Rosnące ceny nie przestraszyły Polaków. Ponad pół miliona transakcji

Źródło:
TVN24 Biznes
Trudniej o kredyt mieszkaniowy
Trudniej o kredyt mieszkaniowyTVN24
wideo 2/4
Trudniej o kredyt mieszkaniowyTVN24

W ubiegłym roku podpisano 562,4 tysiąca aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości - to o 7,1 procent więcej niż rok wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. - Rok 2019 był okresem boomu - wyjaśnił ekspert rynku mieszkaniowego Marcin Krasoń z platformy obido.pl.

W porównaniu z rokiem 2018 największy wzrost liczby aktów notarialnych wystąpił w przypadku sprzedaży działek niezabudowanych (o 16,3 proc.), sprzedaży działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym (o 14,7 proc.) i sprzedaż nieruchomości rolnych (5,6 proc.) - napisano w raporcie GUS.

Największy spadek odnotowano natomiast w przypadku aktów notarialnych dotyczących oddania przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste wraz ze sprzedażą budynku (o 49,9 proc.), sprzedaży prawa użytkowania wieczystego (o 12,7 proc.) oraz sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (o 11,4 proc.) - czytamy.

"Największy udział w ogólnej liczbie transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości stanowiły lokale (w województwach: pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim) oraz nieruchomości niezabudowane (w województwach: podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim" - napisał GUS.

Szacunkowa wielkość obrotu

Jak podał GUS, według danych pozyskanych z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN), w 2019 r. zawarto ponad 481 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości na łączną wartość ponad ok. 126 mld zł.

Wielkość obrotu nieruchomościami - 2019 rokstat.gov.pl

Ceny mieszkań

GUS poinformował, że ceny lokali mieszkalnych w 2019 r. w stosunku do roku poprzedniego wzrosły o 8,7 proc., w tym na rynku pierwotnym - o 6,7 proc. i na rynku wtórnym - o 10,4 proc.

Zmiany cen lokali mieszkalnych - 2019 rokstat.gov.pl

Skąd wynika różnica pomiędzy liczbą aktów notarialnych podawanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a danymi pochodzącymi z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN)? - Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymuje dane bezpośrednio od notariuszy, GUS zaś od starostw powiatowych, które ewidencjonują w RCiWN dane z aktów notarialnych z opóźnieniem od 2 miesięcy do nawet 5 miesięcy od momentu zawarcia aktu notarialnego. Dane GUS pochodzące z RCiWN są według stanu na dzień 25 kwietnia 2020 r. - wyjaśniła w rozmowie z TVN24 Biznes Małgorzata Kaczor, p.o. Naczelnik Wydziału Rynku Nieruchomości w GUS.

Dodała, że "należy mieć też na uwadze, że w okresie marzec-kwiecień 2020 r. dokonywano rejestracji danych w RCiWN z większym opóźnieniem z powodu epidemii koronowirusa, zatem dane GUS nie obejmują informacji ze wszystkich aktów notarialnych zawartych w 2019 r."

GUS dokonał analizy danych w powiatach ze znacznymi spadkami liczby transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości w 2019 r. stosunku do roku poprzedniego i wystąpił do 24 powiatów (w tym 10 miast na prawach powiatu) z prośbą o ponowne przekazanie zbiorów. Dane zaprezentowane w Informacji sygnalnej należy traktować jako dane wstępne, które mogą ulec zmianie w publikacji 'Obrót nieruchomościami w 2019 r.' planowanej na listopad bieżącego roku - poinformowała Kaczor.

Komentarz eksperta

Według Marcia Krasonia, szefa działu PR platformy obido.pl, która zajmuje się analizą pierwotnego rynku mieszkaniowego, rok 2019 był okresem boomu na rynku mieszkaniowym. - Największa sprzedaż jest przy wzroście cen, bo część ludzi myśli, że musi kupić szybko, bo inaczej jeszcze bardziej podrożeje, a część kupuje, bo chce odsprzedać później z zyskiem. A w poprzednim roku ceny mieszkań rosły bardzo dynamicznie, w wielu miastach wzrosty był dwucyfrowe. Z powodu niskich stóp procentowych lokowanie kapitału w lokatach czy obligacjach nie jest korzystne, więc wiele osób inwestuje w nieruchomości. Mieszkanie na wynajem jest popularne od wielu lat - powiedział ekspert w rozmowie z TVN24 Biznes.

Dodał, że "w trakcie lockdownu niewiele się działo, wszystko było pozamykane, więc ludzie nie kupowali mieszkań". - Teraz wszystko się odmraża i odradza się też popyt na mieszkania. Ale wciąż powoli, w trzecim kwartale spadek będzie wciąż duży - wielkości 30-40 procent rok do roku lub nawet więcej - zaznaczył Krasoń.

Zdaniem eksperta nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. - Wiele zależy od sytuacji epidemicznej - jeśli się pogorszy, to pogorszy się też sytuacja na rynku mieszkaniowym - podkreślił Krasoń.

Powiedział też, że na razie ceny nieruchomości nie spadają. - Na rynku pierwotnym deweloperzy nie reagują gwałtownie. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to tam również średnie ceny się utrzymują, choć można znaleźć okazje - jeśli ktoś ma nóż na gardle, to może chcieć szybko pozbyć się nieruchomości poniżej ceny rynkowej, by jak najszybciej na tej transakcji zarobić - wytłumaczył Krasoń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP