Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Najbogatsi władcy w historiiwellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Dziennikarze magazynu zrobili coś, co wydawałoby się niemożliwe - ranking grupuje bowiem osoby żyjące w różnych czasach, różnych systemach ekonomicznych i politycznych. Oto ich subiektywny ranking najbogatszych ludzi w historii.

1. Mansa Musa 1280-1337, Mali

Majątek: "większy niż ktokolwiek mógłby opisać". "Time" pisze, że nie da się opisać ani porównać do niczego jego bogactwa.

Mansa Musa, król Timbuktu, jest często określany jako najbogatsza osoba w historii. Według profesora historii z Ferrum College Richarda Smitha, królestwo, któremu przewodził Musa było prawdopodobnie największym producentem złota na świecie. I to w czasie, gdy popyt na złoto był ogromny. Nie sposób jednak ocenić dokładnie skali jego bogactwa. Świadectwa historyczne są skąpe, a te źródła, które istnieją, nie pozwalają na dokonanie dokładnych szacunków. Niektóre historyczne opowieści mówią, że podczas swojej słynnej pielgrzymki do Mekki Musa wydawał pieniądze tak obficie, że spowodował kryzys walutowy w... Egipcie. W relacjach pojawiały się wzmianki o wielbłądach niosących setki kilogramów złota. Podobno armia Musy składała się z 200 tys. osób. - Bogactwo Musy było tak ogromne, że ludzie z trudem je opisywali. Są obrazy pokazujące, jak siedząc na złotym tronie, trzyma w jednym ręku berło ze złota, a w drugim złoty kubek. Na głowie ma złotą koronę - podkreśla Rudolph Ware, profesor historii na Uniwersytecie w Michigan.

2. Cesarz Oktawian August, 63 rok p.n.e. - 14 n.e., Imperium Rzymskie

Majątek: 4,6 bilionów dolarów Oktawian August był nie tylko cesarzem imperium, którego produkcja gospodarcza stanowiła 25-30 proc. światowej produkcji. Według profesora uniwersytetu Stanford Iana Morrisa, August zgromadził majątek równy jednej piątek gospodarki swojego imperium. Ta fortuna może być warta ok. 4,6 bln dolarów. - Przez chwilę był on właścicielem całego Egiptu. To trudne do przebicia - zaznacza historyk.

3. Cesarz Shanzong z dynastii Song, Chiny - lata 1048-1085

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 30 proc. światowej produkcji.

Dynastia Song była jedną z najpotężniejszych pod względem gospodarczym w historii. Według prof. Ronalda A. Edwardsa, historyka z Tamkang University, w swoim szczytowym okresie produkcja gospodarcza Chin wówczas stanowiła od 25 do 30 proc. produkcji gospodarczej na świecie. Historyk zaznacza, że bogactwo imperium brało się z głównie z innowacji technologicznych i umiejętności skutecznego poboru podatków, daleko większych niż wówczas w Europie. Profesor zauważa, że scentralizowany system władzy w Chinach sprzyjał kontrolowaniu gospodarki.

Cesarz Shenzong z dynastii SongNational Palace Museum, Taipei domena publiczna Wikipedia

4. Akbar I, Indie - 1542-1605

Majątek: PKB imperium stanowiło blisko 25 proc. światowej produkcji.

Jak cesarz dynastii Mogołów Akbar kontrolował imperium, które generowało jedną czwartą światowej produkcji gospodarczej. Jeden z historyków ocenił, że PKB Indii pod rządami Akbara był porównywalny do osiąganego przez elżbietańską Anglię. Ówczesne elity Indii były jednak znacznie bogatsze od swoich odpowiedników na Zachodzie. Mongolska dynastia była wyjątkowo skuteczna w "wyciąganiu" bogactwa od mieszkańców imperium.

Akbar I władca Indiidomena publiczna Wikipedia

5. Józef Stalin, ZSRR, 1878-1953

Majątek: całkowita kontrola nad narodem z niemal 10 proc. światowego PKB.

Jak czytamy, Stalin należy do rzadkich postaci w historii gospodarczej: jako dyktator kontrolował też w pełni jedną z największych gospodarek na świecie. "I choć jest niemal niemożliwe oddzielenie bogactwa Stalina od bogactwa ZSRR, połączenie jego unikalnej siły i pełnej kontroli nad ZSRR skłania wielu ekonomistów do zaliczenia go do najbogatszych ludzi wszech czasów" - pisze "Time". I dodaje, że ich logikę wspierają dane OECD, które pokazują, że w 1950 roku, trzy lata przed śmiercią Stalina, ZSRR wytwarzał 9,5 proc. światowej produkcji gospodarczej. Gdyby do oceny wykorzystać obecne kryteria, produkcja ta stanowiłaby ekwiwalent 7,5 bln dolarów.

Józef Stalindomena publiczna Wikipedia

6. Andrew Carnegie, USA - 1835-1919

Majątek: 372 mld dolarów.

Choć w USA to rodzina Rockefellerów niemal od zawsze dzierży palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych, to przebić może ją Andrew Carnegie. Szkocki imigrant, który w 1901 roku sprzedał swoją firmę U.S. Steel bankowi J.P. Morgan za 480 mln dolarów. Kwota ta równa jest ok. 2 proc. amerykańskiego PKB. W 2014 roku ten majątek to ekwiwalent 372 mld dolarów.

Andrew CarnegiePopular Science Monthly domena publiczna Wikipedia

7. John D. Rockefeller, USA - 1839-1937

Majątek: 341 mld dolarów.

Rockefeller zaczął inwestować w przemysł naftowy w 1863 roku. W 1880 jego firma - Standard Oil kontrolowała 90 proc. amerykańskiej produkcji ropy. Według danych podatkowych z 1918 roku zwrot podatkowy Rockefellera z tego roku wynosił 1,5 mld dolarów. Jego fortuna wówczas szacowana była na 2 proc. amerykańskiego PKB. Obecnie będzie to mniej więcej 341 mld dolarów.

John D. Rockefellerdomena publiczna Wikipedia

8. Alan Rufus, Anglia 1040-1093

Majątek: 194 mld dolarów.

To bratanek Wilhelma Zdobywcy. Dołączył do wuja podczas jednego z jego podbojów. Kiedy umierał, miał majątek warty 11 tys. funtów. To 7 proc. ówczesnego PKB Anglii. Dziś to kwota 194 mld dolarów.

Alan Rufus

9. Bill Gates, USA

Majątek: 78,9 mld dolarów.

To najbogatszy żyjący dziś człowiek na świecie. "Forbes" szacuje majątek założyciela Microsoftu na 78,9 mld dolarów. To o 8 mld dolarów więcej niż majątek Amancio Ortegi, drugiego na liście najbogatszych, założyciela firmy Zara.

Bill Gateswww.dts-nachrichtenagentur.de Wikipedia

10. Czyngis-chan, władca Mongolii - 1162-1227

Majątek: wiele ziemi i niewiele więcej.

Jest jednym z najbardziej utytułowanych przywódców wojskowych w historii. Jako władca imperium mongolskiego, kontrolował największe terytorium na świecie. Badacze podkreślają jednak, że mimo wielkiej władzy, Czyngis-chan nie gromadził osobistego bogactwa. Ale jego hojność była jednym z kluczy jego sukcesu. Nie budował pałaców dla siebie ani świątyń. Urodził się w jurcie i zmarł w jurcie. Został pochowany jak zwykła osoba.

Czyngis-chandomena publiczna Wikipedia

Autor: mn / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: wellcomeimages.org/indexplus/image/V0009110.html CC BY SA Wikipedia, domena publiczna Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Pracownicy banków będą mogli zweryfikować osoby okazujące dowód dzięki dostępowi do rejestru zdjęć dowodów osobistych - podaje resort cyfryzacji, powołując się na przyjęty przez rząd projekt. Nie będzie też konieczności informowania banków czy SKOK-ów o wymianie dowodu.

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Zmiany w sprawie dowodów osobistych. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Microsoft szykuje się do zwolnienia siedmiu tysięcy pracowników - podaje CNBC. Redukcje obejmą osoby zatrudnione we wszystkich zespołach firmy, niezależnie od działu czy regionu, w którym pracują.

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Gigant szykuje zwolnienia. Tysiące osób stracą pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na zakup ponad siedmiuset tysięcy urządzeń, głównie laptopów, które trafią do szkół w nowym roku szkolnym - poinformował resort. Kupiony sprzęt nie zostanie przekazany na własność uczniów.

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Wielki rządowy przetarg. "Mówimy o ponad 735 tysiącach urządzeń"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że USA zniosą sankcje na Syrię i znormalizują relacje z jej nowym rządem. Biały Dom potwierdził, że w środę Trump spotka się z tymczasowym prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą, który niegdyś był dowódcą Al-Kaidy i spędził pięć lat w amerykańskich więzieniach w Iraku.

"Zaskakujący" ruch Trumpa

"Zaskakujący" ruch Trumpa

Źródło:
PAP

Agencja prasowa AFP podała, że sieć sklepów Marks & Spencer padła ofiarą cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów. Firma poinformowała, że nie można obecnie robić zakupów online ani używać niektórych metod płatności.

Atak na znaną sieć handlową

Atak na znaną sieć handlową

Źródło:
PAP

Nissan zlikwiduje 11 tysięcy miejsc pracy i zamknie siedem fabryk z powodu spadającej sprzedaży - podał portal stacji BBC. Firma ze względu na potrzebę cięcia wydatków, zrezygnowała też z planów budowy fabryki aut elektrycznych i akumulatorów w Japonii.

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Zwolnienia i zamykanie fabryk. Producent aut w tarapatach

Źródło:
BBC

Kwestia uruchomieniu bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji ma się wyjaśnić w najbliższych dniach - przekazał we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. - Musimy to wiedzieć do końca maja - zaznaczył.

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Pociąg do Chorwacji pod znakiem zapytania. Nowe informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozwój sensorów zmierza w tym kierunku, by percepcja elementów, które nazywamy sztuczną inteligencją, miała kontakt ze światem, czyli możliwość odczuwania - stwierdził w programie "Techpospolita" w TVN24+ profesor Ryszard Tadeusiewicz, autor ponad stu książek o sztucznej inteligencji. Jak dodał, AI "może być bogate w wiele rzeczy, ale nie uczucia".

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

"Sztuczna inteligencja może być bogata w wiele rzeczy, ale nie uczucia"

Źródło:
TVN24+

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii czarnej liściastej herbaty marki Loyd. W produkcie wykryto przekroczenie poziomu pestycydu antrachinon. Sanepid podkreśla, że konsumenci nie powinni spożywać partii wskazanych w komunikacie.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie herbaty wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Honda przewiduje 59-procentowy spadek zysku w bieżącym roku finansowym i zawiesza plan budowy łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych w Kanadzie - podała Agencja Reutera, podkreślając, że decyzję podjęto z powodu niepewności wywołanej nowymi cłami Donalda Trumpa.

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Dramatyczny spadek zysków. Cła uderzają w japońskiego giganta

Źródło:
Reuters

Sieć marketów budowlanych Castorama planuje restrukturyzację. Zmiany mają objąć nieco ponad dwa procent pracowników firmy, czyli około 260 osób. Jak informuje Bankier.pl, większość z nich będzie mogła zmienić stanowisko, ale kilkadziesiąt osób zostanie bez pracy.

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Zmiany w popularnej sieci sklepów. Kilkadziesiąt osób zagrożonych

Źródło:
tvn24.pl

Zysk netto grupy banku PKO BP wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 2 miliardy 469 milionów złotych. Oznacza to wzrost o niemal 21 procent w ujęciu rocznym - poinformował bank w raporcie kwartalnym.

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Największy bank w Polsce pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Kwiecień był w Chinach kolejnym miesiącem spadku cen. Eksperci wskazują, że to efekt pogarszającej się kondycji gospodarczej Chin, ale to zła informacja także dla reszty świata. - To oznacza, że bardzo tanie chińskie produkty będą mogły jeszcze silniej zalewać światowe rynki - dla tvn24.pl komentuje dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Wszystko tanieje w Chinach. "Zła informacja dla świata"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Hiszpania przeznaczy 1,6 miliona euro na zbadanie możliwości połączenia Europy z Afryką podwodnym tunelem. Pomysł nie jest nowy, bo podobne wysiłki podejmowano już co najmniej od lat 80. XX wieku.

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Tunel łączący Europę i Afrykę coraz bliżej

Źródło:
PAP, "Morocco World News", "Europa Sur"

Google, po niemal dekadzie, odświeżyło ikonę "G" na urządzeniach z iOS oraz Androidem, wprowadzając żywe, płynne kolory - podał portal technologiczny The Verge. Obecnie główne, sześcioliterowe logo firmy, pozostaje bez zmian.

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Google odświeża ikonę. Subtelna zmiana 

Źródło:
9to5google.com, theverge.com

Ministerstwo Finansów sięga po tak zwaną poduszkę płynnościową, zabezpieczającą płynność budżetu państwa. Może to być spowodowane rosnącym deficytem budżetowym, na co wskazuje wysoka podaż obligacji skarbowych - przekazał "Puls Biznesu".

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Rząd sięgnął po zapasy. Poduszka płynnościowa topnieje

Źródło:
PAP

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Watykan zarejestrował 150-procentowy wzrost liczby cyberataków. To właśnie przed nimi nowo wybranego papieża broni grupa "Vatican CyberVolunteers" założona w 2022 roku. Zrzesza około 90 ochotników z całego świata, profesjonalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, z czego tylko połowa to katolicy.

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Źródło:
Politico

- W wojnach taryfowych i handlowych nie ma zwycięzców. Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji – powiedział chiński przywódca Xi Jinping w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu zawarcia tymczasowego zawieszenia broni w sprawie ceł w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

"Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji". Prezydent Chin zabrał głos

Źródło:
CNN

Giełdy światowe zanotowały w poniedziałek wzrosty po tym, jak USA i Chiny zgodziły się na obniżkę wysokich ceł na co najmniej 90 dni. Porozumienie zahamowało wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata, która podsyca obawy o globalną recesję.

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Ulga z cieniem niepewności. Światowe giełdy w górę

Źródło:
PAP

Dzięki memecoinom $TRUMP i $MELANIA "prezydent USA jest de facto na sprzedaż", a kryptowaluty Donalda Trumpa są wykorzystywane do "bezczelnej korupcji" - uważa noblista Paul Krugman. Tymczasem dziennik "New York Times" podsumował w poniedziałek, że zakup prezydenckich kryptowalut nie opłacił się wielu inwestorom. Z kolei magazyn "Wired" opisuje, że przywódca USA stworzył mechanizm, który nazwano "zapłać-za-dostęp".

"Prezydent USA jest de facto na sprzedaż". Noblista o działaniach prezydenta

"Prezydent USA jest de facto na sprzedaż". Noblista o działaniach prezydenta

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek zmuszenie państw Unii Europejskiej i innych krajów do płacenia wyższych cen za leki amerykańskich koncernów. Obniżone mają być jednocześnie stawki w Stanach Zjednoczonych. Trump ocenił przy tym, że UE jest "paskudniejsza" od Chin, jeśli chodzi o handel.

Trump: zmuszę państwa Unii do płacenia wyższych cen

Trump: zmuszę państwa Unii do płacenia wyższych cen

Źródło:
PAP

Priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest ukończenie prac nad unijnym programem 150 miliardów euro pożyczek na zbrojenia, najlepiej jeszcze w maju - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister finansów Andrzej Domański. Według unijnego źródła przełomowy będzie szczyt z Wielką Brytanią 19 maja.

Potężny unijny program. Minister o "priorytecie" polskiej prezydencji

Potężny unijny program. Minister o "priorytecie" polskiej prezydencji

Źródło:
PAP

Kwestia rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany została zawieszona na skutek skargi złożonej do czeskiego sądu i do Komisji Europejskiej przez francuską firmę EDF, która przegrała przetarg. Rzecznik KE przekazał, że instytucja ta ma zastrzeżenia do wyłonienia południowokoreańskiej firmy KHNP.

Rozbudowa elektrowni wstrzymana. Sąsiad Polski ma problem

Rozbudowa elektrowni wstrzymana. Sąsiad Polski ma problem

Źródło:
PAP

Kolejne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić raczej dopiero w czwartym kwartale 2025 roku i byłby to początek cyklu cięć stóp w drobnych krokach – powiedział dziennikarzom członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski. Dodał, że w czerwcu Rada będzie dyskutować nad obniżeniem oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej.

"Dzisiaj mamy już nowy świat". Członek RPP o stopach procentowych

"Dzisiaj mamy już nowy świat". Członek RPP o stopach procentowych

Źródło:
PAP

Udało się nabyć ponad 50 procent obszaru objętego decyzją lokalizacyjną dla lotniska i zachodniej części węzła kolejowego - napisała spółka Centralny Port Komunikacyjny w oświadczeniu.

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Nissan, zmagający się z pogarszającymi się wynikami finansowymi, planuje dodatkową redukcję zatrudnienia o ponad 10 tysięcy osób na całym świecie - poinformował w poniedziałek japoński nadawca NHK, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Firma nie potwierdziła doniesień.

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem czajników, które można było kupić w sklepach Aldi. Komunikat w tej sprawie wydała także sieć handlowa.

Produkty wycofane z popularnej sieci. "Prosimy o niezwłoczny zwrot"

Produkty wycofane z popularnej sieci. "Prosimy o niezwłoczny zwrot"

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska i Żabka zawarły umowę wedle której ma dojść do "integracji technologicznej" obu spółek. Nowy model komunikacji nie wpłynie na klienta, a wszystkie dotychczasowe procesy związane z nadawaniem i odbieraniem przesyłek będą realizowane w taki sam sposób jak dotychczas.

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Źródło:
PAP

Chiny i Stany Zjednoczone ogłosiły 90-dniowe zawieszenie broni w wojnie handlowej. Cła na wzajemny import mają zostać obniżone o 115 punktów procentowych. Pekin zobowiązał się także do zniesienia pozataryfowych środków odwetowych. Porozumienie jest efektem dwustronnych rozmów w Genewie.

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Źródło:
Reuters, PAP

Zadłużenie branży przemysłowej sięgnęło już 1,27 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 164 miliony złotych w ciągu roku - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Na pogorszenie wyników wpłynęła między innymi wojna gospodarcza Donalda Trumpa, która "wywołała dużą niepewność w Unii Europejskiej".

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie spółki, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom: Rawag oraz Carlsberg - poinformował w poniedziałek UOKiK. Obie firmy nie kwestionowały ustaleń Urzędu i zapłaciły nałożone kary. Łącznie doszło do opóźnienia w 2 842 transakcjach handlowych.

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Źródło:
PAP