W Tokio ma stanąć najwyższy na świecie drewniany budynek.
Budowa drewnianego wieżowca to przedsięwzięcie firmy deweloperskiej Sumitomo Forestry. Inwestycja, której zakończenie planowane jest na 2041 rok, będzie nie tylko najwyższą budowlą wzniesioną z drewna (350 metrów), ale również niezwykłym sposobem uczczenia 350. rocznicy założenia istniejącej od 1691 roku firmy.
Drewniany wieżowiec
Projekt zakłada, że drapacz chmur będzie w 90 proc. składał się z drewna. Całość wzmocni stalowy szkielet, który ma stabilizować całą konstrukcję, a to szczególnie ważne w rejonie, gdzie często dochodzi do trzęsień ziemi.
Według planów drewniany wieżowiec będzie miał ponad 70 pięter, na których znajdą się hotel, biura oraz apartamenty. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 185 tys. metrów kwadratowych.
Budowla ma umożliwiać jej użytkownikom kontakt z naturą. Na jej dachu zaplanowano ogród, balkony ma porastać roślinność, a w holu znajdą się sadzawki z rybami. "Chcemy przemienić centrum miasta w las. Takie budynki tworzą dobre warunki zarówno dla roślin i zwierząt, ale również dla ludzi" - przekonują przedstawiciele firmy w materiałach promocyjnych. Realizacja inwestycji według wstępnych szacunków ma kosztować 5,6 miliarda dolarów.
Wsparcie
Warto przypomnieć, że japoński rząd zachęca deweloperów do wykorzystywania drewna w nowych konstrukcjach. Od 2010 roku obowiązuje ustawa, która promuje wykorzystanie drewna w budynkach użyteczności publicznej, która zakłada, że wszystkie publiczne budynku do wysokości trzech pięter muszą być wykonane z użyciem drewna. Ten naturalny materiał jest zresztą coraz częściej wykorzystywany w innych krajach i także przy budowie wysokościowców. Obecnie najwyższy drewniany budynek świata o wysokości 18 pięter znajduje się w kanadyjskim Vancouver.
Autor: msz//bgr / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Sumitomo Forestry