Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl
Izabela Leszczyna o ostrzejszych przepisach sprzedaży alkoholu
Izabela Leszczyna o ostrzejszych przepisach sprzedaży alkoholuTVN24
wideo 2/5
Izabela Leszczyna o ostrzejszych przepisach sprzedaży alkoholuTVN24

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

21 października miała ruszyć pilotażowa sprzedaż alkoholu przez przez jedną z największych platform internetowych w Polsce - Allegro. Kilka dni przed tym terminem gigant zmienił zdanie.

- Biorąc pod uwagę zapowiadane przez rząd prace nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zdecydowaliśmy się wstrzymać program pilotażowy sprzedaży alkoholu na Allegro – przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy spółki. - Będziemy uważnie obserwować aktualną sytuację związaną ze zmianami legislacyjnymi i na bieżąco decydować o kolejnych krokach związanych z uruchomieniem sprzedaży alkoholu – dodał.

Chodzi o szykowane przez rząd zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. "Zespół ds. programowania prac rządu pracuje nad kwestią zakazów sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach od 22 do 6 rano, promocji cenowej alkoholu i sprzedaży alkoholu przez internet – te rozwiązania zawarliśmy w naszym projekcie" – przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Zdrowia. "Jesteśmy na etapie intensywnych prac nad ostatecznym kształtem ustawy" – dodał resort.

Czytaj również: Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec" >>>

Handel alkoholem przez internet

Zanim ewentualna nowelizacja zacznie obowiązywać, równie ważne jest inne pytanie - czy alkohol może być sprzedawany przez internet na podstawie obecnie obowiązujących przepisów?

Resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną przez posła Jana Warzechę wyjaśnia, że "przepisy ustawy jednoznacznie określają miejsca, w których może być prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych". W przepisach wymieniono: sklepy branżowe, wydzielone stoiska w samoobsługowych placówkach handlowych oraz oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

Ministerstwo stwierdza, że "umożliwienie sprzedaży napojów alkoholowych przez internet stanowiłoby zwiększenie dostępności i rozszerzenie kanałów sprzedaży napojów alkoholowych, co z punktu widzenia zdrowia publicznego należy ocenić negatywnie".

"Wielokrotnie podkreślano, że stanowisko, zgodnie z którym ograniczanie dostępności fizycznej napojów alkoholowych stanowi jedno z trzech najskuteczniejszych narzędzi mających na celu profilaktykę i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem alkoholu, pozostaje aktualne" - dodaje resort.

Spór trafił do NSA

Praktyka jest jednak różna. W ofercie części spożywczych sklepów internetowych alkohol bywa dostępny, jedynie przed zamówieniem trzeba potwierdzić, że się ma powyżej 18 lat. Czasem weryfikacja tego zrzucona jest na kuriera. Jedna z dużych sieci handlowych oferuje natomiast rezerwację przez internet, ale zamówienie trzeba odebrać i opłacić w placówce stacjonarnej.

Internet jest też ważnym kanałem sprzedaży dla sklepów oferujących wina. Małgorzata Luty, założycielka i współwłaścicielka sklepu wina.pl, wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl, że firma ma za sobą kilkuletnią batalię sądową w sprawie uznania legalności sprzedaży alkoholu przez internet. - Nasze dwie wygrane sprawy wskazują jasno, że przepisy, na które powołał się urząd miasta Krakowa, dwukrotnie odbierający nam wcześniej wydane pozwolenie na sprzedaż alkoholu, nie mają żadnego odniesienia do sprzedaży internetowej - tłumaczy.

Prezydenta Krakowa cofnął firmie zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w związku z handlem przez internet. Po rozpoznaniu odwołania wniesionego przez właścicieli sklepu decyzja ta została utrzymana w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie. W uzasadnieniu Kolegium podkreśliło w szczególności, że zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przez internet wynika wprost z ustawy, gdyż ustawodawca nie przewidział prawnej możliwości takiej sprzedaży i mimo wielokrotnych nowelizacji nie wprowadził regulacji umożliwiających sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, co znalazło finał w rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2022 r. oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 czerwca 2023 roku.

"Sporna w tej sprawie kwestia dopuszczalności zawierania umów sprzedaży napojów alkoholowych za pośrednictwem internetu nie została uregulowana w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" - czytamy w uzasadnieniu decyzji Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie. "Nieuprawnione jest stanowisko organu, że skoro ustawodawca wprost i wyraźnie nie dopuszcza prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych na odległość przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, to znaczy, że taka sprzedaż jest niedozwolona" - wyjaśnia sąd.

"Prawidłowe rozumowanie prawnicze zmierzające do dokonania wykładni spornych przepisów powinno bowiem opierać się na założeniu odwrotnym, tzn. na przyjęciu, że skoro ustawodawca wprost i wyraźnie nie uregulował takiej formy sprzedaży, to znaczy że nie wprowadził w tym zakresie ograniczeń konstytucyjnej wolności i taka forma jest dopuszczalna" - czytamy.

Sklep pani Małgorzaty swoją działalność opiera na powyższym wyroku.

Zmiany w regulaminach sklepów

Gniewomir Wycichowski-Kuchta, associate w Praktyce Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, współpracownik naukowy WPiA UW oraz INP PAN, w rozmowie redakcją biznesową tvn24.pl przekonuje, że sprzedaż alkoholu przez internet jest możliwa. Powołuje się właśnie na powyższy wyrok.

- W obecnym stanie prawnym, przy odpowiedniej konstrukcji regulaminu sprzedaży i posiadaniu stacjonarnego punktu sprzedaży, na który wydano zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu, handel napojami alkoholowymi przez internet jest dopuszczalny - mówi.

- W żadnym z przepisów ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie odnosi się do sprzedaży napojów alkoholowych przez internet wprost, wprowadzając jedynie ogólne warunki wymagane do prowadzenia handlu napojami alkoholowymi. W związku z tym, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami swobody działalności gospodarczej, jeśli prawo nie zakazuje wprost danej kwestii, należy uznać ją za dozwoloną - zaznacza Gniewomir Wycichowski-Kuchta.

Jednak, jak zaznacza, "problematyczne staje się zamawianie napojów alkoholowych z dostawą do domu". Jak wyjaśnia, Inspekcja Handlowa przez długi czas odbierała zezwolenie na handel alkoholem sklepom, które prowadziły sprzedaż alkoholu przez internet powołując się na argument, że przedsiębiorca w istocie sprzedaje napoje alkoholowe w miejscu innym niż wskazane w zezwoleniu – a mianowicie w domu klienta, twierdząc, że klient "nabywa" alkohol w momencie odebrania go od kuriera.

- Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. W związku z tym przedsiębiorcy zaczęli w odpowiedni sposób konstruować regulaminy sprzedaży w sklepach internetowych, tak, by zamawiający klient upoważniał kuriera do odbioru zakupionego alkoholu w jego imieniu w sklepie stacjonarnym, dzięki czemu miejscem realizacji świadczenia staje się właśnie punkt sprzedaży napojów alkoholowych - wyjaśnia prawnik.

- Prawnicy długo spierali się, czy zabieg ten jest dopuszczalny, ale ostatecznie legalność takiej praktyki potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny we wrześniu 2022 roku. Od zawsze zgadzałem się z tym stanowiskiem i z aprobatą odebrałem to orzeczenie - zaznacza Gniewomir Wycichowski-Kuchta.

Obawa o biznes

Małgorzata Luty obawia się o przyszłość swojego biznesu w związku z zapowiedzią zmiany przepisów. W liście skierowanym do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny pisze: "Po 6 latach batalii sądowej w dwóch procesach, 6 latach trudnej walki o swoje prawa, 6 latach walki o przetrwanie naszej firmy, ostatecznie uznano, że działamy zgodnie z prawem. Teraz zawisło nad nami widmo kolejnego zamknięcia firmy z dnia na dzień bowiem istnieje podejrzenie, że Polacy mają zbyt łatwy dostęp do alkoholu właśnie dzięki sprzedaży internetowej".

Tymczasem, jak wskazuje, "na mojej ulicy, która w całości ma długość 850 metrów są 4 sklepy spożywcze, otwarte od godz. 7 do 23 oferujące szeroką gamę alkoholi, głównie tanich, z pełną ofertą tzw. małpek". Dostępnych od ręki od samego rana, podczas gdy jej firma realizację dostawy potrzebuje minimum 24 godzin, często kilku dni.

"Wszędzie w Europie istnieją sklepy winiarskie, które dowożą produkty do klienta, a dla naszych klientów determinantą nie jest cena ani czas, a jakość produktu. Już teraz nasi klienci robią też zakupy za granicą, bo często nie jesteśmy konkurencyjni ze względu na dostępność produktów. Jeśli zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży internetowej w Polsce, nasi klienci przeniosą się z zakupami za granicę i zasilą w ten sposób budżety innych państw zamiast wspierać nasz krajowy rynek" - pisze do szefowej MZ Małgorzata Luty, apelując o "niewylewanie dziecka z kąpielą".

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

Pomysł Wigilii ustawowo wolnej od pracy budzi wątpliwości organizacji pracodawców. "To kolejna nieprzemyślana pod kątem gospodarczym propozycja" - zwracają uwagę i dodają, że "pracownik, jeżeli chce nie pracować w Wigilię, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego".

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

W Rosji rośnie liczba przypadków kradzieży masła po gwałtownym wzroście cen tego produktu - informują niezależne rosyjskie portale. W Moskwie zatrzymano dwóch uzbrojonych w noże mężczyzn, którzy - nie zwracając uwagi na kamery monitoringu - zapakowali do plecaka 25 kostek masła i usiłowali uciec.

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, tvn24.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wezwał przedsiębiorcę DAWIKA KRAFT S.A. do wycofania z obrotu przedłużacza oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami. Okazuje się posiada on poważną wadę konstrukcyjną.

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada sieć dróg płatnych zostanie rozszerzona. Zmiany dotyczą wyłącznie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, czyli ciężarówek i autobusów. Jak podkreśla GDDKiA, nie ma w planach wprowadzenia poboru opłat od samochodów osobowych czy motocykli.

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP