O związku kohabitacyjnym słyszy się rzadziej niż o konkubinacie lub związku partnerskim, w rzeczywistości są one jednak równie często spotykane. Co to jest związek kohabitacyjny i na czym polega? Czym różni się on konkubinatu i związku partnerskiego?
● Kohabitacja jest rodzajem nieformalnego związku dwojga ludzi.Związek kohabitacyjny nie występuje w polskim prawie i nie może zostać zalegalizowany. ● Związki kohabitacyjne mogą przybierać różne formy i być tymczasowe lub trwałe. ● Związek kohabitacyjny należy odróżniać od konkubinatu oraz związku partnerskiego.
Związek kohabitacyjny, tak samo jak konkubinat, nie został uregulowany w Polsce przepisami. Pojęcia kohabitacji oraz związku kohabitacyjnego spotkać można natomiast w orzeczeniach sądów, pracach naukowych z zakresu socjologii i psychologii, a także w słownikach języka polskiego.
Kohabitacja – co to znaczy?
Z braku prawnej definicji kohabitacji spotkać się można z wieloma różnymi jej tłumaczeniami. Słowo to pochodzi od łacińskiego co-habitare, co oznacza wspólne przebywanie i mieszkanie. Słownik Języka Polskiego PWN bardzo ogólnie definiuje kohabitację jako „współżycie, współdziałanie lub współzamieszkiwanie”, zaś Słownik Wyrazów Obcych jako „trwałe pożycie mężczyzny z kobietą bez zawarcia związku małżeńskiego”.
Bardziej szczegółowo jej definicją zajmują się socjologowie czy psychologowie. Kohabitację rozumie się wówczas najczęściej jako związek, w którym dwie osoby wspólnie zamieszkują przez dłuższy czas, prowadzą gospodarstwo domowe i utrzymują relacje seksualne.
Definicja ta również jest jednak nieostra – różnie można interpretować np. to, ile trwa „dłuższy czas”. Jednocześnie obecnie definicję tę dodatkowo się rozszerza. W rezultacie kohabitacja przyjmować może bardzo różne formy i trudno jest ją precyzyjnie określić.
Najogólniej można uznać, że kohabitacja polega na istnieniu duchowej, fizycznej i majątkowej więzi pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy najczęściej przynajmniej część czasu spędzają mieszkając wspólnie. Również od tej definicji będą jednak wyjątki.
Związek kohabitacyjny – definicja
Związek oparty na kohabitacji, czyli związek kohabitacyjny, jest związkiem dwojga ludzi żyjących razem bez prawnej podstawy – jest to więc związek nieformalny.
Związki kohabitacyjne przyjmują przy tym bardzo różne formy, co wynika z tego, jak nieprecyzyjna jest ich definicja. Nawet wymóg mieszkania razem, do niedawna uważany za niezbędny warunek uznania danego związku za kohabitację, przestał obowiązywać i obecnie również pary niemieszkające razem bywają uznawane za żyjące w kohabitacji.
Jak więc wyglądają związki kohabitacyjne? Mogą to być klasyczne związki różniące się od małżeństwa jedynie brakiem dokumentów, ale mogą to też być np. związki par żyjących razem „na próbę”, związki, w których para pomieszkuje na zmianę w różnych miejscach, związki osób prowadzących oddzielne gospodarstwa domowe, a także relacje par żyjących razem, ale bez bliskiej więzi fizycznej lub emocjonalnej.
Związek kohabitacyjny – dla kogo?
Związek kohabitacyjny może powstawać w różnych okolicznościach i mieć różne przyczyny. Żyjące w takich związkach osoby same ustalają między sobą, w jaki sposób chcą się dzielić wydatkami, obowiązkami domowymi czy swoim wolnym czasem.
Dużą grupą osób żyjących w związkach kohabitacyjnych są ludzie młodzi, którzy wybierają taką formę przed podjęciem decyzji o małżeństwie. W ich przypadku związek kohabitacyjny najczęściej uznawać można za model tymczasowy.
Inną grupą osób w związkach kohabitacyjnych są ludzie, którzy z różnych względów nie mogą wziąć ślubu. Dotyczy to na przykład osób homoseksualnych czy osób o nieuregulowanym stanie cywilnym, np. w czasie postępowania rozwodowego.
Dla wielu osób związek kohabitacyjny jest również docelową formą wspólnego życia. Osoby te z różnych powodów nie chcą lub nie planują małżeństwa, zarazem jednak prowadzą wspólnie dom i wspólnie wychowują dzieci, a nawet dzielą się swoim majątkiem, np. kupując wspólnie nieruchomość.
Związek kohabitacyjny w świetle prawa
Ponieważ związek kohabitacyjny nie jest uregulowany prawnie, oznacza to, że osobom żyjącym w takich związkach, tak samo jak żyjącym w konkubinacie, formalnie nie są przyznawane żadne specjalne prawa względem siebie czy swoich majątków. Osoby takie nie mają wspólnego majątku, nie dziedziczą po sobie – chyba że zapiszą sobie coś w testamencie, ani nie mają prawa do wglądu do swojej dokumentacji medycznej. Ludzie w związkach kohabitacyjnych nie mogą również adoptować dzieci inaczej niż samodzielnie.
Zarazem jednak wspólne życie w niektórych sytuacjach może tego typu prawa generować. Wynika to z faktu, że osoby żyjące razem w związku kohabitacyjnym można w świetle prawa uznać za osoby bliskie. To natomiast ma znaczenie m.in. w prawie karnym.
Konkubinat a kohabitacja
Związek kohabitacyjny jest bardzo podobny do konkubinatu. Konkubinat również jest formą relacji nienormowaną przez polskie prawo, a co za tym idzie, różnie rozumianą. Od strony prawnej najlepszą definicję konkubinatu zapewnił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 2007 roku w którym konkubinat został nazwany prawnie nieuregulowaną, „stabilną, faktyczną wspólnotą osobisto-majątkową dwojga osób. Bez znaczenia we wspomnianym aspekcie jest płeć”.
Najczęściej uznaje się jednak, że pojęcia konkubinatu i kohabitacji nie są przy tym tożsame. Uważa się, że pojęcie kohabitacji jest szersze, to znaczy konkubinat jest jedną z form kohabitacji. Kohabitacja obejmuje jednak obecnie szerszą gamę relacji, np. tworzenie związku przynajmniej przez część czasu mieszkając oddzielnie.
Związek kohabitacyjny a partnerski
Związek kohabitacyjny nie jest tożsamy z pojęciem związku partnerskiego. Związek partnerski jest unormowaną przez prawo formą związku pomiędzy dwojgiem ludzi inną niż małżeństwo. Z chwilą gdy związek kohabitacyjny zostaje usankcjonowany prawnie, staje się już więc związkiem partnerskim.
W Polsce nie jest możliwe zawarcie związku partnerskiego, istnieje natomiast możliwość zawarcia tzw. umowy partnerskiej. W takiej spisanej u notariusza umowie osoby żyjące razem mogą wspólnie nadać sobie określone prawa, np. dostępu do swojej dokumentacji medycznej, pod tym względem upodabniając się do małżeństwa.
Akt prawny: Wyrok SA z dnia 23 lutego 2007 r., sygn. akt I ACa 590/06, LEX nr 259105
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock