Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Najbogatsi władcy w historiiwellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Dziennikarze magazynu zrobili coś, co wydawałoby się niemożliwe - ranking grupuje bowiem osoby żyjące w różnych czasach, różnych systemach ekonomicznych i politycznych. Oto ich subiektywny ranking najbogatszych ludzi w historii.

1. Mansa Musa 1280-1337, Mali

Majątek: "większy niż ktokolwiek mógłby opisać". "Time" pisze, że nie da się opisać ani porównać do niczego jego bogactwa.

Mansa Musa, król Timbuktu, jest często określany jako najbogatsza osoba w historii. Według profesora historii z Ferrum College Richarda Smitha, królestwo, któremu przewodził Musa było prawdopodobnie największym producentem złota na świecie. I to w czasie, gdy popyt na złoto był ogromny. Nie sposób jednak ocenić dokładnie skali jego bogactwa. Świadectwa historyczne są skąpe, a te źródła, które istnieją, nie pozwalają na dokonanie dokładnych szacunków. Niektóre historyczne opowieści mówią, że podczas swojej słynnej pielgrzymki do Mekki Musa wydawał pieniądze tak obficie, że spowodował kryzys walutowy w... Egipcie. W relacjach pojawiały się wzmianki o wielbłądach niosących setki kilogramów złota. Podobno armia Musy składała się z 200 tys. osób. - Bogactwo Musy było tak ogromne, że ludzie z trudem je opisywali. Są obrazy pokazujące, jak siedząc na złotym tronie, trzyma w jednym ręku berło ze złota, a w drugim złoty kubek. Na głowie ma złotą koronę - podkreśla Rudolph Ware, profesor historii na Uniwersytecie w Michigan.

2. Cesarz Oktawian August, 63 rok p.n.e. - 14 n.e., Imperium Rzymskie

Majątek: 4,6 bilionów dolarów Oktawian August był nie tylko cesarzem imperium, którego produkcja gospodarcza stanowiła 25-30 proc. światowej produkcji. Według profesora uniwersytetu Stanford Iana Morrisa, August zgromadził majątek równy jednej piątek gospodarki swojego imperium. Ta fortuna może być warta ok. 4,6 bln dolarów. - Przez chwilę był on właścicielem całego Egiptu. To trudne do przebicia - zaznacza historyk.

3. Cesarz Shanzong z dynastii Song, Chiny - lata 1048-1085

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 30 proc. światowej produkcji.

Dynastia Song była jedną z najpotężniejszych pod względem gospodarczym w historii. Według prof. Ronalda A. Edwardsa, historyka z Tamkang University, w swoim szczytowym okresie produkcja gospodarcza Chin wówczas stanowiła od 25 do 30 proc. produkcji gospodarczej na świecie. Historyk zaznacza, że bogactwo imperium brało się z głównie z innowacji technologicznych i umiejętności skutecznego poboru podatków, daleko większych niż wówczas w Europie. Profesor zauważa, że scentralizowany system władzy w Chinach sprzyjał kontrolowaniu gospodarki.

Cesarz Shenzong z dynastii SongNational Palace Museum, Taipei domena publiczna Wikipedia

4. Akbar I, Indie - 1542-1605

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 25 proc. światowej produkcji.

Jak cesarz dynastii Mogołów Akbar kontrolował imperium, które generowało jedną czwartą światowej produkcji gospodarczej. Jeden z historyków ocenił, że PKB Indii pod rządami Akbara był porównywalny do osiąganego przez elżbietańską Anglię. Ówczesne elity Indii były jednak znacznie bogatsze od swoich odpowiedników na Zachodzie. Mongolska dynastia była wyjątkowo skuteczna w "wyciąganiu" bogactwa od mieszkańców imperium.

Akbar I władca Indiidomena publiczna Wikipedia

5. Józef Stalin, ZSRR, 1878-1953

Majątek: całkowita kontrola nad narodem z niemal 10 proc. światowego PKB.

Jak czytamy, Stalin należy do rzadkich postaci w historii gospodarczej: jako dyktator kontrolował też w pełni jedną z największych gospodarek na świecie. "I choć jest niemal niemożliwe oddzielenie bogactwa Stalina od bogactwa ZSRR, połączenie jego unikalnej siły i pełnej kontroli nad ZSRR skłania wielu ekonomistów do zaliczenia go do najbogatszych ludzi wszech czasów" - pisze "Time". I dodaje, że ich logikę wspierają dane OECD, które pokazują, że w 1950 roku, trzy lata przed śmiercią Stalina, ZSRR wytwarzał 9,5 proc. światowej produkcji gospodarczej. Gdyby do oceny wykorzystać obecne kryteria, produkcja ta stanowiłaby ekwiwalent 7,5 bln dolarów.

Józef Stalindomena publiczna Wikipedia

6. Andrew Carnegie, USA - 1835-1919

Majątek: 372 mld dolarów.

Choć w USA to rodzina Rockefellerów niemal od zawsze dzierży palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych, to przebić może ją Andrew Carnegie. Szkocki imigrant, który w 1901 roku sprzedał swoją firmę U.S. Steel bankowi J.P. Morgan za 480 mln dolarów. Kwota ta równa jest ok. 2 proc. amerykańskiego PKB. W 2014 roku ten majątek to ekwiwalent 372 mld dolarów.

Andrew CarnegiePopular Science Monthly domena publiczna Wikipedia

7. John D. Rockefeller, USA - 1839-1937

Majątek: 341 mld dolarów.

Rockefeller zaczął inwestować w przemysł naftowy w 1863 roku. W 1880 jego firma - Standard Oil kontrolowała 90 proc. amerykańskiej produkcji ropy. Według danych podatkowych z 1918 roku zwrot podatkowy Rockefellera z tego roku wynosił 1,5 mld dolarów. Jego fortuna wówczas szacowana była na 2 proc. amerykańskiego PKB. Obecnie będzie to mniej więcej 341 mld dolarów.

John D. Rockefellerdomena publiczna Wikipedia

8. Alan Rufus, Anglia 1040-1093

Majątek: 194 mld dolarów.

To bratanek Wilhelma Zdobywcy. Dołączył do wuja podczas jednego z jego podbojów. Kiedy umierał, miał majątek warty 11 tys. funtów. To 7 proc. ówczesnego PKB Anglii. Dziś to kwota 194 mld dolarów.

Alan Rufus

9. Bill Gates, USA

Majątek: 78,9 mld dolarów.

To najbogatszy żyjący dziś człowiek na świecie. "Forbes" szacuje majątek założyciela Microsoftu na 78,9 mld dolarów. To o 8 mld dolarów więcej niż majątek Amancio Ortegi, drugiego na liście najbogatszych, założyciela firmy Zara.

Bill Gateswww.dts-nachrichtenagentur.de Wikipedia

10. Czyngis-chan, władca Mongolii - 1162-1227

Majątek: wiele ziemi i niewiele więcej.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych przywódców wojskowych w historii. Jako władca imperium mongolskiego, kontrolował największe terytorium na świecie. Badacze podkreślają jednak, że mimo wielkiej władzy, Czyngis-chan nie gromadził osobistego bogactwa. Ale jego hojność była jednym z kluczy jego sukcesu. Nie budował pałaców dla siebie ani świątyń. Urodził się w jurcie i zmarł w jurcie. Został pochowany jak zwykła osoba.

Czyngis-chandomena publiczna Wikipedia

Autor: mn / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: wellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Pozostałe wiadomości

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP