Premier prezentuje program Mieszkanie plus: dla wszystkich Polaków, 10-20 zł za metr

Premier Beata Szydło o szczegółach programu Mieszkanie plus
Premier Beata Szydło o szczegółach programu Mieszkanie plus
tvn24bis
Premier Beata Szydło o szczegółach programu Mieszkanie plustvn24bis

- Ten program jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków - mówiła o programie Mieszkanie plus na piątkowej konferencji premier Beata Szydło. Jak dodała, czynsz wynajmu takiego mieszkania "będzie od 10-20 złotych za metr kwadratowy".

Jak mówiła premier Beata Szydło, Mieszkanie plus "jest realnym wsparciem dla Polskich rodzin i tych wszystkich, którzy chcieliby myśleć o założeniu rodziny, chcieliby myśleć o tym żeby ułożyć sobie życie, ale nie stać ich na mieszkanie".

- Ten program, po programie 500 plus, jest programem, który wpisujemy w ten wielki priorytet naszego rządu, czyli wspierania polskich rodzin - dodała.

- Najważniejszym filarem tego programu jest utworzenie narodowego funduszu mieszkaniowego. To będzie fundusz, w którym Skarb Państwa będzie przekazywał grunty. Dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze - powiedziała Szydło.

- To będą mieszkania, które będą w założeniu na wynajem. Zakładamy, że czynsze wynajmu takiego mieszkania będą wynosić od 10-20 złotych za metr kwadratowy. Ale ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności. Jest to program powszechny i dostępny w każdym regionie Polski - dodała szefowa polskiego rządu.

"Chcemy, żeby Polacy mieli szansę na mieszkanie"

- Postanowiliśmy uwzględnić sytuację różnych grup Polaków zarówno tych, którzy mają dochody bardzo niskie, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią. Dzisiaj jest tak, że wielu młodych ludzi, którzy zaczynają start w życie, (...) nie stać na to, żeby starać się o własne mieszkanie, nie zadłużając się w sposób taki, który wiąże później przyszłość rodziny nawet na kilkadziesiąt lat - mówiła premier Szydło.

Jak podkreśliła, Mieszkanie plus to także program dedykowany klasie średniej.

- Chcemy, żeby Polacy oszczędzali, żeby mieli szansę, żeby budować swoje oszczędności, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia. Chcemy, żeby Polacy mieli szansę na mieszkanie i szansę na myślenie o bezpiecznej przyszłości dla swoich rodzin i dla siebie - tłumaczyła premier.

Dla kogo?

- Założeniem w narodowym funduszu mieszkaniowym jest to, że jest to program powszechny, a więc nie wprowadzamy np. ograniczenia wieku, jak było już w programach mieszkaniowych (np. Mieszkanie dla Młodych) - podkreśliła Szydło, zaznaczając jednak, że zapewne będą kolejki chętnych po takie mieszkania.

- Będą musiały być określone kryteria, kto w jakiej kolejności będzie mógł mieszkania uzyskać - dodała.

Jak powiedziała premier, będą preferowane rodziny wielodzietne. - W zależności od tego, jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie - wyjaśniała.

Szydło o Mieszkanie plus: jest to program powszechny
Szydło o Mieszkanie plus: jest to program powszechnytvn24

Subkonta mieszkaniowe

Jak mówiła premier, drugim elementem tego programu mieszkaniowego jest wsparcie budownictwa społecznego. Trzecim zaś będą tzw. subkonta mieszkaniowe.

- Bardzo często jest, że ktoś ma już mieszkanie, ale nie stać go na remont tego mieszkania albo chce wybudować dom i też ma problem, bo nie ma na to wystarczających środków - zwracała uwagę premier.

- Stwarzamy możliwość, ażeby powstały tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem czy to na remont, czy wybudowanie swojego prywatnego domu, czy też zakup mieszkania. Te oszczędności będą dopełniane przez premie, które będzie dawało państwo - wyjaśniała.

Premier Szydło o filarach programu Mieszkanie plus
Premier Szydło o filarach programu Mieszkanie plustvn24

Trzy filary

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa mówił na konferencji prasowej, że problem mieszkaniowy przez wiele lat pozostawał nierozwiązany. - Polska jest w ogonie Europy. Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców. W Polsce problem deficytu mieszkań jest nierozwiązywalny, szczególnie dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej - mówił Adamczyk i dodał, że dziś należy podjąć zdecydowane działania. - Musimy wykorzystać ten potencjał i zasoby, które posiada polskie państwo - dodał. Szef resortu infrastruktury i budownictwa mówi, że program Mieszkanie plus będzie oparty na zasobach państwa polskiego. Dodał, że rząd przygotował projekt Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. - Nasze rozwiązania spowodują, że bieda mieszkaniowa nie będzie udręką milionów Polaków. A mowa o 40 proc. Polaków, którzy nie są dziś w stanie wynająć ani kupić mieszkania, bo nie mają zdolności kredytowej - mówił Adamczyk i dodał, że w rozwiązaniu tego problemu posłużą trzy filary. - To Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, czyli mieszkania na wynajem z dojściem do własności. Dedykujemy również wsparcie budownictwa społecznego, to szeroko pojęte inicjatywy samorządowe oraz inicjatywy TBS, to także budownictwo spółdzielcze. Ma ono potężny niewykorzystany potencjał. Zaoferujemy też możliwości odkładania na własne mieszkania, dom, na modernizację i przebudowę - mówił Adamczyk.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy

Minister Adamczyk, przedstawiając pierwszy filar, czyli Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, mówił, że nie będzie on korzystał ze środków budżetowych. - Skąd zatem na to pieniądze? Skarb Państwa posiada bardzo dużo aktywów, gruntów i nieruchomości. Zostaną one wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej. Zostaną one wykorzystane także po to, aby swoisty bank ziemski, jakim będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, również generował środki finansowe na realizację tego programu. Operując na nieruchomościach, które zostają przekazane przez państwo do NFM. Dzięki temu będziemy mogli realizować budownictwo mieszkaniowe dedykowane tym, którzy dziś nie mają zdolności kredytowej - mówił Adamczyk i dodał, że w oparciu o nieruchomości państwa, które będą w dyspozycji funduszu, znajdowane będą środki i instrumenty finansowe pozwalające realizować ten program. - NFM będzie także otwarty na innych, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym działaniu. Też będą mogli wnosić swoje nieruchomości - dodał. Minister mówił również, że do realizacji programu będzie potrzebny inwestor zastępczy. - Będzie nim Narodowy Operator Mieszkaniowy. To inwestor zastępczy dla realizacji bezpośrednio tego programu. NOM będzie również realizował dostęp do tych mieszkań. Tu pojawia się kwestia: dla kogo?. Odpowiedź: każdy, kto będzie aplikował o wynajęcie tego mieszkania z dojściem do własności. Zostanie wprowadzona zasada punktacji, bo program jest dedykowany tym, którzy dziś nie mogą liczyć na możliwość zakupu czy wynajmu na rynku komercyjnym. Dzięki punktacji powstanie hierarchia oczekujących na to mieszkanie, ale nikt nie będzie z tego programu wyłączony, co najwyżej będzie na odległym miejscu w kolejce - mówił.

Andrzej Adamczyk wyjaśnia szczegóły programu Mieszkanie plus
Andrzej Adamczyk wyjaśnia szczegóły programu Mieszkanie plustvn24bis

Pomoc w kłopotach

Adamczyk mówił również, że osoby o niskich dochodach, które będą korzystały z wynajmu z dojściem do własności, nie będą musiały się obawiać sytuacji, kiedy np. stracą pracę. - Kiedy po 5 czy 10 latach taka osoba straci pracę, to nie będzie musiała zastanawiać się, skąd weźmie na kolejny czynsz, bo pieniądze, które będą gromadzone w ramach tych kolejnych rat wykupu mieszkania, będą uruchomione na opłatę czynszu. Oczywiście spowoduje to, że oddali się termin całkowitej spłaty, ale wynajmujący w sytuacji szczególnie dla niego trudnej będzie mógł skorzystać z tych odłożonych pieniędzy, aby opłacać czynsz do czasu, kiedy znajdzie pracę - tłumaczył minister.

Adamczyk mówił również, że ma nadzieję, że Narodowy Program Mieszkaniowy zostanie przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r. - Planujemy, że inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r. - dodał.

Budownictwo społeczne

Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa mówił, że rząd chce wykorzystać potencjał drzemiący w budownictwie społecznym, czyli np. w TBS-ach, spółkach gminnych czy spółdzielniach mieszkaniowych. - Będziemy preferować budownictwo komunalne. Rezygnujemy z budownictwa socjalnego. Zwiększymy dofinansowanie budownictwa komunalnego do 55 proc. inwestycji. Wprowadzimy też umowy z mieszkańcami mieszkań komunalnych, które będą zawierane na czas określony - mówił Smoliński. Smoliński mówił również, że rząd zechce przywrócić w spółdzielniach mieszkaniowych lokatorskie prawo do lokalu bez możliwości przekształcenia. Spółdzielnia będzie miała możliwość zawrzeć z lokatorem, że on będzie mógł dochodzić do własności - dodał.

Konta mieszkaniowe

Smoliński zapowiedział też, że trzecim filarem będą konta mieszkaniowe, które stworzą możliwość oszczędzania na własną nieruchomość. Rząd miałyby do odłożonych środków dokładać specjalną premię. Środki na nią miałyby pochodzić z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych. - Nie wprowadzamy kas oszczędnościowo-budowlanych, o których wcześniej mówiliśmy. Te instrumenty nie są najlepszym rozwiązaniem. Najłatwiej będzie zakładać indywidualne konta mieszkaniowe, na których będzie można oszczędzać z minimalnym okresem oszczędzania pięć lat. Chcemy tę ustawę wprowadzić w 2017 r. W 2018 r. rozpoczęłoby się oszczędzanie, a od 2019 r. byłby pierwsze wypłaty premii - mówił Smoliński i dodał, że pieniądze zgromadzone na kontach będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy. - Przeznaczyć na remont, budowę domu czy kupno mieszkania - wyjaśnił.

Kazimierz Smoliński: wykorzystamy potencjał budownictwa społecznego
Kazimierz Smoliński: wykorzystamy potencjał budownictwa społecznegotvn24bis

Autor: mb,msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl