Kurs najniżej od trzech lat. "Gwałtowny charakter i duża skala" osłabienia

Źródło:
tvn24.pl
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/6
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

W stosunku do złotego dolar jest najtańszy od września 2021 roku. Kurs nie wynika jednak z siły polskiej waluty, ale przede wszystkim z osłabienia amerykańskiej. Zdaniem ekspertów w krótszej perspektywie może czekać nas korekta na rynku ze względu na "gwałtowny charakter i dużą skalę" osłabienia dolara. Jednak w dłuższym okresie amerykańska waluta ma być jeszcze tańsza niż obecnie.

We wtorek około godziny 14.00 dolar kosztował 3,83 złotego. To kontynuacja trendu spadkowego, który jest widoczny na parze USD/PLN od kilku tygodni. W rezultacie kurs dolara osiągnął najniższy poziom od niemalże trzech lat, czyli od września 2021 roku.

W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl eksperci walutowi zwracają uwagę, że wynika to nie tyle z siły złotego, co z osłabienia waluty amerykańskiej, które jest obserwowane także na innych parach walutowych, w tym kluczowej EUR/USD.

Przestrzeń do dalszych spadków

- Ostatnie umocnienie złotego, a tak naprawdę osłabienie dolara do szeregu różnych walut, i to zarówno tych z gospodarek rozwiniętych, jak i rozwijających się, było bardzo mocne - zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.

Ekspert zaznacza, że "ono może wymagać jakiegoś odreagowania", co oznacza możliwość chwilowego osłabienia złotego do amerykańskiej waluty. - Wydaje się, że w tej chwili apetyty inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA są zbyt mocno rozbudzone - ocenił Sawicki. Zwrócił także uwagę na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. - Wydaje się, że inwestorzy nie będą lekceważyć ryzyka powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu - ocenił.

- W szerszym horyzoncie, powiedzmy roku, widzimy przestrzeń do spadku kursu dolara do poziomu 3,75 mniej więcej. Naszym zdaniem najbardziej realnym scenariuszem jest odreagowanie ostatniego osłabienia dolara, które w letnich warunkach miało dosyć gwałtowny charakter i dużą skalę. Na koniec roku dolar w świetle naszych prognoz powinien kosztować mniej więcej tyle, co w tej chwili, czyli 3,83 czy 3,82 złotego - prognozuje.

Także główny analityk CMC Market Polska Daniel Kostecki ocenia, że jest jeszcze przestrzeń do dalszego umocnienia złotego. - Ten trend może być kontynuowany do połowy września, czyli do posiedzenia Fed. Wydaje mi się, że zaobserwujemy poziom 3,77 czy 3,76 za dolara - ocenia.

- Możemy powiedzieć, że to nie jest tylko siła samego złotego, co w zasadzie słabość ogólnoświatowa dolara amerykańskiego. Jak spojrzymy na inne pary ze złotym - jak euro, funt, frank szwajcarski - to takiej siły złotego nie widać - mówił.

Ekspert dodaje jednak, że trudno ocenić, co będzie dalej z kursem. - Wkraczamy w próg nieopłacalności eksportu w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej mogłaby szybciej komunikować cięcie stóp, a wtedy złoty też mógłby zacząć się osłabiać - zwraca uwagę.

"W przyszłym roku czeka nas kontynuacja osłabienia dolara"

Zdaniem Bartosza Sawickiego słabnięcie dolara będzie obserwowane także w 2025 roku. - W przyszłym roku czeka nas kontynuacja osłabienia dolara, w taki bardziej miarowy sposób, wraz z obniżaniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i słabnięciem amerykańskiej gospodarki - mówił.

- Sytuacja złotego jest korzystna od wielu miesięcy, tak naprawdę się niewiele zmienia. Złoty jest silny i odporny na zewnętrzne zawirowania. Kurs EUR/PLN nie pogłębia się ostatnio, a to największe odzwierciedlenie siły złotego pod względem obrotów handlowych, powiązań gospodarczych, kapitałowych. Są mocne fundamenty złotego - relatywnie dobry wzrost gospodarczy na tle gospodarek regionu, bijący prognozy, co jest ewenementem - mówił.

Zwrócił także uwagę "na niechęć Rady Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych". - To są argumenty za silnym i stabilnym złotym, a dolar traci na wartości. Upadł mit niezwykłej odporności amerykańskiej gospodarki na wysokie stopy procentowe. Inwestorzy zaczęli wyceniać cały cykl zbliżającego się luzowania pieniężnego w USA (obniżek stóp - red.), a dolar zaczął gwałtowanie tracić na wartości. Inwestorzy spodziewają się w tej chwili kilku obniżek o łącznie sto punktów bazowych - zwracał uwagę.

- W horyzoncie roku rynek wycenia 200 punktów bazowych. To dużo więcej niż w przypadku jakiegokolwiek banku centralnego w tej chwili. To mocno uderzyło w dolara, natomiast wydaje się, że jeżeli rynek pracy w USA nie będzie słabł w jakimś niepokojącym tempie, a w zorganizowany i spokojny sposób, to może w najbliższym czasie przyczynić się do odbicia w amerykańskiej walucie - powiedział.

Także Daniel Kostecki zwraca uwagę na rolę decyzji Fed. - Słabość dolara wynika z oczekiwań co do działań amerykańskiego banku centralnego. Tamtejsi bankierzy centralni uważają, że inflacja będzie sobie już powoli schodzić do celu inflacyjnego, czyli poziomu 2 procent i w związku z tym nabierają pewności, że można obniżyć stopy procentowe. Dodatkowym czynnikiem są dane, które wskazują na słabnącą gospodarkę USA - mówił Daniel Kostecki.

- W momencie gdy to cięcie jest przez rynek mocno oczekiwane, to rynek zaczyna przeceniać i dolara amerykańskiego, spada też rentowność obligacji amerykańskich. Mamy do czynienia z oczekiwaniem, co zrobi Fed 18 września. Rynek szacuje, że będzie albo cięcie o 25 punktów bazowych, albo o 50 punktów bazowych. Jeżeli Fed obciąłby stopy procentowe o 50 punktów bazowych, to może się pojawić jeszcze jedna silna fala przeceny - zwrócił uwagę.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska/ToL, dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od 1 września Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem – zapewnił we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej.

Wraca limit. Rzecznik Komisji Europejskiej tłumaczy

Wraca limit. Rzecznik Komisji Europejskiej tłumaczy

Źródło:
PAP

We wrześniu ZUS wypłaci czternaste emerytury - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie. Część z emerytów otrzyma świadczenia wcześniej, czyli już pod koniec sierpnia.

Wkrótce ruszą dodatkowe wypłaty dla dziewięciu milionów osób

Wkrótce ruszą dodatkowe wypłaty dla dziewięciu milionów osób

Źródło:
tvn24.pl

Po wakacjach sejmowych będzie gotowy projekt pierwszego pakietu deregulacyjnego - zapowiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że resort chciałby między innymi skrócić kontrole przedsiębiorców i ustanowić zasady dobrej legislacji gospodarczej.

Minister zapowiada zmiany dla firm. Odpowiedź "na patologiczne doświadczenia"

Minister zapowiada zmiany dla firm. Odpowiedź "na patologiczne doświadczenia"

Źródło:
PAP

Nowy rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się w poniedziałek, 2 września. Z tej okazji przedstawiamy kalendarz wraz z najważniejszymi datami. Poniżej dowiesz się, kiedy wypadają dni wolne od szkoły, jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw oraz kiedy rozpoczną się wakacje.

Świąteczne przerwy, ferie i egzaminy. Oto kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Świąteczne przerwy, ferie i egzaminy. Oto kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Źródło:
tvn24.pl

Rynek magazynowy w 2024 roku odżył po sporym spowolnieniu w 2023 - wynika z danych Cushman & Wakefield, na które powołuje się wtorkowy "Puls Biznesu". W pierwszym półroczu tego roku firmy wynajęły w Polsce prawie 2,7 miliona metrów kwadratowych magazynów, co oznacza wzrost o 22 procent w skali roku.

Polska w tym segmencie jest liderem w Europie

Polska w tym segmencie jest liderem w Europie

Źródło:
PAP

Krzysztof Paszyk szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wywodzący się z Polskiego Stronnictwa Ludowego wyraził brak poparcia dla pomysłu Lewicy, którego twarzą jest ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dotyczącego skrócenia czasu pracy w Polsce. -Jeśli nie chce być ministrą, która doprowadzi do kolejnych bankructw setek tysięcy polskich przedsiębiorców, niech nie idzie tą drogą" - przestrzegł szef resortu rozwoju.

Minister z PSL-u do ministry z Lewicy: chciałbym przestrzec przed brnięciem w ten pomysł

Minister z PSL-u do ministry z Lewicy: chciałbym przestrzec przed brnięciem w ten pomysł

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To wyjaśnienia aresztowanej 4 lipca najbliższej współpracowniczki Michała Kuczmierowskiego Justyny G. miały doprowadzić do postawienia jemu i Pawłowi Szopie, właścicielowi firmy Red is Bad zarzutów w sprawie wyprowadzania publicznych pieniędzy z agencji - pisze we wtorek Onet. G. miała w areszcie spędzić dwa miesiące, jednak 9 sierpnia została zwolniona do domu. 

To jej zeznania miały pogrążyć byłego szefa RARS

To jej zeznania miały pogrążyć byłego szefa RARS

Źródło:
Onet

Grupa Orlen została zobowiązana aktem notarialnym do stałych wpłat pieniędzy na Polską Fundację Narodową - przekazała spółka w komunikacie prasowym. "Orlen został zobligowany do płatności jednorazowej w ramach tzw. funduszu założycielskiego w wysokości 7 mln zł oraz do wniesienia określonych środków, płatnych w dziesięciu kolejnych terminach rocznych" - przekazał koncern. W 2016 roku taki akt notarialny podpisało jeszcze szesnaście spółek Skarbu Państwa.

Państwowy czempion zmuszony do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację

Państwowy czempion zmuszony do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację

Źródło:
PAP

Australijskie linie lotnicze Qantas w wyniku błędu przez osiem godzin sprzedawały pasażerom bilety na lot w pierwszej klasie w bardzo zaniżonej cenie. Średnio była ona o 85 proc. niższa niż zwykła cena za takie połączenie.

Przez błąd linia sprzedawała dużo taniej bilety na lot w pierwszej klasie. "Zbyt korzystne, by mogło być prawdziwe"

Przez błąd linia sprzedawała dużo taniej bilety na lot w pierwszej klasie. "Zbyt korzystne, by mogło być prawdziwe"

Źródło:
BBC, CNN

W zeszłym miesiącu Andaluzję odwiedziło o ponad pięć procent turystów mniej w stosunku do lipca 2023 roku. To największy spadek od 20 lat, wyłączając okres pandemii. Przedstawiciele branży turystycznej wskazują możliwe powody, ale zachowują optymizm. Jednocześnie w wielu miejscach w Hiszpanii trwają protesty przeciwko nadmiernej turystyce.

Takiego spadku liczby turystów nie widziano tu od 20 lat. Możliwe powody

Takiego spadku liczby turystów nie widziano tu od 20 lat. Możliwe powody

Źródło:
ENEX, The Olive Press, elcorreoweb.es, PAP

Ukraiński rząd chce zbudować dwa dodatkowe reaktory w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na zachodzie kraju - przekazał ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, o czym pisze we wtorek Politico. Krytycy budzącego kontrowersje planu podkreślają, że istnieją szybsze sposoby wzmocnienia sieci energetycznej.

Ukraina chce rozbudować elektrownię atomową

Ukraina chce rozbudować elektrownię atomową

Źródło:
PAP

"DGP" dotarł do planów Ministerstwa Klimatu, które chce wprowadzić dodatkowy bufor między częścią obszarów ochrony Natura 2000 i parkami narodowymi a farmami wiatrowymi. Branża uważa, że to zablokuje inwestycje, a ustawa wiatrakowa, która miała je uwolnić, okaże się bublem - czytamy we wtorek.

Wiatrakową rewolucję zatrzymają ptaki? Spór o zapis w ustawie

Wiatrakową rewolucję zatrzymają ptaki? Spór o zapis w ustawie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po niewielkim wzroście w poprzednim kwartale, na wiosnę gospodarka niemiecka znów się zatrzymała - przekazała prezes niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego. PKB w drugim kwartale skurczył się o 0,1 proc. "Niemiecka gospodarka utknęła w stagnacji i pozostaje w tyle za wzrostem gospodarczym w całej strefie euro" - ocenili z kolei analitycy z ING Economics.

Niemiecka gospodarka zalicza hamowanie. "Ponownie weszła w fazę recesji"

Niemiecka gospodarka zalicza hamowanie. "Ponownie weszła w fazę recesji"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się firmom organizującym pokazy handlowe. Zweryfikował dwadzieścia siedem pokazów, na których firmy oferowały konsumentom swoje produkty. W przypadku ośmiu skontrolowanych przedsiębiorców została zawiadomiona prokuratura, a trzy spółki oraz ich zarządy otrzymały kary na ponad 3,6 miliona złotych - przekazał urząd.

Wysokie kary i zawiadomienia do prokuratury. Skontrolowano pokazy handlowe

Wysokie kary i zawiadomienia do prokuratury. Skontrolowano pokazy handlowe

Źródło:
tvn24.pl

Objęliśmy państwo z bardzo dużym poukrywanym zadłużeniem. Przyszłoroczny budżet będzie bardzo trudny - przyznała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zaznaczyła jednak, że podczas nieformalnego posiedzenia rządu żaden z ministrów nie usłyszał, że musi się "rozstać z marzeniami o zwiększeniu budżetu resortu". Jej resort walczy, by cena za energię elektryczną pozostała na poziomie maksymalnym 500 złotych za megawatogodzinę - czyli na takim, jakim jest dziś - do grudnia 2025 roku - mówiła również.

Budżet 2025? Henning-Kloska: przede wszystkim będzie bardzo trudny

Budżet 2025? Henning-Kloska: przede wszystkim będzie bardzo trudny

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystosowało ostrzeżenie dla przedsiębiorców, który otrzymali maile z informacją o konieczności weryfikacji danych w serwisie Biznes.gov.pl. "Resort nie ma nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami"- podało ministerstwo.

Fala fałszywych maili. "Nie mamy nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami"

Fala fałszywych maili. "Nie mamy nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami"

Źródło:
PAP

- Pieniądze dla rolników poszkodowanych przez suszę będą realizowane z budżetu krajowego na 2025 rok - poinformował w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Dodał, że jesienią wypłaconych zostanie około pół miliarda złotych dla poszkodowanych w wyniku kwietniowych przymrozków.

Pół miliarda dla poszkodowanych rolników. Minister o szczegółach

Pół miliarda dla poszkodowanych rolników. Minister o szczegółach

Źródło:
PAP

Wprowadzenie cenników komunalnych na cmentarzach wyznaniowych w miejscach, gdzie cmentarz wyznaniowy jest jedynym cmentarzem, zaproponował w poniedziałek w TVN24 marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Dodał, że pomysł ma poparcie w koalicji.

Specjalny cennik na cmentarzach. Koalicjanci są zgodni

Specjalny cennik na cmentarzach. Koalicjanci są zgodni

Źródło:
PAP

Zakres nieprawidłowości, wykrytych w wyniku audytów przeprowadzonych w grupie PZU, jest znaczący - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe PZU. Spółka nie ujawnia szczegółów, tłumacząc, że dokumenty są "chronioną tajemnicą przedsiębiorstwa". Jak ustalili dziennikarze TVP, audyt grupy PZU wykazał nieprawidłowości i mechanizmy wyprowadzania pieniędzy ze spółek grupy na cele polityczne przez ludzi powiązanych z PiS.

Wysokie wynagrodzenia, podejrzane wydatki. Nieprawidłowości w spółce mają być "znaczące"

Wysokie wynagrodzenia, podejrzane wydatki. Nieprawidłowości w spółce mają być "znaczące"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Radni Koszalina zmienili zdanie w sprawie podwyżki opłaty żłobkowej. Z przyjętej w poniedziałek uchwały wynika, że od 1 października stała opłata za pobyt dziecka w żłobku miejskim wyniesie 1500 złotych i pokryje ją świadczenie "Aktywnie w żłobku". Wcześniej planowano, że opłata wzrośnie do 1750 złotych.

Miasto zmienia zdanie w sprawie opłaty za żłobek

Miasto zmienia zdanie w sprawie opłaty za żłobek

Źródło:
PAP

W skali całej Polski bezrobocie jest na poziomie 5 procent, jednak w poszczególnych częściach kraju ten wskaźnik jest bardzo zróżnicowany i waha się od 1 do ponad 23 procent. Oto powiaty z najwyższym i najniższym bezrobociem.

Tu bezrobocie jest największe

Tu bezrobocie jest największe

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Kanada, idąc w ślady Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, w poniedziałek ogłosiła, że ​​nałoży 100-procentowe cło na import chińskich pojazdów elektrycznych, a także zapowiedziała wprowadzenie 25-procentowego cła na importowaną z Chin stal i aluminium. Premier Justin Trudeau powiedział, że Ottawa działa, aby przeciwdziałać temu, co nazwał celową, państwową polityką Chin polegającą na nadprodukcji.

Kolejne uderzenie w Chińczyków. Premier mówi o "wyrównaniu"

Kolejne uderzenie w Chińczyków. Premier mówi o "wyrównaniu"

Źródło:
PAP

W piwnicach, na poddaszach i strychach oraz na klatkach schodowych i korytarzach nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym materiałów wybuchowych i wyrobów pirotechnicznych - przypomniała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna.

Tego nie można trzymać w piwnicach i na strychach. Straż ostrzega

Tego nie można trzymać w piwnicach i na strychach. Straż ostrzega

Źródło:
PAP

Polska znalazła się w czołówce krajów pod względem intensywności budownictwa mieszkaniowego - wynika z raportu Deloitte "Przegląd europejskiego rynku mieszkaniowego". Autorzy badania zwrócili uwagę, że po raz pierwszy w historii badania w naszym kraju za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio ponad 2 tysiące euro. Z analizy wynika również, że mamy najdroższe kredyty hipoteczne.

Dziesiątki tysięcy nowych mieszkań. Polska w czołówce

Dziesiątki tysięcy nowych mieszkań. Polska w czołówce

Źródło:
PAP

Platforma Uber została ukarana w Holandii grzywną w wysokości 290 milionów euro. Chodzi o wysyłanie danych osobowych europejskich taksówkarzy do Stanów Zjednoczonych, co miało naruszyć unijne przepisy.

Ogromna kara dla Ubera

Ogromna kara dla Ubera

Źródło:
Reuters