Rusza wykup lokali na preferencyjnych warunkach. Pierwsi mieszkańcy otrzymali "atrakcyjną" ofertę

Źródło:
PAP
12.04.2023 | PiS ma pomysł na tanie kredyty mieszkaniowe. "Program dla Polski powiatowej"
12.04.2023 | PiS ma pomysł na tanie kredyty mieszkaniowe. "Program dla Polski powiatowej"Jacek Tacik | Fakty TVN
wideo 2/4
12.04.2023 | PiS ma pomysł na tanie kredyty mieszkaniowe. "Program dla Polski powiatowej"Jacek Tacik | Fakty TVN

Najemcy mieszkań na 14 osiedlach PFR Nieruchomości będą mogli stać się ich właścicielami. Pierwsi ofertę wykupu otrzymają mieszkańcy osiedla w Gdyni - zapowiedziała w środę spółka. Wykup ma być możliwy na kredyt lub w ramach stopniowego dochodzenia do własności.

Najemcy mieszkań na osiedlach PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części programu Mieszkanie plus będą mogli stać się ich właścicielami; oferta wykupu będzie możliwa w dwóch wariantach – na kredyt, np. bezpieczny kredyt 2 proc. lub w ramach stopniowego dochodzenia do własności - wskazano w środowej informacji spółki.

Inwestycja w Gdyni zostanie objęta pełną ofertą wykupu

Według PFR Nieruchomości z takiej możliwości będą mogli skorzystać najemcy 14 osiedli mieszkaniowych w całej Polsce. "Jako pierwsi ofertę wykupu otrzymają mieszkańcy osiedla w Gdyni" - poinformowała spółka.

Jak wyjaśniła, inwestycja w Gdyni zostanie objęta pełną ofertą wykupu. Najemcy osiedla przy ul. Puszczyka, składającego się ze 172 mieszkań, będą mogli wykupić najmowane mieszkanie na dwa sposoby. "Pierwszym jest zakup mieszkania na kredyt, np. 'Bezpieczny Kredyt 2 proc.'. Średnia cena metra kw. mieszkania na gdyńskim osiedlu wyniesie 7,7 tys. zł" - podano.

Prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk wskazał, że średnie ceny mieszkań w Gdyni wahają się między ok. 9 tys. złotych do ponad 17 tys. za metr kw. - Gdynia jest pod tym względem jednym z najdroższych miast w Polsce. W tym kontekście nasza oferta cenowa jest bardzo atrakcyjna - stwierdził.

Stopniowe dochodzenie do własności

Dzięki programowi "Bezpieczny kredyt 2 proc." otwiera się szansa dla ludzi, którzy przy obecnych stopach procentowych i warunkach rynkowych nie mają szansy uzyskać kredytu hipotecznego - zaznaczył Grzegorz Dul, dyrektor zarządzający Notus Finanse, cytowany w środowej informacji PFR Nieruchomości. - Czekamy również na aktualizacje rekomendacji S przez KNF w aspekcie liczenia zdolności kredytowej, co jeszcze bardziej poprawi zdolność kredytową i zwiększy dostępność programu na starcie - dodał.

Drugim sposobem wykupu mieszkania na własność ma być zawarcie umowy z dojściem do własności. "Najemca korzystający z tej możliwości płaci co miesiąc kwotę, która zawiera opłatę za najem oraz część kapitałową związaną z wykupem mieszkania. Po 25 latach staje się jego właścicielem. Średnia stawka opłaty w dojściu do własności dla osiedla w Gdyni wyniesie około 46 zł/mkw" - wskazano.

Według Caruka umowa najmu z dojściem do własności niesie ze sobą korzyści. - Najemca kupuje mieszkanie, w którym już mieszka, czyli podejmuje decyzję na bazie swoich doświadczeń z użytkowania lokalu w okresie najmu. Ta formuła nie wymaga posiadania wkładu własnego - zaznaczył.

Dodał, że stopniowe dochodzenie do własności "daje poczucie bezpieczeństwa", bo najemca może rozwiązać taką umowę z ważnych przyczyn losowych, np. trwałej niezdolności do pracy. - W takim wypadku jesteśmy zobowiązani do zwrotu zwaloryzowanej części kapitałowej wpłaconej na poczet wykupu mieszkania - zapewnił. Wsparciem dla najemców, którzy zdecydują się na zawarcie umowy najmu z dojściem do własności mają być dopłaty, które "zniwelują ewentualną różnicę pomiędzy opłatą za mieszkanie w tej formule, a ratą bezpiecznego kredytu 2 proc. na zakup tego mieszkania". PFR Nieruchomości zwróciła uwagę, że w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami w tym zakresie. "Zgodnie z zapowiedziami – dopłata ma obowiązywać przez cały okres obowiązywania umowy dojścia do własności oraz być przyznawana niezależnie od kryteriów wiekowych czy finansowych" - zaznaczono.

Nadal obowiązuje "zamrożenie" czynszów najmu

PFR Nieruchomości zapowiedziała, że w 2023 r. obejmie ofertą pełnego wykupu 550 mieszkań - obok inwestycji w Gdyni będą to osiedla w Wałbrzychu i Białej Podlaskiej. "W kolejnym roku liczba ta zwiększy się o następnych 2307 mieszkań, dając taką możliwość najemcom w Dębicy, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Mińsku Mazowiecki, Nowym Targu, Radomiu, Świdniku, Toruniu, Zamościu i we Wrześni" - przekazano.

Spółka przypomniała, że nadal obowiązuje "zamrożenie" czynszów najmu. Do końca grudnia 2025 r. czynsz najmu oraz czynsz zawartych do tego czasu umów z dojściem do własności pozostaje niezmienny, niezależny od inflacji. "Zwrócono także kaucję w wysokości jednomiesięcznego czynszu najmu. Do kieszeni najemców wróciło ponad 3,5 mln zł" - dodano.

PFR Nieruchomości dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem, w tym na wynajem z dojściem do własności. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 mld zł w 40 lokalizacjach w kraju. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach takich, jak Kraków, Katowice czy w Gdynia, jak i mniejszych, jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.

Czytaj też: Nowy program kredytowy. Jaka będzie dostępna kwota?

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W trzecim kwartale bieżącego roku wzrost mieszkań był wyższy niż dynamika wynagrodzeń, ale w ujęciu rocznym spowolnił po raz pierwszy od 2023 roku - wskazał w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy podkreślają, że stabilizację widać w większości miast wojewódzkich, gdzie w porównaniu kwartał do kwartału ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwudziestu serii leku Adrimax. Powodem podjęcia tej decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Źródło:
GIF

Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Źródło:
PAP

Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na ponad 113 milionów złotych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która kontrolowała inwestycje spółki w latach 2020-2023. Chodzi między innymi o zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Izba zapowiada wniosek do prokuratury, skierowała też pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Źródło:
PAP

We wtorek złoty osłabia się wobec wszystkich głównych walut. Dolar jest najdroższy od kwietnia tego roku. W najbliższych dniach w centrum uwagi rynków pozostaną spekulacje inwestorów na temat przyszłych decyzji administracji Donalda Tumpa.

Złoty w odwrocie. Dolar, frank i funt najdroższe od kilku miesięcy

Złoty w odwrocie. Dolar, frank i funt najdroższe od kilku miesięcy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eldorado sektora bankowego w Polsce jeszcze trochę potrwa, ale nie będzie trwało wiecznie - ocenił wicedyrektor w zespole usług doradczych dla sektora finansowego w PwC Polska Bartosz Cieślak. Wyjaśnił, że dobra kondycja banków wynika między innymi z wysokich stóp procentowych.

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Trwają "złote czasy" dla banków w Polsce. Rosną miliardowe zyski

Źródło:
PAP

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP

Europejski Bank Inwestycyjny przyzna grupie Orlen 3,5 miliarda złotych finansowania na modernizację sieci energetycznej - przekazał Orlen w informacji prasowej. Spółka będzie miała 3 lata na wykorzystanie funduszy, a następnie 15 lat na spłatę zobowiązań.

Ponad trzy miliardy złotych dla Orlenu. Jest decyzja europejskiego banku

Ponad trzy miliardy złotych dla Orlenu. Jest decyzja europejskiego banku

Źródło:
PAP

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża budowlana po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 roku niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Załamanie w branży budowlanej

Załamanie w branży budowlanej

Źródło:
PAP

Zmiany w sprawie kasowania punktów karnych, utratę prawa jazdy na zawsze w niektórych sytuacjach, zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę oraz umożliwienie uzyskania prawa jazdy osobom, które ukończyły 17 lat - zakłada projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl

Moskwa analizuje kwestię połączenia swoich największych firm naftowych - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii, a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

Źródło:
PAP

Kierunek, którzy przyjęła Europa, jest zły. Cła na chińskie elektryki nic nie zmienią albo zmienią w niewielkim stopniu - stwierdził w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR Wojciech Drzewiecki. Jak dodał, celem Brukseli było przeniesienie inwestycji na rynek europejski, lecz tak się nie stanie.

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Źródło:
tvn24.pl

Albania przyciąga coraz większą liczbę turystów, a część z nich odwiedza ten kraj dla usług z zakresu medycyny estetycznej - wynika z informacji przekazanych przez portal telewizji N1. "Szacuje się, że sektor turystyki medycznej Albanii generuje od 200 do 250 milionów euro rocznie" - dodano.

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

Źródło:
PAP

Bitcoin kontynuuje swój rajd. W niedzielę wieczorem po raz pierwszy w historii wartość tokena przekroczyła 80 tysięcy dolarów. Ten kurs utrzymuje się także w poniedziałek. Ostatnie wzrosty to efekt zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA.

Bitcoin bije rekordy. "Wiatr w plecy"

Bitcoin bije rekordy. "Wiatr w plecy"

Źródło:
PAP

Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie zamieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę? - Mało prawdopodobne, aby to przeszło. To są propozycje części posłów i okręgowych inspektorów pracy, ale one są mało akceptowalne przez pracodawców i samych pracowników w dużej mierze - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", członek Rady Ochrony Pracy. - Celem resortu pracy jest "odśmieciowienie" polskiego rynku pracy i systemowa reforma PiP - przekonuje wiceszef MRPiPŚ Sebastian Gajewski.

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Źródło:
tvn24.pl

Postulujemy, by wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w dni ustawowo wolne od pracy, otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie - pisze Związkowa Alternatywa w niedzielnym komunikacie. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć zarówno świąt, jak i niedziel handlowych.

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor działu IT w banku może zarabiać nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment. Na wysokie wynagrodzenie może również liczyć manager zespołu do spraw ryzyka. Na niższych stanowiskach pensje zaczynają się od 6 tysięcy złotych brutto.

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Łatwiejsze porównywanie ofert, uproszczenie umów z operatorami czy większe bezpieczeństwo klientów to zmiany, jakie wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Obowiązujące od dziś przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo, a także zapewnić większą kontrolę finansową Polaków.

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i informują o konieczności uiszczenia opłaty, niezbędnej do dokończenia dostawy. Ich celem są dane karty kredytowej - ostrzega CERT Polska.

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump zamierza wprowadzić największe cła od stulecia, z czego część z nich wykorzysta jako kartę przetargową przy negocjacjach handlowych - informuje dziennik "Washington Post". Gazeta podkreśla, że zapowiadane wprowadzenie ceł uniwersalnych jest obecnie mało prawdopodobne.

To mogą być historyczne podwyżki ceł

To mogą być historyczne podwyżki ceł

Źródło:
PAP

Agencje ratingowe S&P oraz Fitch potwierdziły ratingi Polski na poziomach "A-" wraz z utrzymaniem ich stabilnej perspektywy. Utrzymanie ratingu Polski przez agencje to wyraz przekonania o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz jej potencjale rozwojowym - ocenił minister finansów Andrzej Domański.

Są decyzje w sprawie ratingu Polski

Są decyzje w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

- Chcemy mieć tanią energię, chcemy konkurować z resztą świata, chcemy mieć naprawdę konkurencyjną gospodarkę. Chcemy, żeby ludzie czuli się bezpiecznie w Polsce, jeśli chodzi o ceny energii - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. - Zwróciłem się zresztą do ministra finansów, żeby naprawdę pilnie przedstawił sposób mrożenia cen energii - dodał szef rządu.

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Źródło:
TVN24

Wigilia nie jest traktowana ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy - stwierdziła Katarzyna Ueberhan (Lewica) podczas debaty w Sejmie nad projektem ustanawiającym 24 grudnia dniem wolnym. Zdaniem Ryszarda Petru (Polska 2050) propozycja jest wrzutką poselską "bez analizy kosztów dla gospodarki".

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek nowelizację tegorocznego budżetu, która zakłada większy o ponad 50 miliardów złotych deficyt budżetowy oraz niższe dochody państwa. W noweli przewidziano również przekazanie samorządom dodatkowego wsparcia w wysokości 10 miliardów złotych.

Deficyt budżetowy większy niż zakładano

Deficyt budżetowy większy niż zakładano

Źródło:
PAP