Stopy procentowe NBP w Polsce od 8 września 2022 roku pozostają na niezmienionym poziomie. Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pojawił się jeden wniosek o dużą podwyżkę stóp. Wyniki głosowania opublikowano w środę na stronach Narodowego Banku Polskiego.
Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Główna, stopa referencyjna pozostaje na tym poziomie od 8 września 2022 roku.
Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych
RPP w lipcu ponownie utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednocześnie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu poinformował o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP.
W środę przekazano, że Rada odrzuciła podczas lipcowego posiedzenia wniosek o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych.
Za wnioskiem o podwyżkę o 100 punktów bazowych głosowała tylko Joanna Tyrowicz. Pozostali członkowie - Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski byli przeciw.
Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od października, od kiedy dołączyła do Rady. Wnioski nie uzyskiwały poparcia większości członków RPP.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej ma się odbyć w dniach 5-6 września. Część ekonomistów spodziewa się, że już w przyszłym miesiącu może dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych.
Obniżki stóp procentowych w Polsce?
Niektórzy członkowie RPP wskazywali w lipcu, że w nadchodzących miesiącach uzasadnione może być rozważenie obniżenia stóp procentowych NBP - podano w opisie dyskusji z decyzyjnego posiedzenia RPP w dniach 5-6 lipca.
"Niektórzy członkowie Rady wskazywali jednocześnie, że wyraźny spadek inflacji oraz obniżające się oczekiwania inflacyjne przy niezmienionym poziomie stóp procentowych oddziałują w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej. W tych uwarunkowaniach, a także biorąc pod uwagę perspektywy dalszego spadku inflacji oraz niską dynamikę aktywności gospodarczej, w nadchodzących miesiącach uzasadnione może być rozważenie obniżenia stóp procentowych NBP" - napisano.
"Większość członków Rady uznała, że biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, a w szczególności wyraźny spadek inflacji i oczekiwane jej dalsze stopniowe obniżanie się, jak również osłabienie krajowej koniunktury, w tym utrwalający się spadek popytu konsumpcyjnego, obniżanie się oczekiwań inflacyjnych, niską dynamikę agregatów monetarnych i kredytu, a także obniżanie się presji inflacyjnej za granicą w połączeniu z ryzykami dla światowej koniunktury oraz uwzględniając silne wcześniejsze zacieśnienie monetarne, uzasadnione jest zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej" - dodano.
Pojawiła się jednocześnie opinia, że wobec utrzymującej się wysokiej rocznej dynamiki cen oraz podwyższonych oczekiwań inflacyjnych obecny poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych do poziomów spójnych ze średniookresowym celem inflacyjnym.
Dyskutując o perspektywach inflacji w Polsce, większość członków Rady wskazywała, że zgodnie z lipcową projekcją inflacja w kolejnych kwartałach będzie nadal się obniżać i w drugiej połowie 2025 roku osiągnie poziom zgodny z celem inflacyjnym NBP, określonym jako 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.
"Sprzyjać temu będzie wygasanie efektów wcześniejszych szoków na rynkach surowców i zaburzeń w globalnych łańcuchach podaży, dokonane silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spowolnienie dynamiki zagregowanego popytu" - napisano.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP