Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) w marcu 2024 roku udzieliły 18,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 87,3 procent rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponad jedną piątą stanowiły zobowiązania udzielone w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła niemal 7,7 miliarda złotych.
BIK podał w środowym komunikacie, że w marcu br. banki i SKOK-i udzieliły 18,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 7,685 mld zł. Oznacza to wzrost o odpowiednio 87,3 proc. i 129,2 proc. rok do roku. To jednocześnie liczby o ponad 15 proc. niższe niż w lutym 2024 roku.
Średnia wartość kredytu mieszkaniowego udzielonego w marcu br. wyniosła 416,51 tys. zł - to wzrost o 22,4 proc. w stosunku do marca 2023 roku.
Kredyty mieszkaniowe - marzec 2024 roku
Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK zwrócił uwagę, że kredyty mieszkaniowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i to pomimo braku programu Bezpieczny kredyt 2 procent. "Wpływ na nadal wysoką sprzedaż ma wyższa zdolność kredytowa. Przyczynił się do niej głównie wzrost realny wynagrodzeń (ok. 10 proc.) oraz stabilizacja stóp procentowych. To z kolei przełożyło się na wyższą wartość udzielanego kredytu" - wyjaśnił.
Rogowski zaznaczył, że w marcowej akcji kredytowej jest jeszcze widoczny efekt uruchomienia kredytów z programu "Bezpieczny kredyt 2 procent". Chodzi o wnioski złożone w grudniu 2023 roku. "Według statystyk BIK, banki udzieliły jeszcze w marcu w ramach tego programu 3,83 tysiąca kredytów (21 proc. wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych) na kwotę 1,71 miliarda złotych (22 proc. łącznej kwoty wszystkich kredytów)" - poinformował analityk.
Jak dodał, "pomimo tego w marcu w relacji do historycznie rekordowego stycznia br., wartość udzielonych hipotek spadła o około 2,6 miliarda złotych".
Analityk zwrócił uwagę, że w najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego hamowania akcji kredytowej. W minionym miesiącu był już bowiem widoczny brak nowych wniosków z programu Bezpieczny kredyt 2 procent w liczbie osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. "W marcu br. było ich 29,66 tysiąca wobec 46,34 tysiąca w grudniu 2023 roku. W kwietniu raczej nie będzie już uruchomień kredytów z ubiegłorocznego programu wsparcia" - zauważył Rogowski.
"Do czasu uruchomienia nowego programu, należy oczekiwać dalszego spadku akcji kredytowej w kolejnych miesiącach. Brak programu może obniżyć akcję kredytową w porównaniu do marca br. o około 1,5 miliarda złotych. Spadek akcji kredytowej może być jednak częściowo kompensowany przez kredyty mieszkaniowe zaciągane przez osoby, które w wyniku nadal rosnących cen nieruchomości przyspieszą decyzję o kredycie. Pojawienie się bowiem nowego rządowego programu, może podziałać stymulująco na wzrost cen nieruchomości. Podobne zjawisko miało już miejsce w ubiegłym roku. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać" - podsumował.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock