Miało być 100 tysięcy Mieszkań plus, jest dużo mniej. Liderem województwo śląskie

Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus
Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus04.07
wideo 2/6
Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus04.07

Rozwiązaniem problemu trudnej dostępności mieszkań, szczególnie dla osób młodych, miał być program Mieszkanie plus. Okazał się on jednak fiaskiem – napisała w interpelacji Agnieszka Hanajczyk z Koalicji Obywatelskiej. Posłanka zapytała, ile mieszkań jest w trakcie budowy w ramach programu. Jest odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rządowy program Mieszkanie plus składa się z części rynkowej i części społecznej. Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii wyjaśniła, że część rynkowa polega na tworzeniu nowego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę dostępnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Celem części społecznej jest zaś wsparcie przedsięwzięć społecznego budownictwa czynszowego.

Ile mieszkań jest w budowie?

Anna Kornecka przekazała, że według stanu na 31 stycznia br. w ramach programu Mieszkanie plus trwa budowa 14 751 lokali mieszkalnych.

Najwięcej mieszkań powstaje w województwach śląskim - 2808 i mazowieckim - 1780. Niewiele mniej, bo 1694 lokale są w budowie w województwie dolnośląskim. Tuż za podium znalazło się województwo kujawsko-pomorskie - 1572 mieszkania.

Pierwszą piątkę uzupełniło województwo wielkopolskie - 1411 lokali. Z kolei w województwie zachodniopomorskim trwa budowa 1364 mieszkań. W pozostałych regionach liczba lokali w budowie nie przekroczyła tysiąca. Najmniej jest w ich budowie w województwie lubuskim - 123 lokale.

Ponadto, jak przekazała przedstawicielka MRPiT, w ramach programu trwa budowa 434 miejsc w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych, ogrzewalniach i pomieszczeniach tymczasowych.

Ile mieszkań wybudowano?

Anna Kornecka poinformowała, że według stanu na 31 stycznia br. w ramach programu Mieszkanie plus wybudowano 11 852 lokale mieszkalne.

Na pierwszych miejscach są województwa dolnośląskie i śląskie, w których wybudowano odpowiednio 1668 i 1644 mieszkania. Niewielka różnica jest także między województwami pomorskim (1359 lokali) i wielkopolskim (1349), które znalazły się na kolejnych miejscach.

Pierwszą piątkę uzupełniło województwo mazowieckie - 1277 mieszkań. Powyżej 1 tysiąca lokali zostało wybudowanych także w województwie zachodniopomorskim - 1138. Najniższym wynikiem może się pochwalić województwo podlaskie - 113 lokali.

W ramach Mieszkania plus wybudowano także 204 miejsca w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych, ogrzewalniach i pomieszczeniach tymczasowych.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ

Zobowiązanie premiera

Łącznie, jak wynika z odpowiedzi podsekretarz stanu w MRPiT, w ramach programu Mieszkanie plus wybudowano lub jest w budowie 26 603 lokale mieszkalne. Zdecydowanym liderem jest województwo śląskie - 4452 lokale mieszkalne. Tak wynika z danych na koniec stycznia 2021 roku.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. - W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań – mówił premier Mateusz Morawiecki w kwietniu 2018 roku.

- Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych – dodał szef rządu kilka dni później.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W lutym liczba rejestracji nowych aut Tesli w Europie wyniosła niecałe 17 tysięcy wobec 28 tysięcy przed rokiem - informuje Reuters. To oznacza spadek o 40 procent. Wszystko w sytuacji, gdy rośnie ogólna liczba rejestrowanych pojazdów elektrycznych na naszym kontynencie.

Tąpnięcie w sprzedaży Tesli

Tąpnięcie w sprzedaży Tesli

Źródło:
Reuters

Donald Trump określił 2 kwietnia "dniem wyzwolenia" USA, jednocześnie stwierdził, że może wyłączyć "wiele krajów" spod zapowiadanych "ceł wzajemnych", które mają zacząć obowiązywać w tym terminie. Zapowiedział także wprowadzenie kolejnych taryf, między innymi na zagraniczne auta i półprzewodniki.

Trump: to dzień wyzwolenia dla USA

Trump: to dzień wyzwolenia dla USA

Źródło:
PAP

Rodzina Soares dos Santos, będąca większościowym udziałowcem Jeronimo Martins, otrzymała rekordową dywidendę w wysokości ponad 200 milionów euro. Była to największa kwota spośród najbogatszych portugalskich rodzin inwestujących na tamtejszej giełdzie. W dużej mierze przyczyniły się do tego wyniki sieci Biedronka.

Rekordowy zarobek dzięki Biedronce. Potężna kwota

Rekordowy zarobek dzięki Biedronce. Potężna kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba podróżnych przybywających do USA ma spaść o ponad pięć procent, a ich wydatki podczas pobytu zmniejszą się o prawie 11 procent - podała agencja AFP. Eksperci uważają, że turystów ma zniechęcać do przyjazdu polaryzująca polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.

Efekt Trumpa. Turyści się odwracają

Efekt Trumpa. Turyści się odwracają

Źródło:
PAP, "Fortune"

Napięcie między szefową banku centralnego Rosji Elwirą Nabiulliną a Kremlem doprowadziło do audytu instytucji - podaje amerykański think tank Instytut Studiów Nad Wojną (ISW). Dodaje, że powodem są wysokie stopy procentowe.

Kreml naciska. Bank pod lupą

Kreml naciska. Bank pod lupą

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział nałożenie 25-procentowych "ceł wtórnych" na towary z krajów kupujących ropę naftową i gaz od Wenezueli. Nowe taryfy prezydenta USA mają wejść w życie 2 kwietnia.

Trump zapowiada nowe cła

Trump zapowiada nowe cła

Źródło:
PAP

Od początku roku wpłynęło 600 tysięcy wniosków o rentę wdowią - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zaapelował także, by nie czekać na ostatnią chwilę ze złożeniem wniosku.

Renta wdowia. ZUS apeluje

Renta wdowia. ZUS apeluje

Źródło:
PAP

31 marca odwołano wszystkie odloty z lotniska w Brukseli ze względu na ogólnokrajowy strajk generalny - podały władze lotniska. Belgijskie związki zawodowe sprzeciwiają się reformie emerytur i rynku pracy.

Ogólnokrajowy strajk. Utrudnienia i odwołane loty

Ogólnokrajowy strajk. Utrudnienia i odwołane loty

Źródło:
PAP

Podatek od nadmiarowych zysków banków to zły pomysł - stwierdził szef resortu aktywów państwowych Jakub Jaworowski. W minionym tygodniu za wprowadzeniem takiej daniny opowiedziała się ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Spór w rządzie o nowy podatek. "Zły pomysł"

Spór w rządzie o nowy podatek. "Zły pomysł"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazało zmiany w taryfikatorze mandatów. Propozycja przekazana do resortu sprawiedliwości dotyczy tych wykroczeń, których jest najwięcej, są najpoważniejsze w skutkach lub stawki za nie się zdezaktualizowały.

Wyższe kary. Propozycja resortu

Wyższe kary. Propozycja resortu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają maile, podszywając się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Informują w nich o rzekomym "zajęciu komputera" przez służby.

Podają się za policjantów. Ostrzeżenie

Podają się za policjantów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Eksperci z WSB Merito i Grupy Blix uważają, że przed świętami nie należy spodziewać się znacznych podwyżek cen jaj ani gwałtownego wzrostu popytu spowodowanego paniką konsumentów obawiających się dalszych wzrostów. Według nich, analizując promocje, widać jednak dużą niepewność sieci handlowych w tej sprawie.

Nowy król promocji. "Widzimy już teraz dużą niepewność"

Nowy król promocji. "Widzimy już teraz dużą niepewność"

Źródło:
PAP

Mam takie wrażenie, i to mnie bardzo cieszy, że ponad politycznymi podziałami wszyscy widzą potrzebę deregulacji - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Rafał Brzoska. Stwierdził, że "liczba absurdów biurokratycznych jest przytłaczająca". Prezes InPostu poinformował, że stronie rządowej przekazanych zostało pierwszych 111 propozycji deregulacyjnych. - Myślę, że jest to możliwe załatwienie części spraw w maju, przed przerwą wakacyjną - powiedział premier Donald Tusk.

Brzoska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca

Brzoska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Firma Meta wycofała skargi na decyzje Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) w sprawie deepfake'ów z Rafałem Brzoską i Omeną Mensah. Spółka, zgodnie z postanowieniem, powinna wstrzymać wyświetlanie fałszywych reklam na Instagramie oraz Facebooku.

Meta wycofała skargi w sprawie Brzoski i Mensah     

Meta wycofała skargi w sprawie Brzoski i Mensah     

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2025 roku spadła o 0,5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 6 procent- podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Ups, konsument chyba wylądował". Najnowsze dane ze sklepów

"Ups, konsument chyba wylądował". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała w poniedziałek, że skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy ministerstwa likwidującej Fundusz Kościelny.

"Dość czekania". Jest wniosek w sprawie Funduszu Kościelnego

"Dość czekania". Jest wniosek w sprawie Funduszu Kościelnego

Źródło:
PAP

Do angielskiej wsi Bibury wjedzie mniej autokarów - podaje BBC. Taki ma być efekt ograniczeń zapowiadanych przez tamtejsze władze samorządowe, które chcą w ten sposób walczyć z nadmierną turystyką.

Angielska wieś ma dość turystów. "Presja staje się nie do zniesienia"

Angielska wieś ma dość turystów. "Presja staje się nie do zniesienia"

Źródło:
BBC

W nadchodzący weekend przejdziemy z czasu zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00, co skróci czas snu. - Im bliżej komuś do chronotypu sowy, tym większy dyskomfort i poczucie dezorganizacji w ciągu tygodnia będzie odczuwał - wyjaśnia profesor Elżbieta Pyza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zmiana w weekend. "Dyskomfort i poczucie dezorganizacji"

Zmiana w weekend. "Dyskomfort i poczucie dezorganizacji"

Źródło:
PAP

Rząd chce walczyć z praktyką uchylania się od mandatu za przekroczenie prędkości. Jeśli nie przyznasz się do wykroczenia ani nie wskażesz sprawcy, pojazd trafi na "czarną listę" – informuje w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

"Czarna lista" pojazdów. Bat na kierowców

"Czarna lista" pojazdów. Bat na kierowców

Źródło:
PAP

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że do końca bieżącego roku przedstawi rządowi ustawę w sprawie podatku cyfrowego. - Pan premier powiedział mi wprost: pracuj, jak będziesz miał ustawę, przyjdziesz, będziemy rozmawiali - dodał wicepremier w programie "Jeden na Jeden" w TVN24.

"Zamierzam iść na twardo". Wicepremier zapowiada ustawę

"Zamierzam iść na twardo". Wicepremier zapowiada ustawę

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Dexapini. Do GIF wpłynęły zgłoszenia od dziesięciu hurtowni farmaceutycznych z całego kraju, informujące o obserwacji krystalicznego osadu na dnie butelki.

Seria leku na kaszel wstrzymana w obrocie

Seria leku na kaszel wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Sieć TEDi poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży zabawki dla dzieci - puzzli drewnianych. Jak zaznaczono w komunikacie dla klientów, "małe części mogą stwarzać ryzyko zadławienia".

Zabawka wycofana ze sprzedaży. Ryzyko zadławienia

Zabawka wycofana ze sprzedaży. Ryzyko zadławienia

Źródło:
tvn24.pl