Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcy mogą jednak liczyć na spadek raty. Dotyczy to złotowych kredytów hipotecznych, których oprocentowane jest oparte o wskaźnik WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Powodem jest oczekiwane przez rynek, obniżanie stóp procentowych, które po raz pierwszy może mieć miejsce już w przyszłym miesiącu. - W mojej ocenie do końca roku należy spodziewać się łącznie cięć o co najmniej 75-100 punktów bazowych - wskazał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.
WIBOR 6M w czwartek wynosił 6,53 proc. To najniższy poziom od 4 maja 2022 roku. Większe wahania w ostatnich dniach - zarówno w górę, jak i w dół - obserwujemy w przypadku wskaźnika WIBOR 3M, który choć w czwartek nieco wzrósł, do 6,69 proc., to pozostaje na poziomach niewidzianych od czerwca 2022 roku. Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w piątek poznamy o godzinie 23.00.
Główny analityk HRE Investment Trust Bartosz Turek podkreślił, że to nie koniec spadków wartości WIBOR 3M i WIBOR 6M. Stawki WIBOR 3M i 6M zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach. Ekonomiści największych banków w Polsce są zgodni, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w tym roku zdecyduje się obniżanie stóp procentowych.
Kredyty hipoteczne - obniżki rat
- Jeśli wierzyć prognozom, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że WIBOR będzie nam zniżkował w kolejnych miesiącach czy kwartałach. Dziś kontrakty terminowe na grudzień wyceniają WIBOR 3M i 6M na poziomach o około 1 punkt procentowy niższych niż dziś. FRA-sy wyceniają WIBOR 3M za 4 miesiące na 5,7 procent, a WIBOR 6M na 5,6 procent - wskazał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.
Dlatego - jak zaznaczył - wszyscy posiadacze złotowych kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu powinni oczekiwać obniżenia się rat kredytów. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu. W związku z tym część kredytobiorców, których oprocentowanie zobowiązania będzie aktualizowane w najbliższym czasie powinni zobaczyć obniżki rat.
- Weźmy pod uwagę przykład kogoś, komu akurat 24 sierpnia bank aktualizowałby oprocentowanie kredytu. Jeśli mamy kredyt oparty o WIBOR 3M, to 3 miesiące wcześniej wskaźnik ten był wyceniany na 6,9 procent, a 24 sierpnia najświeższe dane o WIBOR-ze pochodziły z końca poprzedniego dnia roboczego (23 sierpnia), czyli na 6,65 procent. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tysięcy złotych i 25 lat z marżą na poziomie 2,6 procent oznacza to ratę niższa o około 50 złotych, co przy jej wysokości na poziomie poniżej 2,6 tysiąca złotych miesięcznie jest ulgą, którą można już zauważyć - wyliczył Bartosz Turek.
Analityk zaznaczył, że "w przypadku kredytów opartych o WIBOR 6M ruch byłby większy". - 23 sierpnia WIBOR 6M wynosił bowiem 6,54 procent, a pół roku wcześniej, czyli 23 lutego było to 7 procent. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tysięcy złotych i 25 lat z oznacza to ratę niższa o około 90-100 złotych - dodał Turek.
Jego zdaniem jeszcze lepiej wyglądają perspektywy kolejnych miesięcy, "o ile oczywiście wierzyć prognozom". - Jeśli faktycznie WIBOR-y spadną o 1 punkt procentowy do końca roku, to raty kredytów mogą spaść nawet o około 10 procent. Idąc dalej, w perspektywie niemal dwuletniej (do maja 2025 roku) raty mogą pójść w dół o około 20 procent względem stanu obecnego - o ile oczywiście faktycznie WIBOR 3M spadnie w połowie 2025 roku w okolice 4 procent - wyjaśnił Bartosz Turek.
Stopy procentowe w Polsce
Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 12-13 września. Część ekonomistów spodziewa się, że już w przyszłym miesiącu dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych.
- W mojej ocenie do końca roku należy spodziewać się łącznie cięć o co najmniej 75-100 punktów bazowych, chociaż profesor Glapiński (prezes Narodowego Banku Polskiego - red.) bardzo stanowczo odpowiedział na poprzedniej konferencji prasowej, że szczególnie cięcia o łącznie 100 punktów bazowych są niemożliwe - wskazał analityk.
Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 procent.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock