Coraz więcej Polaków rezygnuje z zakupu własnego mieszkania. Zamiast tego decydują się na wynajem, a rynek rozwija się dynamicznie. Eksperci przypominają zasady, które warto stosować, by najem był korzystny dla obu stron.
1. Bez pośredników
Jeżeli ktoś decyduje się na pomoc pośredników w wynajęciu mieszkania, należy znaleźć takiego doradcę, który pobiera prowizję dopiero w przypadku podpisania umowy najmu.
"Należy wystrzegać się „pomocy” firm, które oferują kontakty do właścicieli za opłatą. Jeśli już ktoś postanawia szukać mieszkania z pomocą pośrednika, to powinien płacić za sukces, a więc dopiero wtedy, gdy umowa najmu zostanie podpisana" - napisano.
2. Z kim podpisujesz umowę
Przy podpisywaniu umowy najmu ważne jest, żeby obie strony znały swoją tożsamość. Przed sporządzeniem dokumentów warto okazać sobie nawzajem dowody osobiste. Osoby, która występuje w imieniu właściciela, powinna legitymować się upoważnieniem.
Najemca powinien zorientować się też, czy podpisuje umowę z właścicielem nieruchomości. Taką informację łatwo odczytać z księgi wieczystej - znajduje się w II dziale księgi.
"Z drugiej strony wynajmujący powinien zadbać o to, aby wszyscy przyszli najemcy byli stronami umów – łatwiej będzie mógł wtedy dochodzić swoich praw na wypadek konfliktu" - przypomina Open Finance.
Przed podpisaniem warto przeprowadzić tzw. selekcję. Jak zauważają analitycy, dobór kandydatów pod względem zawodu, wysokości zarobków staje się coraz bardziej popularny. Ma na celu m.in. uniknięcie sytuacji, w których osoba nie płaci w terminie czynszu za lokal.
3. Umowa
Umowa jest koniecznym elementem najmu - oceniają eksperci. Dokument powinien być sporządzony na piśmie. Powinny się w nim znaleźć m.in. prawa i obowiązki jednej i drugiej strony, wysokość czynszu, oddzielona od opłat za media i administracyjnych. "Właściciel powinien ponadto o takie rozdzielenie opłat zadbać, jeśli płaci podatek na zasadach ryczałtu (dzięki temu odda fiskusowi mniej)" - przypomniano.
"Bezwzględnie częścią umowy musi być też protokół zdawczo-odbiorczy. Chodzi o dokładny opis stanu każdego z pokoi i jego wyposażenia. Dokument taki, wsparty zdjęciami i spisanymi stanami liczników, pozwoli uniknąć konfliktów przy okazji rozliczeń opłat za media oraz kaucji przy okazji zakończenia umowy" - doradzają eksperci.
4. Bez obaw o najem okazjonalny?
Rośnie popularność najmu okazjonalnego - wynika z komunikatu Open Finance. Szczególnie wśród właścicieli lokali. Chodzi o to, że w przypadku np. zwłoki ze spłatą może dojść do rozwiązania umowy i eksmisji lokatora. W umowie musi być uwzględniony adres na wypadek przymusowej wyprowadzki.
Jak zauważają eksperci, w przypadku, gdy lokator w terminie opłaca czynsz, nie odczuje ewentualnych niedogodności najmu okazjonalnego.
Natomiast bez wątpienia w przypadku konfliktu korzysta właściciel. Dlatego to on - oceniają eksperci - powinien pokryć koszty spisania umowy u notariusza.
5. Zasady
Eksperci doradzają przy okazji podpisywania ustalić kilka podstawowych zasad dotyczących podnajmu, czyli tego, czy lokator będzie mógł udostępniać lokal innym osobom, a jeśli tak - to na jakich warunkach. "Co do zasady trzeba pamiętać, że najemca – o ile umowa nie stanowi inaczej – nie może podnajmować mieszkania" - przypomniano.
Z drugiej strony także właściciel mieszkania nie ma nieograniczonych praw do lokalu, kiedy zamieszkują w nich inne osoby. A to oznacza, że nie może odwiedzać lokatorów, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota. Zwłaszcza pod nieobecność osób.
Konieczne jest też ustalenie zasad dotyczących kaucji i jej rozliczania. To jeden z głównych powodów konfliktu między stronami, stąd warto ją wcześniej uregulować. "Warto w umowie dokładnie opisać, co stanie się z kaucją, gdy najemca odda lokal w stanie niepogorszonym, ale opuści go wcześniej niż wynikałoby to z umowy – na przykład po 6 miesiącach, mimo że umowa została podpisana na rok. Warto pamiętać, że o ile nie zostało to zapisane, właściciel nie ma prawa potrącać żadnych kwot z kaucji z tytułu krótszej umowy" - doradza Open Finance.
Warto także pamiętać, że na lokatorze ciąży obowiązek bieżącego dbania o stan mieszkania. Za to na właścicielu - konieczność dokonywania dużych napraw.
6. Zakończenie i zmiany umowy
O chęci wypowiedzenia umowy albo zmiany jej warunków należy poinformować wcześniej - doradzają eksperci. "Miesiąc czy dwa to minimalny okres – przeważnie zapisany także w umowie – który powinny mieć obie strony, aby przystosować się do zmian" - napisano.
Warto też uregulować w umowie, jak będą wyglądały ostatnie tygodnie najmu. Np. na jakich warunkach właściciel będzie mógł pokazywać mieszkanie przyszłym lokatorom.
Na zakończenie warto wymienić się kontaktami. Przez pierwsze tygodnie po wyprowadzce najprawdopodobniej poczta byłego lokatora będzie trafiała na stary adres.
Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl