Narodowy Bank Polski zlikwidował Biuro Integracji ze Strefą Euro oraz przemianował Biuro Konwergencji i Konkurencyjności na Biuro Konkurencyjności - wynika ze strony Instytutu Ekonomicznego banku centralnego.
Z zadań Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego zniknął punkt: "przygotowywanie okresowych raportów o stanie konwergencji realnej, nominalnej i strukturalnej gospodarki polskiej w kontekście przystąpienia do strefy euro".
Na pytanie Polskiej Agencji Prasowej, z czego wynikają zmiany i czy wpływają na nastawienie banku centralnego względem integracji ze strefą euro, biuro prasowe NBP odpowiedziało, że "Narodowy Bank Polski dokonuje okresowych analiz struktury organizacyjnej NBP, wprowadzając zmiany organizacyjne wynikające z bieżących potrzeb, a także służące dalszej poprawie efektywności działań banku centralnego".
Euro w Polsce
Przypomnijmy, że wprowadzenie europejskiej waluty w Polsce wynika ze zobowiązań zapisanych w traktacie ateńskim, a przyjętych w referendum w 2003 roku. Mimo jednak takiego zobowiązania nie ma określonej daty zamiany złotego na euro.
Polska w chwili obecnej posiada status państwa z derogacją, co oznacza, że jest bezterminowo wyłączona z obowiązku wypełniania części zobowiązań płynących ze stosowania unijnego prawa.
Uchylenie derogacji jest uzależnione od wypełnienia kryteriów konwergencji obejmujących kryterium: stabilności cen, fiskalne, kursu walutowego oraz stóp procentowych. Dotychczas informacje na temat wypełnienia tych kryteriów były publikowane przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro.
- Być może, jeśli wszystko pójdzie fantastycznie, w ciągu 5-10 lat. Wciąż jesteśmy do tego zobligowani i to rozumiemy. Ale brak konwergencji wskazuje na ogromne ryzyka w kontekście tzw. optymalnej strefy monetarnej - dodał. Ocenił przy tym, że strefa euro nie jest optymalną strefą monetarną
Zobacz "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS (20.02.2017):
Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock