Rząd zapowiada uruchomienie Centralnej Informacji Emerytalnej. W aplikacji każdy obywatel ma mieć dostęp do wszystkich kont swoich produktów emerytalnych - powiedział w poniedziałek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nowe narzędzie ma się pojawić najpóźniej w drugim kwartale 2023 roku.
Zgodnie z zapowiedziami w aplikacji Centralna Informacja Emerytalna będzie można sprawdzić stan kapitału zgromadzonego w: Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Pracowniczych Planach Kapitałowych, Pracowniczym Programie Emerytalnym, Indywidualnym Koncie Emerytalnym, Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego i Otwartym Funduszu Emerytalnym.
- Centralna Informacja Emerytalna pozwoli obywatelom podejmować decyzje w oparciu o dane i realne prognozy ich przyszłości w dziedzinie finansów - stwierdził Janusz Cieszyński.
Emerytury w Polsce
Obecny na telekonferencji wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk wskazał, że nowe rozwiązanie ma zostać udostępnione najpóźniej w drugim kwartale 2023 roku i będzie można z niego skorzystać, logując się przez profil zaufany. Dodał, że poza dostępem do wszystkich swoich instrumentów emerytalnych, użytkownik będzie otrzymywał powiadomienia o wpływających środkach.
- Kolejna rzecz, którą chcielibyśmy uruchomić, poza warstwą informacyjną, to też taką warstwę dyspozycyjną, czyli żeby uczestnik mógł na przykład zmienić sobie osobę uposażoną, czy zaktualizować dane osobowe - poinformował Marczuk.
Wiceprezes PFR zapowiedział także, że w aplikacji znajdą się kalkulatory, które pozwolą użytkownikowi sprawdzić, na jaką kwotę może liczyć na emeryturze, czyli ile użytkownik musiałby jeszcze pracować, by dojść do określonego poziomu oszczędności.
- Planujemy, że pełna funkcjonalność całego systemu była wdrożona nie później niż w drugim kwartale przyszłego roku - dodał. Zdaniem Marczuka, dzięki aplikacji Polacy będą o wiele bardziej świadomi swojej przyszłości emerytalnej. W jego ocenie będzie to narzędzie wspierające edukację ekonomiczną i powinno przyczynić się do zwiększenia oszczędności czy wydłużania aktywności zawodowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock