Darowizna na cele kultu religijnego, potocznie nazywana darowizną na kościół, to jedna z kwot, która pomniejsza wysokość dochodu będącego podstawą do obliczenia podatku dochodowego. Ustawodawca nie określił jednak wprost, co mieści się w pojęciu „cele kultu religijnego”.
● Darowizna na cele kultu religijnego pomniejsza wysokość dochodu, stanowiącego podstawę obliczenia podatku od osób fizycznych. ● Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty stanowiącej sześć procent osiągniętego dochodu. ● Darowizna na cele kultu religijnego pomniejsza także wysokość dochodu, stanowiącego podstawę obliczenia podatku od osób prawnych. ● W przypadku odliczenia darowizny na cele kultu religijnego w CIT możliwe jest jej odliczenie w wysokości do dziesięciu procent osiągniętego dochodu.
Darowizna na kościół - definicja
Darowizna na cele kultu religijnego to jedna z darowizn wskazanych w art. 26 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zmniejsza wysokość dochodu będącego podstawą obliczenia podatku. Ustawodawca nie określił jednak precyzyjnie, co należy rozumieć przez pojęcie „cele kultu religijnego”. Jak wskazuje orzecznictwo, brak takiej definicji w ustawie podatkowej powoduje konieczność posłużenia się definicją słownikową lub encyklopedyczną.
Encyklopedia Powszechna PWN wskazuje, że kult to całokształt praktyk obrzędowych. Wyróżnia ona przedmiot kultu, osoby go sprawujące, obiekty, sprzęty i czynności kultowe. Zgodnie z definicją przyjętą w Słowniku języka polskiego PWN celom kultu służą działania odnoszące się zarówno do praktyk, jak i obrzędów, uroczystości, obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury.
Darowizna na cele kultu religijnego – przykład
Jakie przykłady darowizny na cele kultu religijnego można zatem wskazać? Celem takim jest m.in. budowa kościoła, remont, renowacja, zakup wyposażenia i przedmiotów liturgicznych.
Odliczanie darowizny na cele kultu religijnego
Darowizna na cele kultu religijnego podlega odliczeniu, przy czym kwota odliczenia nie może być wyższa niż sześć procent dochodu uzyskanego w danym roku.
Dla dokonania odliczenia konieczne jest także stosowne udokumentowanie dokonanej darowizny. Jakie dokumenty są niezbędne? W razie dokonania wpłaty pieniężnej na rachunek bankowy należy zachować dowód wpłaty. W tytule przelewu darowizny na cele kultu religijnego zaleca się wskazanie, na co konkretnie przeznaczone są środki, choć sam tytuł „darowizna na cele kultu religijnego” jest wystarczający. Jeżeli darowizna została dokonana w formie innej niż w pieniądzu, należy sporządzić dokument, w którym wskazuje się jej wartość, dane obdarowanego oraz jego oświadczenie o przyjęciu darowizny. Dokumentem takim będzie np. pisemna umowa darowizny.
Darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła
Pojęciem darowizn na kościół określane są niekiedy także darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła. Należy jednak podkreślić, że nie można utożsamiać ich z darowiznami na cele kultu religijnego. Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze określone zostały w Ustawie z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej jako jeden ze środków na realizację działań o takim charakterze.
W przeciwieństwie do darowizn na cele kultu religijnego, środki przeznaczone na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie.
Odliczenie darowizny – CIT
Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych podstawę opodatkowania stanowi dochód ustalany według zasad określonych w ustawie po odliczeniu wymienionych darowizn. Jedną z nich jest darowizna na cele kultu religijnego.
Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do ulgi dla osób fizycznych, w przypadku odliczenia darowizny na cele kultu religijnego w CIT, możliwe jest jej odliczenie maksymalnie w wysokości dziesięciu procent osiągniętego dochodu.
Akty prawne: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350, Ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 1992 nr 21 poz. 86, Ustawa z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej Dz. U. 1989 nr 29 poz. 154.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock