Nowy rekord na rynku nieruchomości. Najwięcej metrów kwadratowych od ponad 40 lat

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o cenach nieruchomości
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24
wideo 2/5
Ekspert o cenach nieruchomościTVN24

W 2022 roku w Polsce zbudowano domy i mieszkania o powierzchni 22 milionów metrów kwadratowych - czytamy w analizie HRE Investments. Analitycy zastrzegają jednak, że "nie należy przyzwyczajać się do tego wyniku".

W analizie przygotowanej przez głównego analityka HRE Investments czytamy, że "rok 2022 jedni nazywają rekordowym, a inni rokiem załamania koniunktury i to załamania o skali, której nie widzieliśmy od co najmniej kilkunastu lat".

"Kto ma racje? I jedni i drudzy – wynika z danych GUS. Wszystko zależy od tego czy patrzymy na informacje dotyczące kończonych budów czy na te, które mówią o tym jak dużo nowych inwestycji zaczynamy" - pisze ekspert.

Czytaj więcej: Spór o wpis ministra. "Pobiliśmy rekord" vs "nie macie z tym kompletnie nic wspólnego">>>

Rekordowa przestrzeń

"Jeśli bowiem spojrzymy na dane na temat łącznej liczby mieszkań i domów, które zostały oddane do użytkowania, to wynik na poziomie 238,6 tys. nieruchomości jest imponujący. Jest on też najwyższy od 1979 roku. Wtedy jednak – w okresie PRL-u – budowano znacznie mniejsze lokale niż dziś. W sumie więc, gdyby skumulować powierzchnię wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w 2022 roku, to okazałoby się, że łącznie miały one aż 22,1 mln metrów kwadratowych – wynika z danych GUS" - przytacza Bartosz Turek.

Ekspert podkreśla, że "to najwyższy wynik w historii Polskiej mieszkaniówki". "Dla porównania w latach 70-tych rocznie oddawano do użytkowania mieszkania i domy o łącznej powierzchni od ponad 10 do niecałych 18 milionów metrów kwadratowych. Wynik ubiegłoroczny jest więc bez wątpienia rezultatem, z którego możemy się cieszyć" - stwierdza ekspert.

Analityk zwraca jednak uwagę, że "niestety radość tę mącą dane o tym jaka dziś jest skłonność do rozpoczynania nowych inwestycji". "Tu mamy już znacznie mniej powodów do zadowolenia – liczba mieszkań których budowę rozpoczęto w 2022 roku spadła bowiem o około 30 proc. względem wyników z 2021 roku. Skoro zaczynaliśmy mniej nowych budów, to za co najmniej kilkanaście miesięcy mniej projektów znajdzie swój finał. To zły prognostyk na lata 2024 czy 2025, kiedy siłą rzeczy trudno spodziewać się spektakularnych danych na temat mieszkań oddawanych do użytkowania. Jest pewne, że informacje te nie będą wtedy już tak imponujące jak te widniejące w najświeższych doniesieniach GUS" - przewiduje ekspert.

Mieszkania oddane do użytkowaniaHRE Investments

Przeciętna wielkość mieszkania

Ekspert dodaje, że "raport podsumowujący rok 2022 sugeruje też, że statystyczna nieruchomość mieszkalna (dom lub mieszkanie), która była oddana do użytkowania miała przeciętną powierzchnię 92,5 m kw". "To o 0,4 metra mniej niż w 2021 roku" - pisze.

"Pod względem przeciętnej powierzchni nieruchomości oddawanej do użytkowania rekordowy był za to rok 2003. Wtedy średnia wielkość nowych 'czterech kątów' opiewała na aż 115 metrów kwadratowych – wynika z danych GUS. Powód? W tamtych latach trzonem budownictwa mieszkaniowego w Polsce było budownictwo indywidualne. Chodzi o to, że większość nowych nieruchomości (ponad 7 na 10) stanowiły domy, które Polacy budowali na własne potrzeby. Siłą rzeczy przeciętny dom ma większą powierzchnię niż przeciętne mieszkanie w bloku, co znalazło odzwierciedlenie w statystykach za 2003 rok" - wyjaśnia ekspert.

"A kiedy w Polsce powstawało najwięcej sztuk mieszkań? Powojenne dane GUS pokazują, że rekord przypadł na 1978 rok. Wtedy w Polsce powstały prawie 284 tysiące nowych mieszkań. To o 45 tysięcy mieszkań więcej niż w 2022 roku. Pod koniec lat 70-tych budowano jednak dość skromne lokale. Przeciętna powierzchnia mieszkania oddawanego do użytkowania była na poziomie 62,2 m kw. Teraz statystyczne nowe 'M' jest o ponad połowę większe" - czytamy.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bitmain, Canaan i MicroBT, trzej najwięksi na świecie producenci maszyn do kopania bitcoinów, otwierają swoje zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych - donosi Reuters. Agencja wyjaśnia, że powodem jest wojna celna prezydenta Donalda Trumpa, która zmieniła łańcuch dostaw kryptowalut. Eksperci zwracają uwagę na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Trzej chińscy producenci uruchamiają produkcję w USA, aby "uniknąć wpływu taryf"

Trzej chińscy producenci uruchamiają produkcję w USA, aby "uniknąć wpływu taryf"

Źródło:
Reuters

Szacowany koszt przemocy domowej dla osoby jej doznającej i rodziny to nawet 188 tysięcy złotych - czytamy w raporcie "(Nie)widzialne koszty przemocy domowej w Polsce", sporządzonym przez Szkołę Główną Handlową i Niebieska Linię Instytutu Psychologii Zdrowia. Jednak, jak podkreślają autorzy raportu, "koszty funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy są w Polsce niedoszacowane".

Spróbowano policzyć, ile kosztuje przemoc domowa

Spróbowano policzyć, ile kosztuje przemoc domowa

Źródło:
tvn24.pl

Na rozstaju dróg, poszliśmy własną drogą - napisała w mediach społecznościowych ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Odniosła się w ten sposób do zakończenia projektu Trzecia Droga, o czym poinformował we wtorek marszałek Szymon Hołownia.

"Na rozstaju dróg, poszliśmy własną drogą". Ministra komentuje koniec Trzeciej Drogi

"Na rozstaju dróg, poszliśmy własną drogą". Ministra komentuje koniec Trzeciej Drogi

Źródło:
PAP

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały dobudować windy w blokach i kamienicach, tam, gdzie ich nie ma. Nie wszystkie i nie od razu, ale rozporządzenie ministra rozwoju i technologii daje nadzieję na zdecydowaną poprawę komfortu życia tysięcy Polaków. Tych, którzy mieszkają na trzecim czy czwartym piętrze, bez windy. Ta ma być standardem a nie luksusem. Choć jak pokazuje praktyka, dobudowa windy, tania i prosta nie jest. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Winda w każdym bloku. Nowy obowiązek

Winda w każdym bloku. Nowy obowiązek

Źródło:
TVN24

Przyczyną rozległej awarii dostaw energii elektrycznej z 28 kwietnia w Hiszpanii było wiele błędów technicznych, a nie cyberatak - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej hiszpańska ministra do spraw transformacji ekologicznej Sara Aagesen, odpowiedzialna za energetykę.

Blackout w Hiszpanii. Znaleziono przyczyny awarii

Blackout w Hiszpanii. Znaleziono przyczyny awarii

Źródło:
PAP

W maju tego roku Polacy pożyczyli od firm pożyczkowych na czas do 60 dni ponad miliard złotych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Kwota ta była wyższa o 28,4 procent w skali roku.

Polacy polubili szybkie pożyczki. Dynamiczny wzrost

Polacy polubili szybkie pożyczki. Dynamiczny wzrost

Źródło:
PAP

- Trump stał się jedenastym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, bo to, co on robi, to tak naprawdę bardzo nam pomaga. Właśnie poprzez wpływ zapowiedzi decyzji na ceny surowców - powiedział Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, w TVN24 BiS. Obecnie stopa referencyjna wynosi nadal 5,25 proc. Kotecki wskazał, kiedy można spodziewać się kolejnej obniżki.

"Trump stał się jedenastym członkiem Rady Polityki Pieniężnej"

"Trump stał się jedenastym członkiem Rady Polityki Pieniężnej"

Źródło:
TVN24 BiS

Komisja Europejska proponuje, by z dniem 1 stycznia sprowadzanie rosyjskiego gazu do Unii zarówno gazociągami, jak i w formie skroplonej stało się nielegalne. Wyjątkiem od zakazu mają być objęte umowy długoterminowe oraz kraje otoczone lądem.

Rosyjski gaz ma stać się "nielegalny"

Rosyjski gaz ma stać się "nielegalny"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że prawdopodobnie przedłuży termin deadline'u dla chińskiej firmy Byte Dance. To właściciel TikToka, który został zobowiązany do pozbycia się amerykańskich aktywów, jeśli chce, by aplikacja była dostępna na terenie USA.

Zakaz TikToka w USA. Trump rozważa ponowne przesunięcie terminu

Zakaz TikToka w USA. Trump rozważa ponowne przesunięcie terminu

Źródło:
Reuters

Ponad 6,5 miliona Polek i Polaków zastrzegło swój numer PESEL - podało Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej usłudze możemy ograniczyć ryzyko wyłudzenia kredytu na nasze dane.

Z tej usługi skorzystały miliony Polaków

Z tej usługi skorzystały miliony Polaków

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma pozwolić firmom na wystawianie faktur dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur (KSeF) - wynika z opublikowanego przez rząd komunikatu. Zmiana ma w praktyce oznaczać odejście od papierowych faktur i oszczędności dla przedsiębiorców. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT - z 60 do 40 dni.

Krajowy System e-Faktur uproszczony i z nową datą

Krajowy System e-Faktur uproszczony i z nową datą

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wprowadzenie dodatkowego obciążenia banków w postaci windfall tax jeszcze bardziej ograniczy akcję kredytową - poinformował prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek. Zwolennikiem nowej daniny jest między innymi Szymon Hołownia. - Banki i tak zarabiają krocie przy tych stopach procentowych i marżach – podkreślał w ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu.

Banki ostrzegają przed nowym podatkiem. Konsekwencje poniosą klienci

Banki ostrzegają przed nowym podatkiem. Konsekwencje poniosą klienci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rejestracja pojazdu ma być możliwa online za pomocą usługi udostępnionej przez resort odpowiedzialny za cyfryzację - przewiduje opublikowany we wtorek projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. W przypadku chęci pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nie trzeba będzie ich demontować w celu ponownej legalizacji w urzędzie.

Zmiany w rejestracji auta. Jest projekt

Zmiany w rejestracji auta. Jest projekt

Źródło:
PAP

- Projekt ustawy jest nieprzejrzysty, w niektórych przypadkach pogarsza sytuację, a nie ułatwia - skomentował projekt zmian w Prawie budowlanym Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Jako przykład podał obiekty do dwustu metrów kwadratowych, które mają powstawać bez pozwolenia na budowę. - To stwarza ryzyko nadużyć - ocenił. Innego zdania jest adwokat Jacek Kosiński. - Nie mamy tu do czynienia z deregulacją w rozumieniu wolnej amerykanki - stwierdził w rozmowie z TVN24+.

"Rewolucja" w przepisach. "Będzie można robić cuda"

"Rewolucja" w przepisach. "Będzie można robić cuda"

Źródło:
TVN24+

Linie Qatar Airways zajęły pierwsze miejsce w rankingu najlepszych linii lotniczych świata. To już dziewiąte zwycięstwo w historii zestawienia przygotowanego przez firmę konsultingową Skytrax. W Europie najlepszą ocenę zdobyły Turkish Airlines. Wyraźny awans odnotował polski LOT.  

Nowy ranking linii lotniczych. Awans polskiego przewoźnika

Nowy ranking linii lotniczych. Awans polskiego przewoźnika

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Szanujemy decyzję Polskich Linii Lotniczych LOT, jednak wierzymy, że samolot E2 pozostaje najlepszym wyborem - oświadczył Embraer po ogłoszeniu decyzji polskiego przewoźnika o wyborze samolotów Airbusa.

LOT stawia na Airbusa. Konkurent reaguje

LOT stawia na Airbusa. Konkurent reaguje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komunikator WhatsApp, który należy do koncernu Meta, zapowiedział wprowadzenie trzech nowych funkcji. Wszystkie związaną są z reklamami. W ocenie ekspertów to próba przekucia aplikacji w platformę, która generuje dużo większe zyski.

Popularny komunikator zapowiada zmiany. Reklamy i dodatkowe opłaty

Popularny komunikator zapowiada zmiany. Reklamy i dodatkowe opłaty

Źródło:
BBC

18 proc. polskich firm chce w drugiej połowie tego roku zatrudnić nowych pracowników - wynika z badania. Z kolei 74 proc. planuje utrzymać poziom zatrudnienia - czytamy w publikacji Instytutu Badawczego Randstad. Wyniki, według Instytutu pokazują ostrożność.

Niemal co piąty pracodawca ma to w planach. "Ostrożność"

Niemal co piąty pracodawca ma to w planach. "Ostrożność"

Źródło:
PAP

W Norwegii i Szwecji w budownictwie można zarobić nawet 3,8 tysiąca euro netto miesięcznie. Jeszcze lepiej wypadają zarobki w spawalnictwie i obróbce - w Skandynawii dochodzą do 4,2 tysiąca euro netto miesięcznie. W Czechach najwyższe stawki czekają na pracowników opieki zdrowotnej i spawaczy. Z kolei w Niemczech w branży sprzątającej wynagrodzenia sięgają ponad trzy tysiące euro brutto miesięcznie.

Nawet cztery tysiące euro na rękę

Nawet cztery tysiące euro na rękę

Źródło:
tvn24.pl

Choć wakacje to czas, gdy wielu nastolatków szuka możliwości zarobku, eksperci przypominają, że zatrudnianie osób niepełnoletnich podlega ścisłym regulacjom prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby poniżej 16. roku życia mogą pracować wyłącznie w określonych branżach i pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów.

Wakacyjna praca nie dla każdego. Eksperci wyjaśniają

Wakacyjna praca nie dla każdego. Eksperci wyjaśniają

Źródło:
PAP

Tankowce Front Eagle i Adalynn zderzyły się w pobliżu cieśniny Ormuz - poinformowały firma Frontline, do której należy jeden z tankowców oraz straż przybrzeżna Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dwa tankowce zderzyły się w cieśninie Ormuz

Dwa tankowce zderzyły się w cieśninie Ormuz

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednocznych Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer ogłosili podczas szczytu G7, że sfinalizowali umowę handlową, której ramy uzgodnili już w maju. Trump zapowiedział, że wkrótce podpisze wiele podobnych porozumień z innymi krajami.

Trump: lubię ich, to jest ich ostateczna ochrona

Trump: lubię ich, to jest ich ostateczna ochrona

Źródło:
PAP

Firma Trumpa ogłosiła, że wkrótce do sprzedaży trafią złote smartfony, całkowicie wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Jak pisze jednak "Wall Street Journal", urządzenia najpewniej będą przywożone z Chin, bo w Stanach nie jest możliwe ich wyprodukowanie w zaprezentowanej cenie.

Nowy biznes Trumpa. Miało być "made in USA", mogą być Chiny

Nowy biznes Trumpa. Miało być "made in USA", mogą być Chiny

Źródło:
PAP

Czwartek 19 czerwca to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). W związku z tym terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat dla klientów banków

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wobec linii lotniczych Wizz Air i Ryanair w związku z podejrzeniem naruszania praw konsumentów. Chodzi o praktyki związane z pobieraniem dodatkowych opłat za bagaż podręczny, który - zgodnie z unijnym prawem - powinien być przewożony bezpłatnie.

"Arbitralnie nałożone opłaty". Tanie linie pod lupą urzędu

"Arbitralnie nałożone opłaty". Tanie linie pod lupą urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Gdyby Rosja nadal była w G8, nie mielibyśmy dzisiaj wojny - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z premierem Kanady Markiem Carneyem w kuluarach szczytu G7 w kanadyjskim Kananaskis. Trump ocenił jednocześnie, że byłby otwarty na dołączenie Chin do grupy.

Trump: nie mielibyśmy teraz wojny, gdyby Rosja tu była

Trump: nie mielibyśmy teraz wojny, gdyby Rosja tu była

Źródło:
PAP

Ewentualna blokada cieśniny Ormuz, przez którą przepływa aż jedna piąta globalnych dostaw ropy, może wstrząsnąć rynkami na całym świecie - ostrzegają eksperci. Geopolityczne napięcia odbiją się także na polskich stacjach paliw. W tle kryzys reżimu w Teheranie, a także gra mocarstw i państw regionu.

To może wstrząsnąć światową gospodarką. "Poważny kryzys"

To może wstrząsnąć światową gospodarką. "Poważny kryzys"

Źródło:
TVN24+

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała w mediach społecznościowych, że jest przeciwna wprowadzeniu REIT-ów w Polsce. "Prowadzą do zwyżki cen mieszkań" - napisała szefowa MFiPR na platformie X.

"Jeśli pojawią się w pracach rządu, będę je blokować"

"Jeśli pojawią się w pracach rządu, będę je blokować"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Airbus wygrał przetarg na samoloty do obsługi połączeń regionalnych przewoźnika - przekazał LOT. Umowę w tej sprawie ogłosili przedstawiciele obu firm w poniedziałek w Paryżu. Dostawy nowych samolotów ruszą w 2027 roku.

LOT: Airbus wygrał przetarg na samoloty

LOT: Airbus wygrał przetarg na samoloty

Źródło:
PAP

Wygaszenie rosyjskiego gazu poprzez wprowadzenie zakazu jego importu będzie trwalszym rozwiązaniem niż sankcje - zapowiedział komisarz Unii Europejskiej do spraw energii Dan Joergensen. We wtorek z taką propozycją wyjdzie Komisja Europejska. Joergensen uważa też, że UE nie powinna wrócić do importu po zakończeniu wojny. Jego zdaniem byłaby to "nierozsądna decyzja".

"To byłaby bardzo nierozsądna decyzja"

"To byłaby bardzo nierozsądna decyzja"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT wybrały Airbusa - model A220 w wersjach -100 i -300 - na dostawcę 40 nowych samolotów dla floty polskiego przewoźnika. Maszyny takie eksploatuje obecnie 20 przewoźników komercyjnych. Prace nad tym modelem rozpoczęły się w 2008 roku.

Airbus A220 - ten samolot kupi LOT

Airbus A220 - ten samolot kupi LOT

Źródło:
PAP