Osoby, które sprzedały niedawno nieruchomość, muszą rozliczyć się z fiskusem. Służy do tego deklaracja podatkowa PIT-39. Dowiedz się, jak i do kiedy należy to zrobić.
Kto rozlicza się w ramach PIT-39?
Formularz PIT-39 jest przeznaczony dla podatników, którzy w minionym roku podatkowym uzyskali przychody ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Zeznanie to należy wypełnić, jeżeli zbycie to nie nastąpiło w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Jeśli chodzi o podatek od sprzedaży nieruchomości, to stawka wynosi 19 proc. osiągniętego dochodu. To różnica między przychodem ze sprzedaży nieruchomości a kosztami uzyskania przychodu, w tym kosztami nabycia i wytworzenia (wybudowania) zbywanej nieruchomości powiększonymi o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości.
Do kiedy złożyć PIT-39?
W przypadku gdy nieruchomość została sprzedana w 2020 roku, zeznanie należy złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Deklaracja PIT-39 nie jest składana się w trakcie roku, lecz po jego zakończeniu.
W deklaracji PIT-39 podatnicy wykazują przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości, koszty uzyskania przychodów, sumę odpisów amortyzacyjnych, dochód (bądź stratę).
Ulga mieszkaniowa a PIT-39
Podatku od sprzedaży nieruchomości nie trzeba płacić, jeżeli uzyskane przychody ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe.
Z takiego rozwiązania można skorzystać m. in w przypadku przeznaczenia tych przychodów na rzecz: budowy domu lub kupna nowego mieszkania, spłaty kredytu hipotecznego lub remontu innej nieruchomości.
Warto jednak pamiętać, że, gdy na inne cele mieszkaniowe przeznaczona zostanie część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, to tylko ta część jest zwolniona z opodatkowania.
Warunkiem zwolnienia jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe w określonym terminie, czyli od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 3 lat.
Rodzaje zeznań podatkowych
Do najpopularniejsze formularzy deklaracji podatkowych należą PIT-37, PIT-36 i PIT-28. Formularz PIT-37 wypełniają osoby, które były zatrudnione na etacie lub wykonywały pracę na zlecenia – podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 17 proc. i 32 proc.).
Na formularzu PIT-36 rozliczana jest o pozarolnicza działalność gospodarcza oraz działy specjalne produkcji rolnej, przychody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych, dochody małoletnich dzieci oraz w przypadku obniżenia dochodów o straty z lat ubiegłych.
Z kolei przychody opodatkowane ryczałtem rozliczamy na PIT-28, opodatkowane podatkiem liniowym – na PIT-36L, uzyskane z obrotu papierami wartościowymi – na PIT-38.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock