Kurs najniżej od trzech lat. "Gwałtowny charakter i duża skala" osłabienia

Źródło:
tvn24.pl
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/6
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

W stosunku do złotego dolar jest najtańszy od września 2021 roku. Kurs nie wynika jednak z siły polskiej waluty, ale przede wszystkim z osłabienia amerykańskiej. Zdaniem ekspertów w krótszej perspektywie może czekać nas korekta na rynku ze względu na "gwałtowny charakter i dużą skalę" osłabienia dolara. Jednak w dłuższym okresie amerykańska waluta ma być jeszcze tańsza niż obecnie.

We wtorek około godziny 14.00 dolar kosztował 3,83 złotego. To kontynuacja trendu spadkowego, który jest widoczny na parze USD/PLN od kilku tygodni. W rezultacie kurs dolara osiągnął najniższy poziom od niemalże trzech lat, czyli od września 2021 roku.

W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl eksperci walutowi zwracają uwagę, że wynika to nie tyle z siły złotego, co z osłabienia waluty amerykańskiej, które jest obserwowane także na innych parach walutowych, w tym kluczowej EUR/USD.

Przestrzeń do dalszych spadków

- Ostatnie umocnienie złotego, a tak naprawdę osłabienie dolara do szeregu różnych walut, i to zarówno tych z gospodarek rozwiniętych, jak i rozwijających się, było bardzo mocne - zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.

Ekspert zaznacza, że "ono może wymagać jakiegoś odreagowania", co oznacza możliwość chwilowego osłabienia złotego do amerykańskiej waluty. - Wydaje się, że w tej chwili apetyty inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA są zbyt mocno rozbudzone - ocenił Sawicki. Zwrócił także uwagę na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. - Wydaje się, że inwestorzy nie będą lekceważyć ryzyka powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu - ocenił.

- W szerszym horyzoncie, powiedzmy roku, widzimy przestrzeń do spadku kursu dolara do poziomu 3,75 mniej więcej. Naszym zdaniem najbardziej realnym scenariuszem jest odreagowanie ostatniego osłabienia dolara, które w letnich warunkach miało dosyć gwałtowny charakter i dużą skalę. Na koniec roku dolar w świetle naszych prognoz powinien kosztować mniej więcej tyle, co w tej chwili, czyli 3,83 czy 3,82 złotego - prognozuje.

Także główny analityk CMC Market Polska Daniel Kostecki ocenia, że jest jeszcze przestrzeń do dalszego umocnienia złotego. - Ten trend może być kontynuowany do połowy września, czyli do posiedzenia Fed. Wydaje mi się, że zaobserwujemy poziom 3,77 czy 3,76 za dolara - ocenia.

- Możemy powiedzieć, że to nie jest tylko siła samego złotego, co w zasadzie słabość ogólnoświatowa dolara amerykańskiego. Jak spojrzymy na inne pary ze złotym - jak euro, funt, frank szwajcarski - to takiej siły złotego nie widać - mówił.

Ekspert dodaje jednak, że trudno ocenić, co będzie dalej z kursem. - Wkraczamy w próg nieopłacalności eksportu w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej mogłaby szybciej komunikować cięcie stóp, a wtedy złoty też mógłby zacząć się osłabiać - zwraca uwagę.

"W przyszłym roku czeka nas kontynuacja osłabienia dolara"

Zdaniem Bartosza Sawickiego słabnięcie dolara będzie obserwowane także w 2025 roku. - W przyszłym roku czeka nas kontynuacja osłabienia dolara, w taki bardziej miarowy sposób, wraz z obniżaniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i słabnięciem amerykańskiej gospodarki - mówił.

- Sytuacja złotego jest korzystna od wielu miesięcy, tak naprawdę się niewiele zmienia. Złoty jest silny i odporny na zewnętrzne zawirowania. Kurs EUR/PLN nie pogłębia się ostatnio, a to największe odzwierciedlenie siły złotego pod względem obrotów handlowych, powiązań gospodarczych, kapitałowych. Są mocne fundamenty złotego - relatywnie dobry wzrost gospodarczy na tle gospodarek regionu, bijący prognozy, co jest ewenementem - mówił.

Zwrócił także uwagę "na niechęć Rady Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych". - To są argumenty za silnym i stabilnym złotym, a dolar traci na wartości. Upadł mit niezwykłej odporności amerykańskiej gospodarki na wysokie stopy procentowe. Inwestorzy zaczęli wyceniać cały cykl zbliżającego się luzowania pieniężnego w USA (obniżek stóp - red.), a dolar zaczął gwałtowanie tracić na wartości. Inwestorzy spodziewają się w tej chwili kilku obniżek o łącznie sto punktów bazowych - zwracał uwagę.

- W horyzoncie roku rynek wycenia 200 punktów bazowych. To dużo więcej niż w przypadku jakiegokolwiek banku centralnego w tej chwili. To mocno uderzyło w dolara, natomiast wydaje się, że jeżeli rynek pracy w USA nie będzie słabł w jakimś niepokojącym tempie, a w zorganizowany i spokojny sposób, to może w najbliższym czasie przyczynić się do odbicia w amerykańskiej walucie - powiedział.

Także Daniel Kostecki zwraca uwagę na rolę decyzji Fed. - Słabość dolara wynika z oczekiwań co do działań amerykańskiego banku centralnego. Tamtejsi bankierzy centralni uważają, że inflacja będzie sobie już powoli schodzić do celu inflacyjnego, czyli poziomu 2 procent i w związku z tym nabierają pewności, że można obniżyć stopy procentowe. Dodatkowym czynnikiem są dane, które wskazują na słabnącą gospodarkę USA - mówił Daniel Kostecki.

- W momencie gdy to cięcie jest przez rynek mocno oczekiwane, to rynek zaczyna przeceniać i dolara amerykańskiego, spada też rentowność obligacji amerykańskich. Mamy do czynienia z oczekiwaniem, co zrobi Fed 18 września. Rynek szacuje, że będzie albo cięcie o 25 punktów bazowych, albo o 50 punktów bazowych. Jeżeli Fed obciąłby stopy procentowe o 50 punktów bazowych, to może się pojawić jeszcze jedna silna fala przeceny - zwrócił uwagę.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska/ToL, dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Między 2019 a 2024 rokiem wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6 procent. To więcej niż w USA (7,3 procent) czy Niemczech (0,7 procent) - wynika z analizy EY.

"Podobne mechanizmy widzimy w innych państwach regionu"

"Podobne mechanizmy widzimy w innych państwach regionu"

Źródło:
PAP

Rezygnacja z ochrony praw konsumentów to jedno z największych zaniedbań III RP - uważa ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem największą siłą wolnego rynku są konsumenci i podatnicy.

"Tego rodzaju kłamstwa powtarzano tak długo, aż wielu uwierzyło"

"Tego rodzaju kłamstwa powtarzano tak długo, aż wielu uwierzyło"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację umożliwiającą rezygnację z papierowych paragonów - powiadomił Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Inicjatywę rezygnacji z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się rocznie około 12 miliardów papierowych paragonów.

Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"

Paragon w telefonie, jest rządowa aplikacja. "Nie wyblaknie, nie zniszczy się i nie zgubi"

Źródło:
PAP

Trzy europejskie firmy zamierzają stworzyć wspólny podmiot, który będzie konkurować z firmą SpaceX Elona Muska - podaje portal Politico. Celem jest zwiększenie produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Eksperci uważają, że jest to ważny krok w kierunku strategicznej niezależności Europy.

Chcą konkurować z Muskiem. Trzy europejskie firmy łączą siły

Chcą konkurować z Muskiem. Trzy europejskie firmy łączą siły

Źródło:
PAP

Najdalej do przyszłego tygodnia damy do przetestowania "urzędniczy" PLLuM – powiedział dr hab. inż. Maciej Piasecki z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że ten model językowy będzie służył do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi.

Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Źródło:
PAP

Airbus zgłosił swoją ofertę w przetargu na 84 samoloty dla Polskich Linii Lotniczych LOT, które mają być przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych. Firma proponuje maszyny typu Airbus A220 w wersjach 100 i 300 - powiadomił wiceszef Airbusa, Benoit de Saint-Exupery. W rywalizacji o kontrakt dla LOT-u konkurencyjną ofertę złożył brazylijski producent Embraer.

Gra o kontrakt dla polskiego przewoźnika. Jest kolejna oferta

Gra o kontrakt dla polskiego przewoźnika. Jest kolejna oferta

Źródło:
PAP

Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie A-/F1 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz krajowej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort podał, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 350 milionów złotych. W Polsce odnotowano sześć wygranych czwartego stopnia - każda w wysokości ponad 171 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 marca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

To będzie największy przetarg w Europie. W kwietniu będzie ogłoszony, później pozostanie kilka tygodni na rozstrzygnięcie - powiedział  w programie "#BezKitu" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o laptopy dla uczniów. 

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Rząd szykuje największy taki przetarg w Europie

Źródło:
tvn24.pl

Departament rolnictwa USA poprosił duńskich hodowców kur o dostawy jaj, których brakuje w sklepach z powodu ptasiej grypy. Kwestia ta może być kartą przetargową w napiętych relacjach między Danią, Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Duże kłopoty w USA. "Zapytali, ile możemy dostarczyć"

Duże kłopoty w USA. "Zapytali, ile możemy dostarczyć"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie sądu w Poznaniu, odrzucające odwołanie od opłaty nałożonej za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC - przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak podkreślił RPO Marcin Wiącek, który interweniował w tej sprawie, do tej pory sądy odrzucały takie skargi, uznając, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny "nie jest organem administracji publicznej".

Jeden dzień spóźnienia, 1870 złotych kary. Jest decyzja sądu

Jeden dzień spóźnienia, 1870 złotych kary. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Hongkoński gigant CK Hutchison znalazł się w ogniu krytyki po decyzji o sprzedaży strategicznych portów na Kanale Panamskim amerykańskiej spółce BlackRock. "To zdrada wszystkich Chińczyków" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym przez pekińskie Biuro do Spraw Hongkongu i Makau.

"Zdrada wszystkich Chińczyków". Głos z Pekinu

"Zdrada wszystkich Chińczyków". Głos z Pekinu

Źródło:
tvn24.pl

Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował finansowanie programu Czyste Powietrze na kwotę 10 miliardów złotych - poinformowała w piątek na platformie X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Miliardy na remonty domów. "Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie"

Miliardy na remonty domów. "Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie"

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Velobank, Credit Agricole i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami Blik.

Utrudnienia w bankach. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia w bankach. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Resort rolnictwa wydał w piątek komunikat w sprawie "rzekomych deficytów jaj w handlu detalicznym". Do sprawy odniósł się także minister Czesław Siekierski. - Myślę, że nie zabraknie jajek na Wielkanoc - stwierdził.

Komunikat ministerstwa w sprawie jaj

Komunikat ministerstwa w sprawie jaj

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 350 milionów złotych. W Polsce odnotowano sześć wygranych czwartego stopnia - każda w wysokości ponad 171 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 marca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Cena złota w piątek przed południem wzrosła do rekordowego poziomu lekko ponad 3 tysięcy dolarów za uncję - wynika z notowań podawanych przez agencję Bloomberg.

Rekordowa cena złota. Przebiła historyczny poziom

Rekordowa cena złota. Przebiła historyczny poziom

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W styczniu, po rewizji wag w koszyku, inflacja wyniosła 4,9 procent w ujęciu rocznym i 1 procent w ujęciu miesięcznym.

"Boooom". Tak rosną ceny w Polsce

"Boooom". Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

My jako Unia Europejska musimy i będziemy odpowiadać wspólnie, bardzo spójnie i stanowczo na kolejne ewentualne decyzje amerykańskiej administracji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden", pytany o wojnę celną ze Stanami Zjednoczonymi.

Domański o wojnie celnej: będziemy odpowiadać stanowczo

Domański o wojnie celnej: będziemy odpowiadać stanowczo

Źródło:
TVN24

Zarząd Poczty Polskiej zdecydował o wypłacie w drugiej połowie tego roku premii rocznej. - Jest to premia za 2025 rok przysługująca pracownikom dotychczas objętym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP) - przekazał prezes spółki Sebastian Mikosz. Poczta ma przeznaczyć na nią 200 milionów złotych.

200 milionów złotych premii dla pracowników. Prezes wyjaśnia

200 milionów złotych premii dla pracowników. Prezes wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24,

Wpływy do polskiego budżetu państwa od emigrantów z Ukrainy w 2024 roku wyniosły ponad 15 miliardów złotych - wynika z raportu opublikowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei wartość wypłat z tytułu 800 plus na dzieci uchodźców wojennych z tego kraju to 2,8 miliarda złotych - dodano.

Wpłacają więcej, niż otrzymują w postaci świadczeń socjalnych. Raport

Wpłacają więcej, niż otrzymują w postaci świadczeń socjalnych. Raport

Źródło:
PAP

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacja w 2025 roku wyniesie 4,9 procent - podał Narodowy Bank Polski w opublikowanym w piątek Raporcie o inflacji. Wzrost PKB według centralnej ścieżki projekcji ma wynieść w tym roku 3,7 procent.

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Źródło:
PAP