Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.
Jak przekazał wiceminister finansów Paweł Karbownik, w odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), trwają prace nad projektem ustawy, która ma uregulować działalność kantorów internetowych.
Chodzi o apel legislacyjny Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów o stworzenie odpowiedniej regulacji prawnej. "Od wielu lat nie sfinalizowano prac legislacyjnych, by stworzyć odpowiednią regulację prawną co do działalności kantorów internetowych. Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady" - czytamy w stanowisku RPO.
Kantory internetowe. Konieczny nadzór
"Prowadzone od dłuższego czasu prace nad opracowaniem odpowiedniego projektu zmiany Prawa dewizowego - i dzięki temu zapewnieniem ochrony klientów - nie przyniosły rezultatu" - dodano.
"Przedłużający się stan braku przepisów należy uznać za niepożądany. Wywodzona z art. 2 Konstytucji RP5 zasada zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa może urzeczywistniać się jedynie wówczas, gdy obywatel będzie czuł się bezpiecznie w relacjach prawnych. To państwo zatem musi wykazać się odpowiednim działaniem i stworzyć właściwe warunki, aby cieszyć się zaufaniem obywatela. Skutkiem braku regulacji normatywnej jest naruszenie bezpieczeństwa prawnego jednostki" - wyjaśnia RPO.
Etap prac nad regulacją działalności kantorów internetowych
Projekt nowelizacji Prawa dewizowego, której celem jest uregulowanie zasad działania kantorów internetowych, powinien trafić do Sejmu w czwartym kwartale tego roku - wynika z odpowiedzi resortu finansów.
Wiceszef MF przypomniał, że projekt nowelizacji Prawa dewizowego i innych ustaw został zgłoszony jeszcze w grudniu 2022 r. do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu, ale nie uzyskał wówczas wpisu.
"Niemniej jednak nadal prowadzone były dalsze prace nad projektem" - czytamy w odpowiedzi. "W wyniku przeprowadzenia roboczych konsultacji z Departamentem Prawa UE KPRM w przedmiocie zgodności zaproponowanych w projekcie ustawy zmian w ustawie o usługach płatniczych z prawem UE, uzyskano kierunkowo pozytywne stanowisko dla podejścia przyjętego przez MF" - wyjaśniło MF. Dodano, że wobec braku dalszych uwag, projekt został uznany za uzgodniony w ramach MF we wrześniu 2023.
Resort poinformował, że w okresie lipiec-wrzesień 2023 r. konsultował zmiany ustawowe z Narodowym Bankiem Polskim (NBP). Efektem było uzupełnienie projektu o niektóre propozycje banku centralnego. W grudniu ub.r. projekt został przekazany do konsultacji roboczych w MF oraz NBP. Dodano, że w marcu br. projekt uzyskał zgodę członka kierownictwa resortu na jego dalsze procedowanie, w wyniku czego został skierowany do uzgodnień wewnętrznych w ministerstwie z terminem zgłaszania uwag do 18 kwietnia.
"Planowany harmonogram prac zakłada przeprowadzenie uzgodnień zewnętrznych w drugim kwartale br., rozpatrzenie projektu przez SKRM (Stały Komitet Rady Ministrów – red.) i RM (Radę Ministrów - red.) w trzecim kwartale br. oraz rozpoczęcie prac nad projektem ustawy w Sejmie w czwartym kwartale br." – wyjaśnił wiceminister finansów w odpowiedzi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock