Od 2018 roku wszystkie banki zobowiązane są do posiadania w ofercie darmowych kont bankowych. Trudno jednak jest oferować coś zupełnie za darmo, a z kontami "za zero" mogą wiązać się określone ukryte opłaty. Czym są darmowe konta bankowe? Jak sprawdzić, czy rzeczywiście nie trzeba płacić za jego prowadzenie?
● Darmowe konta i karty do nich wszystkie banki muszą posiadać w ofercie od 2018 roku. ● Najczęściej brak opłaty za prowadzenie rachunku nie wyklucza istnienia innych opłat. ● Często spotykane są opłaty m.in. za przelewy, korzystanie z bankomatów czy subkonta.
W 2018 roku weszły w życie przepisy zobowiązujące banki do wprowadzenia do oferty tak zwanego rachunku podstawowego. Rachunek ten, jak i wydana do niego karta, muszą być bezpłatne jeżeli otwierająca go osoba nie ma jeszcze żadnego innego rachunku bankowego.
Darmowe konta są często spotykaną ofertą instytucji bankowych skierowaną także do osób posiadających już inne konta bankowe. Oferowanie całkowicie darmowego konta bankowego jest jednak z punktu widzenia banku trudne. Bank ponosi bowiem pewne koszty utrzymania takiego konta i w związku z tym zależy mu, aby klienci ponosili na jego rzecz określone opłaty.
Czy więc darmowe konta są rzeczywiście darmowe?
Darmowe konto
Założeniem darmowego konta bankowego jest to, że jego posiadacz nie musi płacić co miesiąc bankowi opłaty za jego prowadzenie. Inaczej mówiąc oznacza to brak opłaty za konto. Nie musi jednak oznaczać braku jakichkolwiek opłat. Zwykle z darmowym rachunkiem bankowym są więc powiązane inne opłaty, czasami za usługi, za które odpłatności byśmy się nawet nie spodziewali.
Jednym z przykładów jest oferowanie darmowego konta bankowego pod warunkiem, że jego właściciel będzie spełniał określone wymagania. Takim wymaganiem może być na przykład zapewnienie regularnych, comiesięcznych wpływów określonej ilości pieniędzy na to konto. Banki liczą, że dzięki temu na rachunek będzie przybywać wynagrodzenie za pracę właściciela rachunku. Utrudnia to ewentualną rezygnację z rachunku przez klienta, bankowi opłaca się też by deponowane w nim było jak najwięcej pieniędzy.
Czasami comiesięczna wpłata w minimalnej wysokości w praktyce nie musi pochodzić od pracodawcy, ale może być dokonywana przelewem z rachunku klienta w innym banku. W każdym przypadku warto sprawdzić dokładne warunki, na jakich bank oferuje darmowe konto – zwłaszcza, jeśli założenia takiego konta wymaga np. przy udzielaniu kredytu hipotecznego lub zakładaniu atrakcyjnie oprocentowanej lokaty.
Informacji o wysokości kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego, podobnie jak wszelkich innych opłat, należy szukać w dokumentach nazywanych np. tabela opłat i prowizji, cennik, wyciąg z taryfy i prowizji, taryfa opłat, opłaty i prowizje. Dokumenty te są zawsze dostępne w oddziałach banków, na ich stronach internetowych, a także w aplikacjach na smartfona.
Płatna karta debetowa
Aby korzystać ze środków na rachunku bankowym zwykle potrzebna jest wydana do niego karta płatnicza, np. karta debetowa. Darmowość samego konta nie oznacza jednak, że darmowa będzie również ta karta. W rezultacie mimo posiadania darmowego konta klient może ponosić comiesięczną opłatę za wydaną do niego kartę.
Jeżeli natomiast karta płatnicza wydawana jest bezpłatnie, często również jest to uzależnione od spełniania określonych wymagań. Najczęściej warunkiem ominięcia opłaty za kartę jest dokonanie nią kilku płatności bezgotówkowych w miesiącu.
Otwierając nowy rachunek bankowy warto też zastanowić się, czy w ogóle będzie potrzebna do niego nowa karta. Zdarza się, że to kolejny posiadany rachunek, z którego nie planujemy korzystać na co dzień. Wraz z rozwojem płatności elektronicznych coraz częściej za wszelkie zakupy można zapłacić również bez karty, np. płatnościami online lub BLIKiem.
ZOBACZ TEŻ: Co to jest Blik i jak nim zapłacić? Wyjaśniamy
Opłata za przelewy
Inną spotykaną opłatą w przypadku darmowych kont bankowych są opłaty za wykonywane z niego przelewy. Zwykle bezpłatne są przelewy elixir, czyli typowe przelewy, gdy kwota wychodzi z naszego banku podczas określonej godziny sesji elixir i dociera do odbiorcy podczas wyznaczonej sesji na przelewy przychodzące. Przekazanie pieniędzy z konta na konto najczęściej trwa w takim przypadku około doby. Jeżeli przelewy takie bywają w ogóle płatne, to opłaty są zwykle bardzo niskie.
Coraz popularniejsze są jednak obecnie przelewy natychmiastowe lub tzw. ekspresowe i one zwykle wiążą się już z poniesieniem większej opłaty, często wynoszącej nawet 10 zł. Warto więc zastanowić się przed otworzeniem nowego konta, w jaki sposób planujemy z niego korzystać i jakiego rodzaju przelewy będziemy wykonywać.
ZOBACZ TEŻ: Szybki przelew. Jak działa i ile kosztuje?
Darmowe konto oszczędnościowe
Często spotykane dodatkowe opłaty związane są także z darmowymi kontami oszczędnościowymi, czyli subkontami powiązanymi z naszym głównym rachunkiem, ale oferującymi atrakcyjniejsze oprocentowanie.
Samo prowadzenie takich rachunków oszczędnościowych zwykle jest bezpłatne. Zdarza się jednak, że można z nich dokonać maksymalnie jednego bezpłatnego przelewu w miesiącu, zwłaszcza jeśli chodzi o wypłaty pieniędzy. Każdy kolejny będzie wiązać się z poniesieniem opłaty w wysokości nawet kilkunastu złotych.
Ukryte koszty darmowego konta
Z darmowymi kontami bankowymi bywają powiązane też liczne inne opłaty. Wśród najczęściej spotykanych wymienić można m.in.:
● opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów należących do innych banków, ● oferowanie dodatkowych płatnych rachunków walutowych do konta głównego, ● oprocentowany lub obciążony prowizją debet na koncie, ● opłata za papierowy wyciąg z rachunku. ● opłata za wypłatę pieniędzy w oddziale banku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock