Związek kohabitacyjny – czym różni się od konkubinatu?

Źródło:
TVN24 Biznes
Biedroń: naprawdę nie jestem naiwny, że Morawiecki przeforsuje związki partnerskie
Biedroń: naprawdę nie jestem naiwny, że Morawiecki przeforsuje związki partnerskieTVN24
wideo 2/3
Biedroń: naprawdę nie jestem naiwny, że Morawiecki przeforsuje związki partnerskieTVN24

O związku kohabitacyjnym słyszy się rzadziej niż o konkubinacie lub związku partnerskim, w rzeczywistości są one jednak równie często spotykane. Co to jest związek kohabitacyjny i na czym polega? Czym różni się on konkubinatu i związku partnerskiego?

Kohabitacja jest rodzajem nieformalnego związku dwojga ludzi.Związek kohabitacyjny nie występuje w polskim prawie i nie może zostać zalegalizowany.Związki kohabitacyjne mogą przybierać różne formy i być tymczasowe lub trwałe.Związek kohabitacyjny należy odróżniać od konkubinatu oraz związku partnerskiego.

Związek kohabitacyjny, tak samo jak konkubinat, nie został uregulowany w Polsce przepisami. Pojęcia kohabitacji oraz związku kohabitacyjnego spotkać można natomiast w orzeczeniach sądów, pracach naukowych z zakresu socjologii i psychologii, a także w słownikach języka polskiego.

Kohabitacja – co to znaczy?

Z braku prawnej definicji kohabitacji spotkać się można z wieloma różnymi jej tłumaczeniami. Słowo to pochodzi od łacińskiego co-habitare, co oznacza wspólne przebywanie i mieszkanie. Słownik Języka Polskiego PWN bardzo ogólnie definiuje kohabitację jako „współżycie, współdziałanie lub współzamieszkiwanie”, zaś Słownik Wyrazów Obcych jako „trwałe pożycie mężczyzny z kobietą bez zawarcia związku małżeńskiego”.

Bardziej szczegółowo jej definicją zajmują się socjologowie czy psychologowie. Kohabitację rozumie się wówczas najczęściej jako związek, w którym dwie osoby wspólnie zamieszkują przez dłuższy czas, prowadzą gospodarstwo domowe i utrzymują relacje seksualne. 

Definicja ta również jest jednak nieostra – różnie można interpretować np. to, ile trwa „dłuższy czas”. Jednocześnie obecnie definicję tę dodatkowo się rozszerza. W rezultacie kohabitacja przyjmować może bardzo różne formy i trudno jest ją precyzyjnie określić. 

Najogólniej można uznać, że kohabitacja polega na istnieniu duchowej, fizycznej i majątkowej więzi pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy najczęściej przynajmniej część czasu spędzają mieszkając wspólnie. Również od tej definicji będą jednak wyjątki.

Związek kohabitacyjny – definicja

Związek oparty na kohabitacji, czyli związek kohabitacyjny, jest związkiem dwojga ludzi żyjących razem bez prawnej podstawy – jest to więc związek nieformalny.

Związki kohabitacyjne przyjmują przy tym bardzo różne formy, co wynika z tego, jak nieprecyzyjna jest ich definicja. Nawet wymóg mieszkania razem, do niedawna uważany za niezbędny warunek uznania danego związku za kohabitację, przestał obowiązywać i obecnie również pary niemieszkające razem bywają uznawane za żyjące w kohabitacji.

Jak więc wyglądają związki kohabitacyjne? Mogą to być klasyczne związki różniące się od małżeństwa jedynie brakiem dokumentów, ale mogą to też być np. związki par żyjących razem „na próbę”, związki, w których para pomieszkuje na zmianę w różnych miejscach, związki osób prowadzących oddzielne gospodarstwa domowe, a także relacje par żyjących razem, ale bez bliskiej więzi fizycznej lub emocjonalnej. 

Związek kohabitacyjny – dla kogo?

Związek kohabitacyjny może powstawać w różnych okolicznościach i mieć różne przyczyny. Żyjące w takich związkach osoby same ustalają między sobą, w jaki sposób chcą się dzielić wydatkami, obowiązkami domowymi czy swoim wolnym czasem.

Dużą grupą osób żyjących w związkach kohabitacyjnych są ludzie młodzi, którzy wybierają taką formę przed podjęciem decyzji o małżeństwie. W ich przypadku związek kohabitacyjny najczęściej uznawać można za model tymczasowy.

Inną grupą osób w związkach kohabitacyjnych są ludzie, którzy z różnych względów nie mogą wziąć ślubu. Dotyczy to na przykład osób homoseksualnych czy osób o nieuregulowanym stanie cywilnym, np. w czasie postępowania rozwodowego.

Dla wielu osób związek kohabitacyjny jest również docelową formą wspólnego życia. Osoby te z różnych powodów nie chcą lub nie planują małżeństwa, zarazem jednak prowadzą wspólnie dom i wspólnie wychowują dzieci, a nawet dzielą się swoim majątkiem, np. kupując wspólnie nieruchomość.

Związek kohabitacyjny w świetle prawa

Ponieważ związek kohabitacyjny nie jest uregulowany prawnie, oznacza to, że osobom żyjącym w takich związkach, tak samo jak żyjącym w konkubinacie, formalnie nie są przyznawane żadne specjalne prawa względem siebie czy swoich majątków. Osoby takie nie mają wspólnego majątku, nie dziedziczą po sobie – chyba że zapiszą sobie coś w testamencie, ani nie mają prawa do wglądu do swojej dokumentacji medycznej. Ludzie w związkach kohabitacyjnych nie mogą również adoptować dzieci inaczej niż samodzielnie.

Zarazem jednak wspólne życie w niektórych sytuacjach może tego typu prawa generować. Wynika to z faktu, że osoby żyjące razem w związku kohabitacyjnym można w świetle prawa uznać za osoby bliskie. To natomiast ma znaczenie m.in. w prawie karnym. 

Konkubinat a kohabitacja

Związek kohabitacyjny jest bardzo podobny do konkubinatu. Konkubinat również jest formą relacji nienormowaną przez polskie prawo, a co za tym idzie, różnie rozumianą. Od strony prawnej najlepszą definicję konkubinatu zapewnił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 2007 roku w którym konkubinat został nazwany prawnie nieuregulowaną, „stabilną, faktyczną wspólnotą osobisto-majątkową dwojga osób. Bez znaczenia we wspomnianym aspekcie jest płeć”. 

Najczęściej uznaje się jednak, że pojęcia konkubinatu i kohabitacji nie są przy tym tożsame. Uważa się, że pojęcie kohabitacji jest szersze, to znaczy konkubinat jest jedną z form kohabitacji. Kohabitacja obejmuje jednak obecnie szerszą gamę relacji, np. tworzenie związku przynajmniej przez część czasu mieszkając oddzielnie. 

Związek kohabitacyjny a partnerski

Związek kohabitacyjny nie jest tożsamy z pojęciem związku partnerskiego. Związek partnerski jest unormowaną przez prawo formą związku pomiędzy dwojgiem ludzi inną niż małżeństwo. Z chwilą gdy związek kohabitacyjny zostaje usankcjonowany prawnie, staje się już więc związkiem partnerskim. 

W Polsce nie jest możliwe zawarcie związku partnerskiego, istnieje natomiast możliwość zawarcia tzw. umowy partnerskiej. W takiej spisanej u notariusza umowie osoby żyjące razem mogą wspólnie nadać sobie określone prawa, np. dostępu do swojej dokumentacji medycznej, pod tym względem upodabniając się do małżeństwa.

Akt prawny: Wyrok SA z dnia 23 lutego 2007 r., sygn. akt I ACa 590/06, LEX nr 259105

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tatry z rekordową liczbą turystów. Do końca lipca odwiedziło je ponad 2,6 miliona osób. - Analizując te statystyki, przychodzi pewna refleksja, czy aby w Tatrach turystów nie jest za dużo. Jeżeli chodzi o przyrodę, to jeżeli każdy z turystów stosowałby się do zasad panujących w parku narodowym, to szkoda dla przyrody byłaby niewielka - mówi przewodnik i edukator z Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Biją rekordy popularności. "Kumulacja następuje w połowie sierpnia"

Biją rekordy popularności. "Kumulacja następuje w połowie sierpnia"

Źródło:
PAP

Brytyjska spółka Mycofeast zajmująca się biotechnologią przemysłową ma przejąć Browar Leżajsk, jest już zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie. Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk, przekazał, że nowy właściciel już szuka pracowników. - Myślę, że to się powiedzie, ludzie będą mieli pracę, a zakład będzie funkcjonował - przekazał. Jednocześnie nie traci nadziei, że nowy właściciel da się przekonać do poszerzenia działalności i wznowi produkcję browarniczą.

Nowy właściciel znanego browaru szuka chętnych do pracy

Nowy właściciel znanego browaru szuka chętnych do pracy

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2025 roku może wzrosnąć nawet o około 4 procent w związku z obniżką stóp procentowych, a także napływem środków z Krajowego Planu Odbudowy - przekazał agencji Bloomberg szef resortu finansów Andrzej Domański.

Minister liczy na obniżki stóp procentowych i środki unijne

Minister liczy na obniżki stóp procentowych i środki unijne

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości ponad trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 sierpnia 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
lotto.pl

Włoskie służby namierzyły jedną z największych drukarni fałszywych banknotów - przekazał dziennik "Corriere della Sera". W toku śledztwa ustalono, że pochodzi stamtąd około 30 procent sfałszowanych banknotów wprowadzonych do obiegu w Europie.

Drukarnia w garażu. Fałszywe banknoty zalewały Europę

Drukarnia w garażu. Fałszywe banknoty zalewały Europę

Źródło:
PAP

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl