania. Kurs EUR/PLN nie pogłębia się ostatnio, a to największe odzwierciedlenie siły złotego pod względem obrotów handlowych, powiązań gospodarczych, kapitałowych. Są mocne fundamenty złotego - relatywnie dobry wzrost gospodarczy na tle gospodarek regionu, bijący prognozy, co jest ewenementem - mówił.

Zwrócił także uwagę "na niechęć Rady Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych". - To są argumenty za silnym i stabilnym złotym, a dolar traci na wartości. Upadł mit niezwykłej odporności amerykańskiej gospodarki na wysokie stopy procentowe. Inwestorzy zaczęli wyceniać cały cykl zbliżającego się luzowania pieniężnego w USA (obniżek stóp - red.), a dolar zaczął gwałtowanie tracić na wartości. Inwestorzy spodziewają się w tej chwili kilku obniżek o łącznie sto punktów bazowych - zwracał uwagę.

- W horyzoncie roku rynek wycenia 200 punktów bazowych. To dużo więcej niż w przypadku jakiegokolwiek banku centralnego w tej chwili. To mocno uderzyło w dolara, natomiast wydaje się, że jeżeli rynek pracy w USA nie będzie słabł w jakimś niepokojącym tempie, a w zorganizowany i spokojny sposób, to może w najbliższym czasie przyczynić się do odbicia w amerykańskiej walucie - powiedział.

Także Daniel Kostecki zwraca uwagę na rolę decyzji Fed. - Słabość dolara wynika z oczekiwań co do działań amerykańskiego banku centralnego. Tamtejsi bankierzy centralni uważają, że inflacja będzie sobie już powoli schodzić do celu inflacyjnego, czyli poziomu 2 procent i w związku z tym nabierają pewności, że można obniżyć stopy procentowe. Dodatkowym czynnikiem są dane, które wskazują na słabnącą gospodarkę USA - mówił Daniel Kostecki.

- W momencie gdy to cięcie jest przez rynek mocno oczekiwane, to rynek zaczyna przeceniać i dolara amerykańskiego, spada też rentowność obligacji amerykańskich. Mamy do czynienia z oczekiwaniem, co zrobi Fed 18 września. Rynek szacuje, że będzie albo cięcie o 25 punktów bazowych, albo o 50 punktów bazowych. Jeżeli Fed obciąłby stopy procentowe o 50 punktów bazowych, to może się pojawić jeszcze jedna silna fala przeceny - zwrócił uwagę.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska/ToL, dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny