Krajowy System e-Faktur (KSeF), podatek minimalny, opłaty związane z plastikiem czy nowe limity w PIT - to tylko część ze zmian wchodzących w życie w 2024 roku. Dla niektórych będą one oznaczały wzrost obciążeń podatkowych.
"W ostatnich latach podatnikom trudno złapać oddech w natłoku zapowiadanych lub wprowadzanych w życie nowych przepisów podatkowych. Rok 2024 nie będzie inny" - wskazał Grant Thornton (GT) i wymienił zmiany podatkowe, które czekają nas w przyszłym roku. Wybraliśmy kilka najważniejszych.
1. KSeF - Krajowy System e-Faktur
"Przygotuj się na rewolucję w fakturowaniu" - ostrzega GT. Według ekspertów obowiązkowy od 1 lipca 2024 "KSeF wymusi na podatnikach daleko idące zmiany w procesach fakturowania".
"Od 2024 r. zasadniczo fakturowanie będzie odbywało się poprzez dedykowaną do tego platformę. Przygotowanie się do KSeF wymaga dostosowania systemów i wewnętrznych procesów w firmie, co z pewnością będzie niemałym wyzwaniem dla podatników" - wskazano w analizie.
2. Podatek minimalny - nowa forma opodatkowania CIT
Od 1 stycznia 2024 "niektóre podmioty będą musiały zapłacić podatek minimalny". Jak wyjaśnia GT, "opodatkowanie obejmie spółki, które poniosą stratę z działalności operacyjnej albo osiągną niską rentowność".
"Przy czym dla potrzeb podatku minimalnego wynik podatkowy będzie obliczany na odrębnych zasadach od 'klasycznego CIT'. Przykładowo, z takiej kalkulacji można wyłączyć szereg pozycji kosztowych. W rezultacie nie każda strata wykazana w zeznaniu CIT-8 spowoduje konieczność zapłaty podatku minimalnego" - napisano.
3. Dyrektywa SUP
Dyrektywa SUP (po ang. Single Use Plastics) to "nowe obowiązki i opłaty dotyczące produktów z tworzyw sztucznych".
"Od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywała nowa opłata dla podmiotów prowadzących działalność handlową lub gastronomiczną. Będą oni musieli pobierać opłatę od swoich konsumentów (tzw. użytkowników końcowych) przy wydawaniu napojów i żywności w jednorazowych kubkach lub pojemnikach z tworzyw sztucznych" - wskazuje GT.
Czytaj więcej o wysokości opłat: Nowy podatek od stycznia >>>
4. Limity PIT
Jak czytamy w analizie, "w 2024 roku wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych będzie wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej (...) łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł". Przypomniano, że "w 2023 roku kwota wolna była ustalona w wysokości 2000 zł".
Podano także, że "w 2024 roku wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych będą dopłaty do:
- wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, - pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, - przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18".
"Dopłaty na te cele, które będą finansowane przez podatnika z innych źródeł – będą wolne od podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2000 zł. W 2023 roku kwota wolna była ustalona w wysokości 3000 zł" - wskazują eksperci.
Czytaj także: Wyższa ulga na prezent. Ostatnie chwile, żeby skorzystać
5. Stawki VAT
W związku z grudniowym rozporządzeniem ministra finansów wydłużono obowiązywanie obniżonych do 0 proc. stawek podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze do 31 marca 2024 r.
"Jeżeli nie będzie nowych regulacji przedłużających stawkę 0 proc. na ww. artykuły spożywcze z załącznika nr 10 do Ustawy VAT, stawki VAT od kwietnia 2024 roku wrócą do poziomu 5 proc." - podaje GT.
6. Pomoc ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie
"Do dnia 31 grudnia 2023 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się do: darowizn towarów; nieodpłatnych usług – na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy" - pisze Grant Thornton.
Zaznacza przy tym, że "jeżeli nie będzie nowych regulacji przedłużających obowiązywanie stawki 0 proc. na nowy rok, to od 2024 roku darowizny dla ofiar wojny w Ukrainie nie będą już korzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 0 proc.".
7. Wzrost stawek podatków lokalnych, w tym nieruchomości
W 2024 roku wzrosną maksymalne stawki podatków lokalnych, w tym od nieruchomości. O ostatecznej wysokości daniny decydują jednak samorządy. Podatek od budynków mieszkalnych w 2024 roku wyniesie maksymalnie 1,15 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (obecnie jest to 1,00 zł).
Część miast i gmin decyzje w tej sprawie ma już za sobą i widać, że większość decyduje się na podwyżki stawek.
Czytaj także: Podatek od nieruchomości. Tak miasta podnoszą stawki
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock