Przelew podatkowy to przelew do urzędu skarbowego. Choć na pozór wykonuje się go w taki sposób, jak inne przelewy internetowe, należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Trudności mogą pojawić się m.in. w związku z mikrorachunkiem i dotyczą przede wszystkim rodzajów podatków i należności, które można na niego zapłacić.
● Przelew podatkowy to przelew do urzędu skarbowego. ● Jeżeli należność może być zapłacona na mikrorachunek, czyli indywidualny numer podatkowy, podatnik zobowiązany jest wykonać na niego przelew podatkowy. ● Jeżeli należność nie może być zapłacona na mikrorachunek, wówczas podatnik w przelewie podatkowym podaje numer bankowy właściwego urzędu skarbowego.
Co to jest przelew podatkowy?
Przelew podatkowy to przelew do urzędu skarbowego. Jego wykonanie różni się wprawdzie nieco od zwykłych przelewów internetowych, choć należy pamiętać, że wypełnienie odpowiedniego formularza dostępnego na stronie internetowej banku jest nadal instynktowne.
Najwięcej trudności wiąże się z tzw. mikrorachunkiem podatkowym, czyli indywidualnym rachunkiem podatkowym podatnika, na który dokonuje się wpłat określonych należności. Jakie podatki powinieneś płacić na mikrorachunek? Zgodnie z przepisami są to:
– PIT, – CIT, – VAT, – danina solidarnościowa, – opłata od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml, – opłata od środków spożywczych, – opłata wnoszona przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych, – podatek od sprzedaży detalicznej.
Co ważne, pozostałe podatki i należności do urzędu skarbowego zobowiązany jesteś opłacać na rachunki podatkowe urzędu. Należą do nich m.in. podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), VAT w imporcie, podatek dochodowy opłacany w formie karty podatkowej czy VAT-14.
Jak zrobić przelew podatkowy krok po kroku
Jeśli chcesz zrobić przelew podatkowy za pośrednictwem płatności internetowych, musisz zalogować się do swojej bankowości mobilnej i wybrać opcję przelewów podatkowych. W niektórych bankach może być ona nazwana „przelew do urzędu skarbowego”. Choć wygląd formularza może różnić się zależności od tego, w jakim banku posiadasz konto, wykonanie przelewu podatkowego będzie wymagało od ciebie wskazania kilku danych, których nie musisz znać, zlecając zwykły przelew.
W stosownym formularzu musisz wskazać:
– symbol formularza np. PIT-5 lub PCC-3; – organ podatkowy; – identyfikator płatnika, zgodnie z wybranym przez siebie typem, czyli np. numer NIP, REGON, PESEL; – okres podatku; – identyfikację zobowiązania, jeżeli podatek wynika z decyzji lub tytułu wykonawczego.
Jeżeli uiszczasz podatek, który możesz zapłacić na mikrorachunek, wpisz przypisany ci indywidualny rachunek podatkowy. Zwróć szczególną uwagę na dwanaście ostatnich cyfr, które są tożsame z twoim numerem PESEL lub NIP. Jeśli jednak płacisz należności, które nie mogą być dokonywane na mikrorachunek – podaj numer rachunku bankowego właściwego urzędu skarbowego.
Przelew podatkowy możesz także zlecić w oddziale Poczty Polskiej lub w kasie urzędu skarbowego.
Wybrane symbole formularzy przelewów podatkowych
Jednym z ważniejszych elementów, które musisz określić dokonując przelewu skarbowego, jest symbol formularza płatności. Wśród najczęściej stosowanych symboli wyróżnia się:
– PIT – zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych opodatkowanych na zasadach ogólnych; – PPL – zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych opodatkowanych podatkiem liniowym; – PPE – zryczałtowana zaliczka na podatek dochodowy od przychodów zewidencjonowanych; – CIT – zaliczka na podatek dochodowy od osób prawnych; – VAT-7 – miesięczna deklaracja dla podatku od towarów i usług; – VAT-7K – kwartalna deklaracja dla podatku od towarów i usług; – VAT-8 – deklaracja dla podatku od towarów i usług dla osób zwolnionych z VAT, a zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE; – DSF-1 – opłata wynikająca z daniny solidarnościowej; – SD – podatek od spadków i darowizn.
Dlaczego właściwe określenie symbolu formularza płatności jest istotne? Musisz pamiętać, że jeżeli dokonujesz przelewu bankowego na mikrorachunek i nie podasz tytułu przelewu, a posiadasz jakiekolwiek zaległości w płatnościach, kwota zostanie zaksięgowana na zobowiązanie o najstarszym terminie płatności.
Źródło: podatki.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock