Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl
Znamy najbardziej oblegane kierunki studiów roku akademickiego 2023/2024
Znamy najbardziej oblegane kierunki studiów roku akademickiego 2023/2024
wideo 2/7
Znamy najbardziej oblegane kierunki studiów roku akademickiego 2023/2024

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Prawie jedna czwarta badanych studentów odmawia sobie spotkań ze znajomymi ze względów finansowych, a 29 proc. z powodu braku czasu związanego z pracą. Część ankietowanych rozważa nawet porzucenie studiów ze względów finansowych. Wśród studentów pracujących było to 27 proc., wśród niepracujących - prawie jedna piąta.  

To wnioski z badania "Ile kosztują Cię studia? Sytuacja finansowa a życie studenckie studentek i studentów UW". "Widać związek pomiędzy pracą zarobkową podejmowaną przez studentów oraz ich życiem towarzyskim, a co za tym idzie, jakością życia" - komentują autorzy badania. To studenci Wydziału Socjologii UW.

- Do przeprowadzenia tych badań zainspirowały nas nasze własne, codzienne przeżycia - tłumaczy Zuzanna Banaś, członkini zespołu badawczego. - Szukaliśmy całościowych badań na temat kosztów studenckiego życia, wynajmu mieszkań, pracy zawodowej studentów, ale okazało się, że takich badań nie ma, albo są dostępne tylko dla władz uczelni. Dlatego postanowiliśmy sami je przygotować.

Na uczelni studentom brakuje m.in.: mikrofali, źródełek wody, miejsca, gdzie mogliby posiedzieć w ciszy. Ale też stołówek i lepszej jakości akademików. - Studiowanie w tej chwili to przywilej. Znam osoby, które chciałyby studiować, ale tego nie robią ze względu na koszty życia, zwłaszcza rynek mieszkaniowy - mówi redakcji biznesowej TVN24.pl Paulina, studentka UW.

Cała wypłata na mieszkanie

Największy problem to znalezienie i opłacenie mieszkania. Wśród przyjezdnych ankietowanych jedynie 13 proc. mieszka w akademiku, a 43 proc wynajmuje mieszkanie.

Problemy z akademikami mają nie tylko studenci UW. Jakub Wróblewski studiuje w Szczecinie. Początkowo mieszkał w akademiku - kosztowało to 600 zł miesięcznie - ale warunki były niewystarczające. - Brakowało mi prywatności, był też problem z kuchnią. Światło w łazience popsuło się w listopadzie, mimo zgłoszeń administracja naprawiła je dopiero, kiedy się wyprowadzałem. W marcu – opowiada. Jakub pracuje w jednym z dużych sklepów ze sprzętem sportowym, żeby móc się utrzymać.

Większość badanych w trakcie studiów pracuje. Dla 35 proc. decyzja o podjęciu pracy jest podyktowana koniecznością zdobycia środków na utrzymanie.  Mimo to, praca ponad połowy osób ankietowanych nie wystarcza im do samodzielnego utrzymania się, muszą więc korzystać z pomocy rodziny. - W przekazach medialnych praca zawodowa studentów jest często przedstawiana jako sposób na zdobycie doświadczenia czy poszerzanie horyzontów. Tymczasem według naszych badań główną przyczyną podjęcia pracy są potrzeby bytowe - mówi Zuzanna Banaś.

Jak to wygląda w praktyce? - Studiuję w Warszawie, więc nie jest łatwo - opowiada Julia Pyzińska. - Pracuję na pół etatu plus mam wsparcie rodziców, jednak większość mojej wypłaty i tak idzie na wynajem mieszkania. Samo znalezienie mieszkania w rozsądnej cenie jest problemem, a później jeszcze trzeba zdążyć z podpisaniem umowy przed setką innych chętnych osób. A jeśli chodzi o jedzenie, to najczęściej gotuję sama, więc koszty są mniejsze.

Sama gotuje też Zuzia Kicińska, studentka z Krakowa. - Zaskoczyły mnie ceny zakupów spożywczych, w moim domu głównie robili je rodzice, więc nie zwracałam na nie większej uwagi. Z drugiej strony obiad na stołówce uczelnianej kosztuje 30 zł, co jest 1/3 ceny moich tygodniowych zakupów, więc bardziej opłaca mi się robić obiady w mieszkaniu. Za wynajem płacę 1500 zł z opłatami. W Lublinie, skąd pochodzę, są jednak niższe ceny wynajmu.

Student nie je książek

Według badań GUS liczba studentów maleje. Pomiędzy latami akademickimi 2015/16 a 2019/20 ubyło prawie dwieście tysięcy studentów. Zaobserwowano też spadek liczby absolwentów (jedynie w roku akademickim 2016/17 oraz 2020/21 zanotowano niewielki wzrost).

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że materialny aspekt studiowania jest niezwykle istotny - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.  - Studenci nie żyją jedynie czytaniem książek i ekscytacją związaną z możliwością udziału w seminariach. Muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść.

Ministerstwo chce poprawić sytuację studentów, koncentrując się na jednym z największych problemów. - Duży wpływ na to, jak funkcjonują studenci, ma sytuacja na rynku mieszkaniowym – przyznaje Gdula. - Dlatego w ramach umowy z ministerstwem rozwoju 10 proc. środków przeznaczanych na budownictwo socjalne będzie przekazywane na budowę nowych akademików i remont starych. Od dziesięciu lat liczba miejsc w akademikach spada, było 150 tys., jest 115 tys. Chcemy ten trend odwrócić.

Brakuje pomocy

Aż połowa respondentów zapytana o potrzebną infrastrukturę na uczelni odpowiedziała, że brakuje im taniej i łatwo dostępnej pomocy psychologicznej. 29 proc. chciałoby z takiej pomocy skorzystać, ale ich na to nie stać.

- Wielu moich rówieśników potrzebuje pomocy psychologiczne. Spora część z nas edukację na studiach rozpoczęłą w pandemii, przez co ciężej było nawiązać relacje i zorganizować sobie sieć wsparcia - tłumaczy Angelika Friedrich, założycielka zajmującej się psychoedukacją organizacji Nastoletni Azyl, studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS.

- Dostęp do pomocy psychologicznej na uczelniach jest trudny. Ponadto oferta proponowana przez uczelnie to nie psychoterapia, a na to wielu młodym ludziom szkoda pieniędzy. Moi znajomi często wybierają pomiędzy zapłaceniem czynszu, a możliwością skorzystania z leczenia psychiatrycznego, czy skorzystania z dentysty. Nie da się ukryć, że łączenie pracy i studiów jest już wystarczająco trudne i często nawet znalezienie czasu na skorzystanie z pomocy medycznej lub psychologicznej jest mało możliwe.

Maciej Gdula przyznaje, że ministerstwo ma świadomość kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych dorosłych. - Problem jest systemowy, ministerstwo samo go nie rozwiąże. Niedawno przekazaliśmy środki Parlamentowi Studentów RP, które mają być przeznaczone na pomoc psychologiczną - dodaje.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP