Ordynacja podatkowa to swego rodzaju konstytucja dla podatników. Biorąc pod uwagę, że płacenie danin na rzecz fiskusa jest jednym z trudniejszych tematów, tym bardziej warto się zapoznać z tym, czym jest ordynacja podatkowa i co reguluje. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Ordynacja podatkowa - co to jest?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ordynację można uznać za konstytucję podatkową. Ta ustawa z 1997 roku reguluje polskie prawo podatkowe. W ordynacji wymienione są organy podatkowe w Polsce, zakres ich obowiązków. Zawiera również normy postępowania skarbowego. To właśnie w tej ustawie znajdziemy informacje dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego, a także o kontrolach, postępowaniach i karach.
Co reguluje ordynacja podatkowa?
W ordynacji podatkowej na samym początku wymieniono, co normuje ustawa. Są to: zobowiązania podatkowe, informacje podatkowe, postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i czynności sprawdzające, tajemnica skarbowa.
Określono również instytucje, których zadaniem jest nadzorów nad polskim systemem podatkowym - chodzi tutaj o organy podatkowe i zakres ich obowiązków i uprawnień. W ordynacji znajdziemy również wykładnię co do tego, jak fiskus ma wydawać pisemne interpretacje na wniosek podatników czy płatników, a także reguły odpowiedzialności za podatki podatników, ich następców prawnych i osób trzecich. W ustawie określono zasady kontroli podatkowej, a także przepisy karne, które są stosowane w przypadku naruszenia regulacji.
Ordynacja podatkowa - kiedy się stosuje?
Jeśli chodzi o przepisy zawarte w ordynacji podatkowej, to mają one zastosowanie w kilku przypadkach. Odnoszą się do: podatków, a także innych opłat i należności budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, które nie są opodatkowane; opłat skarbowych; opłat określonych w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych; innych spraw, które nadzoruje fiskus.
Co ważne, ustawa nie reguluje przepisów dotyczących świadczeń pieniężnych, które wynikają ze stosunków cywilnoprawnych - chodzi tu na przykład o umowy cywilnoprawne, które potocznie nazywane są "śmieciówkami".
Podatki - co trzeba wiedzieć
Nawiązując do słów Benjamina Franklina, tylko dwie rzeczy na świecie są pewne: śmierć i podatki. Dobrze zatem wiedzieć, z czym mamy do czynienia - przynajmniej w kwestii podatków. A te płaci każdy - są obowiązkowe, a pobierane przez państwo lub samorząd. Są też nieodpłatne, czyli nie podlegają bezpośredniemu zwrotowi.
A na co idą zebrane od nas daniny? Z podatków finansowane są inwestycje publiczne (np. budowa i modernizacja dróg i kolei), działania służb (np. policja, straż pożarna, wojsko), oświatę (przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe) oraz służba zdrowia.
A kim jest podatnik, tudzież płatnik? To osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która musi zapłacić podatek. Płatnik musi nie tylko obliczyć, ale również w ustalonym w przepisach terminie uiścić podatek w odpowiednim organie podatkowym.
Ordynacja podatkowa - rodzaje danin
Podatki bezpośrednie trzeba zapłacić od dochodu lub posiadanego majątku - chodzi o podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy etc.). Pośrednie natomiast są nakładane na to, co kupujemy - VAT, akcyza.
Wśród tych kategorii jest jeszcze kilka rodzajów tych danin. Podatki dochodowe mogą być pobierane od osób fizycznych - PIT i od osób prawnych - CIT. Mamy jeszcze podatki od nieruchomości, od spadku i darowizn, towarów i usług - VAT, akcyzę, cło i wiele innych. W ordynacji podatkowej przewidziano różne ulgi - m.in. zwolnienia, odliczenia, obniżki lub zmniejszenia podatków.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock