Hongkong, Biskupin i mikrokawalerki. "Mamy czarny pas w tym, jak robić w konia system"

Źródło:
TVN24
Coraz więcej przypadków patodeweloperki
Coraz więcej przypadków patodeweloperkiTVN
wideo 2/7
Coraz więcej przypadków patodeweloperkiTVN

Blok pełen "apartamentów" o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów czy osiedle zbudowane pośrodku pola - to tylko niektóre z najnowszych inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych rozwiązań, by zbudować jak najwięcej na małej powierzchni. Całe zjawisko nazywane jest ironicznie patodeweloperką.

Tomasz Borejza jest dziennikarzem naukowym i jednocześnie blogerem, który opisuje krakowskie przykłady niezwykłej kreatywności deweloperów. Ekipie "Uwagi!" pokazał kilka inwestycji.

- Tutaj mamy przykład, gdzie do sąsiada nawet nie trzeba nic rzucać, wystarczy wyjść na balkon i wyciągnąć rękę i wziąć na przykład sól. Dlatego ten blok zyskał miano integracyjnego – wskazuje Borejza (Krowoderska.pl). I dodaje: - To jest przykład kreatywności w Excelu, wyciskania powierzchni użytkowo-mieszkaniowej. Myślę, że ktoś mógł wziąć za to solidną premię, że tak dobrze wykorzystał działkę.

Cały reportaż: PATODEWELOPERKA ZALEWA POLSKĘ? „BLOK INTEGRACYJNY”

"Patodeweloperka wynika z patoprawa"

Wszystko to możliwe jest przez rozmaite luki w prawie. - Patodeweloperka wynika z patoprawa, które powoduje, że przedsiębiorcy, którymi są również deweloperzy, mogą zgodnie z prawem, robić mieszkania bardzo niskiej jakości i w żaden sposób niepowiązane z otoczeniem, nie spełniają nawet minimalnych wymagań, ponieważ regularnie od lat kastrujemy prawo z kolejnych ograniczeń, które powstrzymywały deweloperów przed robieniem takich mieszkań – przekonuje architekt Paweł Mrozek i autor profilu Sto Lat Planowania.

Tymczasem Tomasz Borejza zabrał nas w kolejne miejsce.

- Jesteśmy przy osiedlu, które być może wygląda jak twierdza, ale tak naprawdę to nie jest twierdza. Zostało ono zbudowane na planie doskonałego więzienia, które w XIX wieku opracował Jeremy Bentham – śmieje się bloger i dodaje: - Polegało to na tym, że w środku była wieżyczka strażnicza, w której był strażnik, a wokół były zbudowane cele dla więźniów. Wtedy żaden więzień nie mógł być pewien, czy strażnik akurat na niego nie patrzy. Bentham zakładał, że jeśli więzień nie wie, czy strażnik nie patrzy, to będzie się zachowywał dobrze.

Zapytaliśmy dewelopera, skąd wziął się pomysł na taki budynek. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. A jak się tam mieszka?

- Ja to nazywam Alcatraz, bo ma podobny kształt. Wewnętrzne budynki są moim zdaniem zbyt blisko. To jest zaoszczędzenie miejsca, by jak najwięcej zarobić. Kto w ogóle wydał pozwolenie na taką budowę? – zastanawia się jeden z mieszkańców.

Hongkong

Tymczasem przenieśliśmy się do stolicy, do miejsca potocznie nazywanego Hongkongiem.

- Oczywiście chodzi o zysk. Im więcej sprzedamy metrów, na jak najmniejszej działce, tym większy będzie zysk – mówi architekt Paweł Pedrycz. I dodaje: - Deweloperzy robią to, bo mogą, a po drugie - jest zapotrzebowanie. A to dlaczego mogą, to jest dłuższa historia. Wynika z przepisów, planowania, a w zasadzie z jego braku.

Deweloper odpowiedział nam, że wybudował takie budynki zgodnie z miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego, a wysoki 27-kondygnacyjny budynek osłania przed hałasem niższe bloki mieszkalne znajdujące się w głębi osiedla.

Coraz więcej przypadków patodeweloperki
Coraz więcej przypadków patodeweloperkiTVN

"Styl japoński, dla buddystów"

W budynku znajdą się głównie małe mieszkania. - Najbardziej mnie oburza, że robienie mikroapatamentów przedstawia się jako wyjście w kierunku ludzi. Mówi się, że jak ludzi nie stać na mieszkanie, to są małe apartamenty, które kosztują stosunkowo mało – mówi Paweł Pedrycz.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mieszkaniem jest pomieszczeniem, które ma więcej niż 25 metrów powierzchni użytkowej. Tymczasem rynek mieszkaniowy zalewają tzw. mikrokawalerki.

Umówiliśmy się na obejrzenie niespełna dziewięciometrowego lokalu. - Dziewięć metrów, to co tutaj chcieć? Styl japoński. Dla buddystów, którzy nie mają dużo, nie potrzebują dużo – mówiła osoba, która nas oprowadzała.

Dwa lata temu w internecie zawrzało po tym, kiedy jeden z deweloperów zaoferował do sprzedaży kawalerkę o powierzchni 2,5 metra kwadratowego. Nazwano ją patokawalerką. Ale takich miniaturowych mieszkań jest więcej.

- Czy da się w czymś takim funkcjonować, to miałbym ogromne wątpliwości. W psychologii środowiskowej jest pojęcie bagna behawioralnego i to jest coś koło tego – uważa psycholog dr Tomasz Duda z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I dodaje: - To redukuje człowieka do najbardziej podstawowych funkcji życiowych. Spanie, wydalanie i jedzenie. Właściwie tylko te funkcje mieszkanie ma spełnić. Ma być to szuflada do mieszkania.

Dubaj w Polsce

Jak grzyby po deszczu, na miejscach po polach uprawnych lub wśród nich, wyrastają tak zwane osiedla łanowe.

- Pozbywamy się terenów rolniczych, często nawet całkiem żyznych i urodzajnych, tylko dlatego, że deweloperka w danym momencie przyniesie rolnikowi znacznie większe zyski. I tak postępuje lawina zamieniania pół w długie pasy niefunkcjonalnych osiedli, które stają się potem problemem dla gminy. Chodzi o infrastrukturę, ciągnięcie chodników wśród pól czy doświetlanie dziwnych miejsc, gdzie normalnie człowiek nie powinien mieszkać – mówi architekt Paweł Mrozek.

Niezwykłą karierę w internecie zrobiło jedno z takich osiedli pod Świdnicą. Internauci nazwali je polskim Dubajem lub bardziej swojsko Biskupinem.

- Jeśli chodzi o Dubaj, to wydaje mi się, że to porównanie ma dotyczyć sztucznie zbudowanej wyspy, natomiast w tym wypadku nic nie było sztucznie zbudowane. Działka historycznie miała taki kształt i w takim kształcie została sprzedana i zagospodarowana przez dewelopera najlepiej jak potrafił – mówi Małgorzata Kułakowska, radca prawny Silver City Deweloper. I dodaje: - Na osiedle dostać się można spacerkiem, samochodem czy rowerem. Nie ma żadnego problemu. Wiem, że jest to przedstawiane jako osiedle w środku pola, natomiast w promieniu 1,5 km jest szkoła podstawowa, średnia, sklepy, kościół. Niektórzy chcą uciec od miejskiego zgiełku, mieć miejskie atrakcje, ale mieszkać w ciszy i spokoju.

"Taka infrastruktura nie ma prawa wytrzymać"

Zdaniem architekta Pawła Mrozka problem łanowych osiedli polega przede wszystkim na infrastrukturze.

- Wprowadzamy bardzo długie osiedla, o dużej ilości mieszkańców, do jednej niewydolnej drogi, która miała kiedyś służyć garstce mieszkańców danej wsi. Jak wprowadza się dziesiątki tysięcy ludzi, to taka infrastruktura nie ma prawa wytrzymać – zaznacza.

- Patodeweloperaka nigdy nie zniknie, ponieważ Polacy są pomysłowi. Mamy czarny pas w tym, jak robić w konia system. Ale możemy z tym walczyć zmianą przepisów. (…). Wszyscy będziemy schodzić schodek po schodku aż w końcu dojdziemy do sytuacji, kiedy deweloperzy zaczną sprzedawać nam ziemianki, a w końcu lokum w jaskini – kwituje Mrozek.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP