Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Najbogatsi władcy w historiiwellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Dziennikarze magazynu zrobili coś, co wydawałoby się niemożliwe - ranking grupuje bowiem osoby żyjące w różnych czasach, różnych systemach ekonomicznych i politycznych. Oto ich subiektywny ranking najbogatszych ludzi w historii.

1. Mansa Musa 1280-1337, Mali

Majątek: "większy niż ktokolwiek mógłby opisać". "Time" pisze, że nie da się opisać ani porównać do niczego jego bogactwa.

Mansa Musa, król Timbuktu, jest często określany jako najbogatsza osoba w historii. Według profesora historii z Ferrum College Richarda Smitha, królestwo, któremu przewodził Musa było prawdopodobnie największym producentem złota na świecie. I to w czasie, gdy popyt na złoto był ogromny. Nie sposób jednak ocenić dokładnie skali jego bogactwa. Świadectwa historyczne są skąpe, a te źródła, które istnieją, nie pozwalają na dokonanie dokładnych szacunków. Niektóre historyczne opowieści mówią, że podczas swojej słynnej pielgrzymki do Mekki Musa wydawał pieniądze tak obficie, że spowodował kryzys walutowy w... Egipcie. W relacjach pojawiały się wzmianki o wielbłądach niosących setki kilogramów złota. Podobno armia Musy składała się z 200 tys. osób. - Bogactwo Musy było tak ogromne, że ludzie z trudem je opisywali. Są obrazy pokazujące, jak siedząc na złotym tronie, trzyma w jednym ręku berło ze złota, a w drugim złoty kubek. Na głowie ma złotą koronę - podkreśla Rudolph Ware, profesor historii na Uniwersytecie w Michigan.

2. Cesarz Oktawian August, 63 rok p.n.e. - 14 n.e., Imperium Rzymskie

Majątek: 4,6 bilionów dolarów Oktawian August był nie tylko cesarzem imperium, którego produkcja gospodarcza stanowiła 25-30 proc. światowej produkcji. Według profesora uniwersytetu Stanford Iana Morrisa, August zgromadził majątek równy jednej piątek gospodarki swojego imperium. Ta fortuna może być warta ok. 4,6 bln dolarów. - Przez chwilę był on właścicielem całego Egiptu. To trudne do przebicia - zaznacza historyk.

3. Cesarz Shanzong z dynastii Song, Chiny - lata 1048-1085

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 30 proc. światowej produkcji.

Dynastia Song była jedną z najpotężniejszych pod względem gospodarczym w historii. Według prof. Ronalda A. Edwardsa, historyka z Tamkang University, w swoim szczytowym okresie produkcja gospodarcza Chin wówczas stanowiła od 25 do 30 proc. produkcji gospodarczej na świecie. Historyk zaznacza, że bogactwo imperium brało się z głównie z innowacji technologicznych i umiejętności skutecznego poboru podatków, daleko większych niż wówczas w Europie. Profesor zauważa, że scentralizowany system władzy w Chinach sprzyjał kontrolowaniu gospodarki.

Cesarz Shenzong z dynastii SongNational Palace Museum, Taipei domena publiczna Wikipedia

4. Akbar I, Indie - 1542-1605

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 25 proc. światowej produkcji.

Jak cesarz dynastii Mogołów Akbar kontrolował imperium, które generowało jedną czwartą światowej produkcji gospodarczej. Jeden z historyków ocenił, że PKB Indii pod rządami Akbara był porównywalny do osiąganego przez elżbietańską Anglię. Ówczesne elity Indii były jednak znacznie bogatsze od swoich odpowiedników na Zachodzie. Mongolska dynastia była wyjątkowo skuteczna w "wyciąganiu" bogactwa od mieszkańców imperium.

Akbar I władca Indiidomena publiczna Wikipedia

5. Józef Stalin, ZSRR, 1878-1953

Majątek: całkowita kontrola nad narodem z niemal 10 proc. światowego PKB.

Jak czytamy, Stalin należy do rzadkich postaci w historii gospodarczej: jako dyktator kontrolował też w pełni jedną z największych gospodarek na świecie. "I choć jest niemal niemożliwe oddzielenie bogactwa Stalina od bogactwa ZSRR, połączenie jego unikalnej siły i pełnej kontroli nad ZSRR skłania wielu ekonomistów do zaliczenia go do najbogatszych ludzi wszech czasów" - pisze "Time". I dodaje, że ich logikę wspierają dane OECD, które pokazują, że w 1950 roku, trzy lata przed śmiercią Stalina, ZSRR wytwarzał 9,5 proc. światowej produkcji gospodarczej. Gdyby do oceny wykorzystać obecne kryteria, produkcja ta stanowiłaby ekwiwalent 7,5 bln dolarów.

Józef Stalindomena publiczna Wikipedia

6. Andrew Carnegie, USA - 1835-1919

Majątek: 372 mld dolarów.

Choć w USA to rodzina Rockefellerów niemal od zawsze dzierży palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych, to przebić może ją Andrew Carnegie. Szkocki imigrant, który w 1901 roku sprzedał swoją firmę U.S. Steel bankowi J.P. Morgan za 480 mln dolarów. Kwota ta równa jest ok. 2 proc. amerykańskiego PKB. W 2014 roku ten majątek to ekwiwalent 372 mld dolarów.

Andrew CarnegiePopular Science Monthly domena publiczna Wikipedia

7. John D. Rockefeller, USA - 1839-1937

Majątek: 341 mld dolarów.

Rockefeller zaczął inwestować w przemysł naftowy w 1863 roku. W 1880 jego firma - Standard Oil kontrolowała 90 proc. amerykańskiej produkcji ropy. Według danych podatkowych z 1918 roku zwrot podatkowy Rockefellera z tego roku wynosił 1,5 mld dolarów. Jego fortuna wówczas szacowana była na 2 proc. amerykańskiego PKB. Obecnie będzie to mniej więcej 341 mld dolarów.

John D. Rockefellerdomena publiczna Wikipedia

8. Alan Rufus, Anglia 1040-1093

Majątek: 194 mld dolarów.

To bratanek Wilhelma Zdobywcy. Dołączył do wuja podczas jednego z jego podbojów. Kiedy umierał, miał majątek warty 11 tys. funtów. To 7 proc. ówczesnego PKB Anglii. Dziś to kwota 194 mld dolarów.

Alan Rufus

9. Bill Gates, USA

Majątek: 78,9 mld dolarów.

To najbogatszy żyjący dziś człowiek na świecie. "Forbes" szacuje majątek założyciela Microsoftu na 78,9 mld dolarów. To o 8 mld dolarów więcej niż majątek Amancio Ortegi, drugiego na liście najbogatszych, założyciela firmy Zara.

Bill Gateswww.dts-nachrichtenagentur.de Wikipedia

10. Czyngis-chan, władca Mongolii - 1162-1227

Majątek: wiele ziemi i niewiele więcej.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych przywódców wojskowych w historii. Jako władca imperium mongolskiego, kontrolował największe terytorium na świecie. Badacze podkreślają jednak, że mimo wielkiej władzy, Czyngis-chan nie gromadził osobistego bogactwa. Ale jego hojność była jednym z kluczy jego sukcesu. Nie budował pałaców dla siebie ani świątyń. Urodził się w jurcie i zmarł w jurcie. Został pochowany jak zwykła osoba.

Czyngis-chandomena publiczna Wikipedia

Autor: mn / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: wellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP