DNB Bank Polska kieruje do swoich klientów propozycję umorzenia części kapitału pozostałego do spłaty kredytu hipotecznego indeksowanego do euro lub franka szwajcarskiego. Warunkiem jest całkowita spłata zadłużenia lub przynajmniej dokonanie nadpłaty. Właśnie poinformowano o przedłużeniu oferty w tej sprawie, wyjaśniając, że to odpowiedź na duże zainteresowanie klientów. Jednocześnie w innych bankach trwa oferowanie ugód frankowych.
DNB Bank Polska począwszy od 2012 roku realizuje strategię ograniczania swojej działalności. W najnowszym komunikacie poinformowano, że zarząd banku podjął decyzję o kontynuacji oferty specjalnej "Nadpłaty kredytów hipotecznych z dyskontem" umożliwiającej dokonanie całkowitej spłaty kredytu hipotecznego z dyskontem na poziomie 10 proc. oraz częściowej nadpłaty z dyskontem od 1 proc. przy 10 proc. nadpłaty kapitału.
Oferta ma obowiązywać do 23 czerwca br. To tego dnia najpóźniej powinna zostać dokonana spłata kredytu, by skorzystać z oferty. DNB Bank Polska zapowiedział, że "warunki dotyczące oferty nadpłat kredytów hipotecznych po okresie obowiązywania przedłużonej oferty, tj. 23 czerwca 2023 roku, nie zostaną utrzymane na tym poziomie".
Oferta jest skierowana do klientów posiadających produkty hipoteczne w euro lub frankach szwajcarskich. Warunkiem skorzystania z propozycji jest spłacenie wszelkich należności przeterminowanych wynikających z umowy kredytu hipotecznego.
"Oferujemy Państwu możliwość umorzenia dodatkowo określonej części kapitału pozostałej do spłaty, pod warunkiem dokonania jednorazowej nadpłaty dowolnie wybranej przez Państwa części kapitału, przy zastosowaniu średniego kursu NBP w przypadku spłaty w PLN lub w walucie indeksacji kredytu" - czytamy w komunikacie.
Aby skorzystać z oferty, należy złożyć wniosko-dyspozycję nie później niż do 21 czerwca br. Musi ona zostać zaakceptowana przez bank. Formularz jest dostępny na stronie banku.
Oferta wystartowała od początku lutego i pierwotnie miała potrwać do 30 kwietnia br.
Ugody z frankowiczami
Tymczasem w części banków trwa oferowanie ugód frankowych. mBank pod koniec kwietnia poinformował, że łączna liczba ugód zawartych z klientami w sprawie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich wynosi 5050. Zaznaczono przy tym, że prawie wszyscy (99,3 proc.) aktywni kredytobiorcy otrzymali propozycje ugody. Program ugód w mBanku został rozpoczęty w czwartym kwartale 2022 roku.
Z kolei Santander Bank Polska zawarł z kredytobiorcami w sumie 5495 ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, z których większość, 2907, to ugody zawarte w pierwszym kwartale br.
Liczba dobrowolnych ugód Banku Millennium zawartych z klientami w związku z kredytami CHF w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 806, podczas gdy w czwartym kwartale 2022 roku było to 1312 ugód. Bank Millennium podał, że w pierwszych kwartale 2023 roku liczba aktywnych walutowych kredytów hipotecznych zmniejszyła się o blisko 1200 do 36 782, po spadku o niemal 9600 w ubiegłego roku.
Wcześniej PKO Bank Polski przekazał, że zawarł do tej pory ponad 20 tys. ugód z frankowiczami.
Zmiana profilu działalności
W 2019 roku informowaliśmy, że DNB Bank Polska uruchomił nietypową ofertę dla swoich klientów indywidualnych. W zamian za rezygnację z produktów bankowych klienci mogli otrzymać nawet 1000 zł.
Powodem jest zmiana profilu działalności banku w Polsce. Bank informował wówczas, że od 29 listopada 2019 roku zamknięte zostaną rachunki klientów detalicznych. "W dalszym ciągu bank będzie konsekwentnie wdrażał strategię specjalistycznego banku korporacyjnego obsługującego największe firmy z wybranych sektorów gospodarki oraz znacząco ograniczał świadczenie usług dla Klientów Indywidualnych w zakresie obsługi produktów niehipotecznych" - wskazywano.
Posiadane produkty hipoteczne nadal są obsługiwane w banku poprzez otwarte w tym celu rachunki techniczne.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock