Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pojawił się jednak wniosek o podwyżkę o 200 punktów bazowych. Poparła go tylko jedna członkini RPP - Joanna Tyrowicz. W czwartek opublikowano wyniki głosowania.
Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 procent. Lutowe posiedzenie było czwartym z rzędu, kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami.
Stopy procentowe w Polsce
Jak się jednak okazuje, w lutym na posiedzeniu RPP padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych. Aby taka podwyżka stała się faktem, wniosek musiałby uzyskać poparcie większości członków RPP, tymczasem poparła go jedynie Joanna Tyrowicz.
Przeciw byli: Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski.
Był to jedyny wniosek o zmianę poziomu stóp procentowych, jaki pojawił się w lutym.
Dla porównania w styczniu br. oprócz wniosku o podwyżkę o 200 punktów bazowych pojawił się też wniosek o podwyżkę o 25 punktów bazowych. Oba wnioski nie uzyskały poparcia większości członków RPP.
Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
Przypomnijmy, że w marcu Rada Polityki Pieniężnej również nie zmieniła stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano w dniach 3-4 kwietnia.
Na decyzje RPP czekają zwłaszcza posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock