Co z ustawą w sprawie kredytów we frankach? "Temat o fundamentalnym znaczeniu"

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o opinii rzecznika generalnego TSUE
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o opinii rzecznika generalnego TSUETVN24 BiS
wideo 2/6
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o opinii rzecznika generalnego TSUETVN24 BiS

Ustawowa interwencja w kwestii kredytów we frankach to sprawa o fundamentalnym znaczeniu i należałoby się zwrócić do wszystkich sił politycznych o strategiczne podejście do niej - stwierdził prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. O pracę nad projektem w tej sprawie zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

Prezes ZBP w kuluarach Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych został zapytany, czy trwają prace nad ustawą w sprawie bankowych kredytów walutowych.

- Jestem przekonany, że w kilku miejscach takie prace trwają i one w pewnym momencie powinny być ujawnione. To jest niełatwy okres, bo okres kampanii wyborczej. A to temat o tak fundamentalnym znaczeniu, że należałoby się zwracać do wszystkich sił politycznych o przyjęcie strategicznego podejścia, że tak - w tej sprawie będzie podjęta interwencja - odpowiedział.

Frankowy problem - ustawowa interwencja?

- Te rozmowy dotyczące ewentualnej ustawowej interwencji mają na celu, by określić zasady dokonywania rozliczeń. Dlatego, że jeżeli przyjmujemy, że każda umowa jest indywidualna – a tak jest – to dobrze by było, żeby w sytuacji, gdy nie można określić rozsądnej rozliczeniowej linii orzeczniczej, bo sądy tego nie mogą zrobić w wielu przypadkach, a w niektórych nie chcą się tego podjąć i nie może tego uczynić Sąd Najwyższy oraz TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - red.), to pozostaje sytuacja, w której w oparciu o rekomendację czy KNF (Komisji Nadzoru Finansowego - red.), czy całego KSF (Komitetu Stabilności Finansowej - red.), powinna być zaproponowana sprawiedliwa akceptowalna formuła rozliczeń w przypadku takich kontrowersji. To by pomogło w przypadku, gdy umowa jest unieważniana czy wygaszana i pomogłoby też przy zawieraniu ugód, bo sytuacja byłaby wyjaśniona - dodał Pietraszkiewicz.

Według wcześniejszych informacji "Pulsu Biznesu" trwają prace nad ustawą, która miałaby zobowiązać banki do przedstawienia frankowiczom propozycji przewalutowania na zasadach określonych przez przewodniczącego KNF. Według informacji gazety, gdyby klient banku jednak pozwał bank i wygrał przed sądem, wówczas musiałby zapłacić 100 proc. podatku od kwoty, o którą się wzbogacił.

- Są rozważane różne kwestie. Nie proponowaliśmy takich rozwiązań i raczej poszukiwalibyśmy innych, by klient, który idzie w kierunku ugody i z tego tytułu uzyskał jakieś przysporzenie, był zwolniony z podatku - powiedział Pietraszkiewicz.

- Rozumiem, że te pomysły przedstawione polegają na tym, że byłoby rozwiązanie, że bank nie otrzymywałby żadnego wynagrodzenia za 10-15-letnią eksploatację kapitału, czyli ktoś uzyskałby mieszkanie za darmo. Jest to bezsensowne. Rozumiem, że ktoś rozważał rozwiązanie, by tego typu przysporzenie było wysoce opodatkowane. Z mojego punktu widzenia nie buduje to pewnego porozumienia i spokoju - dodał.

Prezydent czeka na propozycje

Na początku marca prezydent Andrzej Duda poinformował, że czeka na przedstawienie przez instytucje państwowe propozycji i koncepcji dotyczących kredytów frankowych. Dodał, że w jego kancelarii nie toczą się obecnie żadne prace nad tym tematem.

W ocenie prezesa ZBP ustawa mogłaby być uzupełnieniem ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców. - Mówiliśmy od początku, że wystarczyłoby w pewnym zakresie jej uelastycznienie, żeby ten problem rozwiązać. Ale można by było połączyć te koncepcje zaproponowane przez KNF z tymi funkcjami, które wynikają z funduszu wsparcia kredytobiorców - powiedział prezes.

Zdaniem Pietraszkiewicza wprowadzenie regulacji przed wyrokiem TSUE miałoby sens. - Można to uczynić szybciej. Odkładanie sprawy jej nie ułatwia, tylko pogarsza. Poza jednym orzeczeniem TSUE, którego się spodziewamy, jest kilka spraw, które się będą toczyć przed Trybunałem Sprawiedliwości - ocenił.

- Tak jak zapowiedział to rzecznik, TSUE nie zajmuje się kwestią rozliczeń i pozostawia to władzom krajowym. Jakiekolwiek orzeczenie TSUE nie spowoduje zdefiniowania sprawy rozliczeniowej, dlatego wydaje się, że taka interwencja byłaby sensowna - dodał.

W ocenie prezesa ZBP trudno przewidzieć, kiedy takie rozwiązania mogłyby być wprowadzone. - Procesy przed TSUE będą trwały i nie wszystkie sprawy będą nadal zdefiniowane. Ale można powiedzieć, że do tej pory jest kilka kwestii, które są wyjaśnione – przed TSUE i polskimi sądami, które pozwalają na zaproponowanie rozsądnego rozwiązania. Nie chodzi w tych rozstrzygnięciach o doprowadzenie do upadłości, konfliktowania – wręcz przeciwnie – znalezienia formuł, w których obie strony mogą się porozumieć, ponieważ sytuacja, która wystąpiła, nie została zawiniona bardzo punktowo przez jednego z partnerów - powiedział.

MF o kwestii kredytów we frankach

"W Ministerstwie Finansów nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne we wskazanym w pytaniach zakresie" - w ten sposób resort odpowiedział na zapytanie TVN24 Biznes o prace nad projektem ustawy dotyczącym kredytów we frankach.

Według MF "wyrok TSUE spodziewany jest za kilka miesięcy, najprawdopodobniej jesienią". Resort podkreślił, że "jego wpływ na sektor może być bardzo istotny, choć zawiązywane od dłuższego czasu rezerwy i zawierane przez banki ugody pokazują, że sektor od dłuższego czasu przygotowywał się na różne scenariusze".

"Sytuacja tzw. kredytów frankowych jest ponadto monitorowana i dyskutowana w ramach Komitetu Stabilności Finansowej, w skład którego - obok Ministerstwa Finansów - wchodzą również Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Członkowie Komitetu uznają ryzyko prawne związane z portfelem mieszkaniowych kredytów walutowych za główne ryzyko dla stabilności krajowego sektora bankowego. Koszty tego ryzyka pozostaną w najbliższych latach wysokie, jednakże nie powinny one stwarzać zagrożenia systemowego" - wskazało ministerstwo.

Centrum Informacyjne Rządu również poinformowało nas, że "w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie są obecnie prowadzone prace legislacyjne" w powyższym zakresie.

Opinia rzecznika TSUE

W połowie lutego rzecznik generalny TSUE wydał opinię w sprawie prawa banków do wynagrodzenia za kapitał po unieważnieniu umowy kredytu CHF, która była negatywna dla sektora bankowego. Oceniano, że prokonsumencka decyzja TSUE sprawić może, że na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch.

Opinia rzecznika nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Wyrok TSUE w tej sprawie zapaść może najwcześniej za kilka miesięcy.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od II wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od II wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP