W drugim kwartale rząd chce przyjąć propozycję dotyczącą ksiąg wieczystych. Projekt ustawy zakłada zwolnienie kredytobiorcy z dodatkowych opłat na rzecz banku w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej - dowiadujemy się z wykazu prac rządu.
Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, które prowadzi prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Bankowe, w związku z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości banki obciążają dodatkowymi kosztami kredytobiorców.
Księgi wieczyste - projekt Ministerstwa Sprawiedliwości
"W ocenie banków takie działanie jest uzasadniane faktem, że do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej, ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu. W praktyce jednak, niemal w każdym przypadku wpis do hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładane przez banki zdarzenie, które miało uzasadniać pobranie opłaty o charakterze nadzwyczajnego "ubezpieczenia” ryzyka kredytowego, nie zachodzi" - podano.
Wskazano, że skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie ziściło się, koszty te, mające charakter nadzwyczajny i asekuracyjny powinny być kredytobiorcy zwrócone, względnie zaliczone na poczet jego umownych zobowiązań kredytowych.
Według projektodawców, istota rozwiązań ujętych w projekcie zakłada to, aby w przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu hipoteki, podlegały zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę.
Według MS, w wyniku projektowanej regulacji, konsument nie będzie ponosił ryzyka związanego z okolicznościami od niego niezależnymi, a także za ryzyko, które się nie spełniło. "W sytuacji, kiedy sąd dokona wpisu do księgi wieczystej, a bank otrzyma zabezpieczenie udzielonego kredytu, kredytobiorca otrzyma zwrot opłaty (rozliczenie poniesionych przez klienta opłat z tytułu zwiększonych na czas oczekiwania na wpis kosztów)" - wyjaśniono.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2022 r.
Wiceminister o nowym projekcie
Według resortu zmiany w przepisach mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Według MS wynoszą one średnio 370 zł miesięcznie.
Jeszcze w lutym wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił, że "dzisiejsza sytuacja jest skrajnie niesprawiedliwa", a "ochroną w takich sprawach objęty jest wyłącznie bank".
- Natomiast wszystkie koszty ponosi kredytobiorca. Często są to młode osoby, młode rodziny. Dziś oprócz wysokich stóp procentowych muszą ponosić też koszty ubezpieczenia pomostowego. Stąd też ten projekt, który ma ulżyć kredytobiorcom - powiedział.
Wiceminister, uzasadniając potrzebę zmian, wskazał, że do kilkunastomiesięcznych terminów oczekiwania na wpis do księgi wieczystej przyczynił się m.in. boom inwestycyjny na mieszkania. - Wpływ na ten stan ma też pandemia i ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego, która weszła w życie dwa lata temu. Chcemy temu przeciwdziałać - podkreślił Warchoł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock