Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Koszt to nawet kilkaset złotych

Źródło:
TVN24 Biznes
Ubodzy energetycznie są wśród nas. Także w dużych miastach
Ubodzy energetycznie są wśród nas. Także w dużych miastachTVN24
wideo 2/10
Ubodzy energetycznie są wśród nas. Także w dużych miastachTVN24

W kwietniu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Kiedy taki dokument będzie nam potrzebny? Do kogo się zwrócić w tej sprawie? Ile kosztuje? W rozmowie z TVN24 Biznes Maciej Surówka, prezes zarządu Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych, wyjaśnia wątpliwości związane ze świadectwami energetycznymi.

28 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Same świadectwa nie są, co prawda, niczym nowym, ale - jak wskazuje Surówka - "zmiana przepisów ma za zadanie wyeliminowanie gigantycznych patologii, czyli sytuacji, gdy w zasadzie bez kontroli budujemy budynki i gdy występuje obrót nieruchomości bez parametrów energetycznych".

Kiedy potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

- Ta nowelizacja ma dwa aspekty. Jeden to jest uszczelnienie systemu, gdy po postawieniu nowego budynku staramy się o pozwolenie na użytkowanie, to musimy dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej - tłumaczy.

Drugi aspekt - wyjaśnia - dotyczy rynku wtórnego, a konkretnie wynajmu lub sprzedaży mieszkania.

- Wtedy również należy przekazać kopię świadectwa energetycznego. Notariusz zapisuje numer świadectwa, a w przypadku jego braku poinformuje o grożącej nam karze grzywny i dokona stosowanego zapisu w akcie notarialnym - objaśnia prezes SCiAE.

Do kogo się zwrócić po świadectwo energetyczne?

Maciej Surówka wyjaśnia, że w celu uzyskania świadectwa należy zwrócić się do zarządcy budynku. - Zarządcy czy spółdzielnie mieszkaniowe na ogół nie przygotowują takich świadectw na zapas. Zarządzający musi w terminie do 14 dni udostępnić dokumentację budynku - taką, która pozwala na zrobienie świadectwa energetycznego - mówi Surówka.

Wyjaśnia też, kto może taki dokument dla nas zrobić. - Świadectwo energetyczne mogą przygotować osoby uprawnione, które znajdują się w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynku - wyjaśnia Surówka. Taki rejestr obejmuje m.in. wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw, osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji oraz wykaz świadectw charakterystyki energetycznej.

- Takich osób (uprawnionych) jest w Polsce około 21 tysięcy. To są osoby, które mają różnego rodzaju uprawnienia budowlane: ukończyły studia podyplomowe albo odpowiedni zakres materiału przerobiły w trakcie studiów dziennych. Na początku było to dopuszczalne na podstawie egzaminu państwowego. Takich egzaminów się trochę odbyło i to jest trzecia grupa osób - tłumaczy.

Zwraca przy tym uwagę, że po wprowadzeniu nowych przepisów "te osoby będą miały więcej roboty", bo "zapotrzebowanie na świadectwa powinno gwałtownie wzrosnąć, o ile nie znajdą się jakieś luki lub niedomówienia w prawie".

- W ostatnich latach rejestrowaliśmy rocznie około 10 tysięcy świadectw energetycznych budynków i około 70 tysięcy świadectw w przypadku mieszkań, lokali, części budynków. Przy nowych budynkach - domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych - zapotrzebowanie może wzrosnąć do 80-100 tysięcy, a zapotrzebowanie na świadectwa dla mieszkań czy lokali może sięgnąć 300-400 tysięcy - podaje prezes SCiAE.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - ile kosztuje, jaki termin

Jeśli chodzi o luki prawne, to pojawiły się pomysły dotyczące stawiania figurek Matki Boskiej, bo budynki kultu religijnego nie potrzebują certyfikatów energetycznych. - Ja się zastanawiam, czy figurka Matki Boskiej nie będzie droższa niż świadectwo energetyczne. Należy rozróżnić budynki na cele kultu religijnego od budynków, które miałyby coś takiego udawać - podkreśla Surówka.

Natomiast w kwestii kosztu dokumentu wskazuje, że "trzeba się spodziewać, że świadectwo dla mieszkania to wydatek od 400 do 600 złotych", a "dla domów ceny zaczynają się od 700 złotych i mogą sięgać nawet 1500 złotych".

- Przy normalnych zamówieniach bieżących standardowy termin na powstanie świadectwa to są dwa tygodnie. Natomiast jeśli ktoś ma wolne moce przerobowe przy dobrym dostępie do dokumentacji, to świadectwo mieszkania można zrobić w 2-3 dni. Według mnie dobrze zrobione świadectwo wymaga obecności certyfikatora, który przyjrzy się standardowi ocieplenia, stolarce okiennej, systemowi grzewczemu, systemowi ciepłej wody i tym podobne - tłumaczy.

Dlaczego wprowadzono świadectwa energetyczne?

Surówka wskazuje też, że "wprowadzenie świadectw energetycznych w Polsce wynikało z dyrektywy unijnej z 2010 roku i kolejnej wersji z 2018 roku".

- Dostosowując polskie prawodawstwo do unijnego z wielkim opóźnieniem, bo powinniśmy dostosować ostatnią dyrektywę do 2020 roku, wprowadzono nowelizację przepisów w zakresie charakterystyki energetycznej. Ta nowelizacja wchodzi w życie 28 kwietnia tego roku - przypomina.

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN