Na przelew nie zawsze trzeba czekać. Aby przesłane pieniądze szybciej trafiły na konto odbiorcy, można skorzystać z przelewów natychmiastowych. Sprawdź, na czym polega ich działanie i ile trzeba za nie zapłacić.
W przypadku standardowych przelewów musimy poczekać na dotarcie środków do adresata, zwłaszcza gdy posiada on konto w innym banku niż nasz. Jednak w pewnych przypadkach zlecana płatność musi zostać zrealizowana natychmiast. To właśnie przyspieszeniu całej tej procedury służą przelewy w ramach na przykład systemu Express Elixir.
Standardowy przelew i natychmiastowy - różnice
Zwyczajne przelewy realizowane są za pomocą systemu Elixir. Posiada on ograniczoną liczbę sesji rozliczeniowych, które ustalają banki. Zostanie on wysłany z banku nadawcy w najbliższego sesji wychodzącej, a do odbiorcy - w najbliższej sesji przychodzącej w jego banku.
W ramach przelewu natychmiastowego pieniądze księgowane są w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że pieniądze zostaną przesłane do odbiorcy w ciągu kilkunastu minut, także w nocy i w weekendy i święta. Taka możliwość może okazać się zbawienna, gdy na przykład na ostatnią chwilę opłacamy rachunku, czy ratę kredytu lub chcemy wesprzeć bliską osobę, która pilnie potrzebuje pieniędzy.
Systemy do płatności natychmiastowych
Dzięki systemowi Express Elixir można natychmiast rozliczyć płatność między rachunkami w różnych bankach. Może on jednak zadziałać tylko w przypadku, gdy obydwa banki z niego korzystają.
Niektóre banki nie oferują jednak tej usługi podczas przerw.
Przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir realizowane są wyłącznie w polskich złotych (PLN), a przelewy realizowane są tylko między bankami na terytorium Polski.
Za pośrednictwem Express Elixir można też wysłać szybko przelew do ZUS i organów administracji skarbowej.
Najwyższa wartość pojedynczego przelewu ustalana jest przez bank, ale nie może ona jednak przekraczać ustalonego limitu (obecnie jest to 100 000 zł). W ciągu doby można wykonać dowolną liczbę takich transakcji.
Przelew natychmiastowy można też wykonać w ramach systemu Blue Cash, który również działa przez całą dobę i siedem dni w tygodniu.
Płatności w tym systemie oferuje większość polskich banków.
W ramach systemu nie można jednorazowo przelać więcej niż 20 tysięcy złotych.
Natychmiastowe płatności wysokokwotowe, można natomiast zrealizować za pomocą systemu SORBNET2.
Aby skorzystać z tych usług, przy zlecaniu przelewu wystarczy wybrać odpowiednią opcję udostępnioną przez bank.
Jakie opłaty?
Opłaty pobierane za przelew natychmiastowy zależą od poszczególnych banków i w ramach bankowości internetowej wynoszą one do 10 złotych. Więcej trzeba zapłacić za przelew w ramach systemu SORBNET2 - do 35 złotych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock