Szwajcarzy dali argument do interwencji EBC? To niemal pewne: Draghi poluzuje politykę monetarną

Szef EBC Mario Draghi jest zwolennikiem polityki luzowania ilościowegowikimedia.org/(CC BY-SA 2.0) | January

Europejski Bank Centralny zapewne podejmie w czwartek decyzję o ogłoszeniu interwencjonistycznej polityki monetarnej (QE). W jego opinii pobudzi to niemrawy wzrost gospodarczy Starego Kontynentu i zapobiegnie deflacji. Analitycy są jednak sceptyczni, czy narzędzie to zadziała.

Według niektórych międzynarodowych banków, 22 stycznia Europejski Bank Centralny (EBC) może podjąć decyzję o interwencjonistycznej polityce monetarnej QE (Quantitive Easing, czyli luzowaniu ilościowym). Ma to posłużyć walce z opanowującą strefę euro deflacją i osłabić euro względem dolara. Program ma polegać przede wszystkim na skupie przez EBC obligacji rządowych krajów UE.

Protesty Niemców

Pomysł budzi jednak spory w samym EBC. Jej zwolennikiem jest prezes banku Mario Draghi. Sygnalizował to w kilku ostatnich wypowiedziach medialnych, zwłaszcza dla mediów niemieckich. To nie przypadek, bo przeciwko wprowadzeniu QE są przede wszystkim przedstawiciele Bundesbanku. - Najbardziej protestują, bo czują się ostatecznym gwarantem strefy euro. W ostatnich latach to Niemcy brali na siebie największy ciężar finansowania planów pomocowych - mówi analityk Przemysław Kwiecień z XTB. - Stąd obawa z ich strony, że jeżeli jakiś kraj zbankrutuje, EBC poniesie straty i trzeba będzie go dokapitalizować, to pieniądze znowu pójdą od niemieckich podatników - tłumaczy.

Niemcy ponieśli jednak pierwszą porażkę. Jakiś czas temu niemiecki Sąd Konstytucyjny wystąpił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy poprzedni program interwencyjny EBC, nazywany OMT, jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. W przypadku negatywnej odpowiedzi, pod znakiem zapytania stanęłoby uruchomienie przez Europejski Bank Centralny programu zakupu obligacji państw eurolandu.

Niezbędny program

Jednak w ubiegłym tygodniu rzecznik ETS Pedro Cruz Villalon oświadczył, że program zakupów obligacji (OMT) przyjęty w szczycie kryzysu eurolandu był "niezbędny" i "zasadniczo" zgodny z prawem unijnym. Opinia ma charakter tymczasowy, ale decyzja Trybunału rzadko różni się od przedstawionej przez rzecznika.

Ta decyzja, zdaniem analityków, czyni ogłoszenie przez EBC programu QE niemal pewnym. - ETS nie uznał poprzedniej decyzji EBC za niezgodnej z prawem, więc EBC będzie miał otwartą furtkę do ogłoszenia QE - mówi Anna Wrzesińska z Nobile Securities.

Jej zdaniem raczej nie ma sporu, czy taka decyzja w ogóle zapadnie, do rozstrzygnięcia jest tylko trochę szczegółów, np. w jakim zakresie będą w program zaangażowane banki poszczególnych krajów UE. Dodatkowym problemem może być też - jej zdaniem - sytuacja w Grecji po zaplanowanych na 25 stycznia przedterminowych wyborach parlamentarnych. Jeśli wygra je radykalnie antyeuropejska partia Syriza, pod znakiem zapytania może stanąć zakup obligacji tego państwa.

Jedyne rozwiązanie?

- Wcześniej czy później decyzja o QE będzie, pytanie tylko czy to będzie styczeń - zaznacza Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem EBC nie bardzo ma inny pomysł rozwinięcia akcji kredytowej w Europie niż zwiększenie sumy bilansowej, w wyniku czego pieniądza na rynku będzie więcej. Inne narzędzia - dodaje - nie bardzo działają.

Kwiecień wskazuje, że pieniądza na rynku jest mniej, czemu ECB próbował przeciwdziałać, obniżając stopy procentowe i wprowadzając program skupu obligacji zabezpieczonych. Mimo to suma bilansowa zamiast rosnąć, spadała.

Tym niemniej - dodaje Kwiecień - cel jest ambitny - powiększenie sumy bilansowej o bilion euro. - Na chwilę obecną, nie wydaje się zatem, by EBC miał alternatywę poza skupem obligacji rządowych - przekonuje.

Niezażegnany spór

Zdaniem analityka dodatkowym czynnikiem komplikującym sytuację jest fakt, że spór w zarządzie EBC nie został zażegnany, mimo wstępnej decyzji ETS. Kwiecień przypomina, że w odróżnieniu od sytuacji, gdy bank centralny jest bankiem jednego kraju, EBC działa w różnych krajach. Jeśli więc poniesie straty, rozłożą się one proporcjonalnie do udziału w banku - podkreśla.

- Wątek legalności decyzji EBC ma znaczenie poboczne, to jest bardziej oręż w ręku tych, którzy są przeciwni ideologicznie - mówi Kwiecień. Zaznacza, że Bundesbank nie jest co prawda w stanie przegłosować Draghiego, ale Niemcy mogą używać innych metod, by decyzję o QE zablokować. - To co robi Draghi pokazuje, że jest zdeterminowany, by to QE wprowadzić - mówi.

- Rynki praktycznie wymuszają jakąś decyzje idącą w tym kierunku - przyznaje analityk z firmy Xelion Piotr Kuczyński, pytany o QE. Mówi, że nacisk na EBC jest duży, bo w Europie "rzeczywiście szykuje się deflacja", a "ceny surowców nurkują".

Strzał z bazooki

Przypomina, że w komentarzach medialnych skup obligacji przez EBC porównywano do użycia "bazooki". - Pytanie, czy to coś da. Od 2009 roku banki robią różne rzeczy, by uratować wzrost gospodarczy, stosuje się nadzwyczajne środki, ale gospodarki niespecjalnie chcą ruszyć - przypomina Kuczyński. "Bardzo wątpię, czy gospodarka tym razem ruszy" - dodaje.

- Poza tym nie wiem, jak EBC uzasadni skup obligacji rządowych, których zgodnie z traktatem z Maastricht kupować nie może. Zapewne będzie to jakaś droga obejściowa, ktoś będzie kupował, a oni będą kupować od tego kogoś - mówi analityk.

Maciej Reluga, główny analityk BZ WBK zwraca uwagę, że jednym z celów decyzji EBC jest osłabienie euro. Podkreśla jednak, że samo oczekiwanie, że EBC zacznie działać, już ma wpływ na kurs. - Euro już się osłabiło w oczekiwaniu, że coś się wydarzy, więc jak to się wydarzy, nie wiadomo czy będzie się dalej osłabiać - ocenia.

Jego zdaniem spory prawne wokół decyzji EBC mogą też mieć wpływ na jej skutki. - Jest sporo wątpliwości co do skali tego, co bank może ogłosić. Na rynku jest oczekiwanie, że ogłoszą bardzo dużo, więc łatwo o jakąś niespodziankę - mówi Reluga.

Szwajcarzy dali argument

Konrad Ryczko z BOŚ zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt spodziewanej decyzji EBC. To czwartkowa decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) o rezygnacji ze sztywnego kursu franka wobec euro. Ta decyzja, jego zdaniem, będzie dla ECB kolejnym argumentem na rzecz wprowadzenia QE. Wtedy jednak, mówi analityk, należy oczekiwać jakichś kolejnych "mocniejszych ruchów ze strony SNB", podjęcia interwencji, która będzie reakcją na osłabienie euro, a będzie zmierzać do osłabienia franka. - Szef SNB Thomas Jordan nieprzypadkowo mówił na swojej konferencji, że jest zaskoczony wzmocnieniem franka, bo powinien być jego zdaniem słabszy" - wskazuje Ryczko. - Dla Szwajcarów taki kurs franka to zabójstwo dla gospodarki - dodaje. - Płyniemy po nieznanych wodach, bo środki wymyślane, by ratować gospodarkę niewiele dają - podsumowuje Piotr Kuczyński. - Czy parę lat temu wymyślilibyśmy ujemne stopy procentowe albo skup rządowych obligacji - pyta.

Oglądaj raport specjalny o sytuacji z drogim frankiem. Tylko w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 2.0) | January

Pozostałe wiadomości

Chiny i Stany Zjednoczone ogłosiły 90-dniowe zawieszenie broni w wojnie handlowej. Cła na wzajemny import mają zostać obniżone o 115 punktów procentowych. Pekin zobowiązał się także do zniesienia pozataryfowych środków odwetowych. Porozumienie jest efektem dwustronnych rozmów w Genewie.

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Źródło:
Reuters, PAP

Udało się nabyć ponad 50 procent obszaru objętego decyzją lokalizacyjną dla lotniska i zachodniej części węzła kolejowego - napisała spółka Centralny Port Komunikacyjny w oświadczeniu.

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Nissan, zmagający się z pogarszającymi się wynikami finansowymi, planuje dodatkową redukcję zatrudnienia o ponad 10 tysięcy osób na całym świecie - poinformował w poniedziałek japoński nadawca NHK, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Firma nie potwierdziła doniesień.

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Źródło:
PAP

Poczta Polska i Żabka zawarły umowę wedle której ma dojść do "integracji technologicznej" obu spółek. Nowy model komunikacji nie wpłynie na klienta, a wszystkie dotychczasowe procesy związane z nadawaniem i odbieraniem przesyłek będą realizowane w taki sam sposób jak dotychczas.

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że podpisze w poniedziałek rozporządzenie obniżające o 30-80 procent ceny leków wydawanych na receptę. Jak przekazał Trump będzie to "jeden z najważniejszych dekretów wykonawczych w historii naszego kraju".

Trump podpisze "jeden z najważniejszych dekretów w historii kraju"

Trump podpisze "jeden z najważniejszych dekretów w historii kraju"

Źródło:
PAP

Łączne cła USA wynoszące 145 procent na większość chińskich importów zostaną obniżone do 30 procent do 14 maja, podczas gdy chińskie cła wynoszące 125 procent na towary amerykańskie zostaną obniżone do 10 procent - wynika z komunikatu opublikowanego po spotkaniu w Genewie. Giełdy w Europie wystrzeliły, dolar się umacnia.

Giełdy wystrzeliły w górę

Giełdy wystrzeliły w górę

Źródło:
PAP

Zadłużenie branży przemysłowej sięgnęło już 1,27 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 164 miliony złotych w ciągu roku - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Na pogorszenie wyników wpłynęła między innymi wojna gospodarcza Donalda Trumpa, która "wywołała dużą niepewność w Unii Europejskiej".

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie spółki, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom: Rawag oraz Carlsberg - poinformował w poniedziałek UOKiK. Obie firmy nie kwestionowały ustaleń Urzędu i zapłaciły nałożone kary. Łącznie doszło do opóźnienia w 2 842 transakcjach handlowych.

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Źródło:
PAP

Naciągacze i przestępcy pod przykrywką oferowanego wsparcia wykorzystują seniorów, zawierając z nimi niekorzystne umowy. Problem narósł zwłaszcza w ostatnich latach - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

Źródło:
PAP

W piątek rano urzędnicy portu na zachodnim wybrzeżu USA opowiedzieli CNN o zaskakującym widoku: w ciągu ostatnich 12 godzin z Chin nie wypłynął ani jeden statek towarowy z towarami do dwóch głównych portów na zachodnim wybrzeżu. To się nie zdarzyło od czasu pandemii.

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Źródło:
CNN

Google zgodziło się zapłacić 1,375 miliarda dolarów w ramach wstępnej ugody zawartej ze stanem Teksas w związku z zarzutami o naruszenie prywatności danych użytkowników - poinformował w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

Źródło:
Reuters

Elizabeth Holmes przebywa w więzieniu za oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej firmy Theranos. Obiecywała rewolucję w badaniach krwi, ale z obietnic nic nie wyszło i odsiaduje 11-letni wyrok. W międzyczasie Billy Evans jej partner zakłada własną firmę i składa podobne obietnice.

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Źródło:
"New York Times"

W kwietniu 2025 roku do Polski przywieziono 87 612 używanych pojazdów o masie do 3,5 tony. Jak podaje IBRM Samar stanowi to wzrost o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 12,04 lat. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami z USA i Kanady.

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Źródło:
PAP

Podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i "wielkie postępy" - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę.

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

Źródło:
PAP

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Polska XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 milionów koron, czyli około 7 milionów złotych. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Źródło:
PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 maja 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP